Metų pradžioje kilęs triukšmas dėl skurstančių mūsų šalies priklausomybės ligų centrų darbuotojų privertė sukrusti Sveikatos apsaugos ministeriją. Vasarą bandę streikais atkreipti įvairių institucijų atstovų dėmesį į tragišką savo padėtį priklausomybės ligų centrų darbuotojai metų pabaigą pasitinka su šviesesnio gyvenimo bei darbo viltimis. Nelengvą darbą dirbantys medikai tikisi, kad Naujieji metai atneš gerų permainų, nes visos Lietuvos priklausomybės ligų centrai nuo sausio 1-osios bus sujungti į vieną.
Skolas grąžins iki švenčių
Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje veikiantys priklausomybės ligų centrai šią vasarą buvo atsidūrę ant žlugimo ribos. Savivaldybių finansuojami centrai nebegavo pinigų ir atsidūrė ant žlugimo slenksčio.
Vasarą Sveikatos apsaugos ministerija ėmėsi žygių išsiaiškinti tikrąją padėtį priklausomybės ligų centruose ir juos gelbėti.
Vilniuje ketinta streikuoti, o kituose miestuose nemažai darbuotojų išėjo iš darbo. Sostinės priklausomybės ligų centro darbuotojai bene aktyviausiai gynė savo teisę į uždarbį.
Pasak šios įstaigos vadovo dr. Emilio Subatos, nuo paskutinės rugsėjo dienos sostinės centras yra perduotas Sveikatos apsaugos ministerijos žinion. Šiek tiek laiko užtruko turto perdavimo procesas, o šiomis dienomis Registrų centre buvo įregistruoti bei ministerijos patvirtinti įstaigos nuostatai. Visų svarbiausias rūpestis buvo sureguliuoti skolos darbuotojams klausimą.
Vilniaus priklausomybės ligų centras vis dar yra skolingas savo darbuotojams už darbą liepos, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais. Prieš porą savaičių ministerija pažadėjo skirti milijoną litų skoloms grąžinti. Būtent tiek pinigų reikia atsiskaityti su darbuotojais. Tikimasi, kad visa tai pavyks padaryti iki Kalėdų.
Klaipėdos priklausomybės ligų centro vadovas Liudas Andrikis teigė, kad darbuotojams yra sumokėtas visas darbo užmokestis.
Centras yra skolingas tik už komunalinius patarnavimus. Bet iki metų galo ir šie 20 tūkst. litų bus sumokėti.
Pinigų mokesčiams gaunama sukantis iš padėties su mažesnėmis darbuotojų pajėgomis. Trys darbuotojų etatai dabar yra neužimti, nes keli darbuotojai išėjo iš darbo. Šie pinigai ir naudojami mokesčiams sumokėti.
Kol kas pinigų daugiau nebus
Kaip nuo Naujųjų metų keisis darbas, Vilniaus priklausomybės ligų centro vadovas E. Subata teigė nežinąs. Jo turimomis žiniomis, visi centrai taps pavaldūs ministerijai, bet kaip toliau bus dirbama, tikino nežinąs.
„Kiek žinau, ir kitais metais liks ta pati problema, kuri iki šiol slėgė, – pernelyg mažas atlygis už darbą priklausomybės ligų centruose. Visi šie centrai liks biudžetinės įstaigos, o tai reiškia, kad atlyginimai išliks nedideli. Todėl aktualus išliks klausimas, kaip plėsti paslaugas, prisitraukti geresnių specialistų, užtikrinti, kad darbuotojai neišeitų iš centrų. Mat kitais metais visų centrų finansavimas vis dar bus nedidelis“, - teigė E. Subata.
Įstaigos vadovas apgailestavo, kad išėjo keturi jauni darbuotojai, vieni geriausiųjų. Centro administracijai teks sukti galvas, kaip atsigauti po sunkaus laikotarpio.
Uostamiesčio Priklausomybės ligų centrui vadovaujantis L. Andrikis apgailestavo, kad slaugytojų atlyginimas vis dar tebėra toks pat kaip sanitarų. Centro vadovas jaučia apmaudą, kad dabar šios neteisybės ištaisyti nėra galimybės.
„Aišku, mūsų darbuotojų atlyginimai yra pernelyg maži, bet ši tema yra aktuali visoms biudžetinėms įstaigoms. Visiškai neteisinga, kai žmonės, turintys aukštąjį išsilavinimą, nemažą darbo patirtį, bei dirbantys pavojingą darbą, gauna vos didesnę nei šalies minimumas algą. Atlyginimai, kaip ir visiems biudžetininkams, nekilo. Finansavimas vis dar skiriamas pagal koeficientų vidurkį, o tai reiškia – mažesnis nei yra poreikis. Todėl tokioje situacijoje esame priversti kažkaip suktis ir verstis, labai smarkiai taupyti. Skųstis dėl kažko labai smarkiai negalime, nors, aišku, turime problemų“, - pasakojo L. Andrikis.
Vadovas konstatavo, kad jaunų specialistų, ką tik baigusių studijas, priklausomybės ligų centrai nesulaukia. Klaipėdoje dirba garbaus amžiaus medikai.
Vienas gydytojas prieš porą savaičių atšventė 80-metį. Tokia situacija yra ne tik uostamiestyje ar sostinėje, bet visose analogiškose įstaigose.
Centrus sujungs į vieną?
L. Andrikis pasakojo apie tai, kad gruodžio 1-ąją paskelbtas Vyriausybės nutarimas, jog nuo Naujųjų metų Klaipėdos priklausomybės ligų centras tampa pavaldus Sveikatos apsaugos ministerijai.
Pasak L.Andrikio, tai reiškia, kad bus įgyvendinamos Vyriausybės priimtos priklausomybės ligų prevencijos, gydymo bei reabilitacijos gairės sujungus penkis Lietuvos centrus į vieną valstybinį.
„Kiek žinau, bus vienas valstybinis centras ir penki jo filialai. Tikimės, kad dėl to mūsų gyvenimas keisis į gerąją pusę. Turime vilčių, kad aktualiosios mūsų problemos greičiau pasieks sprendimus priimančius asmenis. Mano minėtose gairėse kalbama, kad bus siekiama suvienodinti priklausomybės ligų centruose dirbančių darbuotojų ir dirbančiųjų viešosiose įstaigose atlyginimus. Pastarosiose darbo užmokesčio fondas formuojamas visai kitaip nei biudžetinėse įstaigose“, - pasakojo L. Andrikis.
Žvelgdamas į ateitį centro vadovas svajoja, kad centro padaliniai, išsibarstę dviejose vietose, būtų sutelkti vienoje vietoje. Būdamas optimistas L.Andrikis tikisi, kad visos šių metų vasarą ypač aštriai jaustos problemos bus pagaliau išspręstos jau vien todėl, kad filialais virtę regioniniai centrai taps artimesni sprendimus priimantiems valdininkams.
Tiesa, kitų metų finansavimas numatytas toks pat, kaip šiemet. Uostamiesčio Priklausomybės ligų centro vadovas teigė nejaučiantis nevilties, priešingai, jis tikisi, kad visos problemos bus sprendžiamos.
E. Subata išreiškė viltį, kad, priklausydami Sveikatos apsaugos ministerijai, centrai galės aukštesniu lygiu spręsti visai šaliai aktualius klausimus, kurie pastaruoju metu buvo gerokai apleisti.
Šaliai būtini priklausomybės ligų centrai
Kai priklausomybės ligas gydantys medikai pradėjo kovoti už savo teises, skeptikai suabejojo tokių centrų būtinybe. Nemažos patirties dirbant su priklausomybės ligomis sergančiais žmonėmis turintis E. Subata turi kategorišką nuomonę šiuo klausimu.
„Esame įsitikinę, kad priklausomybės ligų centrai yra reikalingi. Problema yra didžiulė. Psichiatrinės ligoninės jos nesprendžia, nes alkoholinę psichozę pagydo per tris dienas ir išrašo žmones namo. O kaip toliau jiems įgyti blaivaus gyvenimo įgūdžių, kaip atsispirti ligos recidyvams, kas turi koordinuoti medicininę ir socialinę pagalbą be mūsų centrų? Psichikos sveikatos centrai sukurti šiam tikslui, bet jie tikrai ne iki galo vykdė šiuos uždavinius, - tvirtino E. Subata. - Psichiatrai nemėgsta priklausomybės ligomis sergančių ligonių, stengiasi juos nukreipti į priklausomybės ligų centrus. Mes neabejojam, kad tokie centrai reikalingi. Būtent jie turėtų pagerinti Lietuvos sveikatos rodiklius, pailginti vidutinę gyvenimo trukmę, mažinti nelaimingų atsitikimų skaičių, savižudybių, smurto prieš vaikus ir moteris atvejų. Matome, kad ir dabartinė ministerijos vadovybė tai supranta. Kaip jiems pavyks tai įgyvendinti, parodys laikas“.