Ketvirtadienis, 2025.04.03
Reklama

Pristatyta mobilioji programėlė „Pagalba sau“ psichikos sveikatai gerinti

Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-16 10:39:03

Pagaliau pristatyta ilgai laukta pirmoji lietuviška mobilioji programėlė „Pagalba sau“, skirta lavinti emocinę žmonių sveikatą bei teikti psichologinę pagalbą. Jos atsiradimą inicijavo programos JPP „Kurk Lietuvai“ projekto vadovai, globojo – Sveikatos apsaugos ministerija ir LR Prezidentės inicijuota kampanija „Už saugią Lietuvą“, o socialiai atsakingas verslas (UAB „TeleSoftas“) viziją padėjo paversti tikrove ir sukūrė šiuolaikinį technologinį produktą, kurį mūsų šalies žmonės jau gali naudoti nemokamai parsisiuntę iš „Google Play“ parduotuvės. Tai pirmasis toks produktas Lietuvoje, užsienyje – tai nebe naujiena, - skelbiama pranešime spaudai.

@ Algirdo Kubaičio nuotr.

Kaip teigia šios programėlės kūrėjai, ši programėlė leidžia žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, pateikia naudingos informacijos ir pratimų, lavinančių emocijas. Taip pat joje galima rasti psichologinės pagalbos linijų kontaktus, o interaktyvus žemėlapis rodo, kur yra įsikūrę artimiausi psichologinę pagalbą teikiantys centrai.

„Prieš metus prasidėjusi kampanija „Už saugią Lietuvą“ nuosekliai kviečia bendromis pastangomis gerinti visuomenės emocinę sveikatą, teikti pagalbą emocinėje krizėje atsidūrusiems žmonėms, drąsiai kalbėti, kad sunkumai yra įveikiami. Džiaugiuosi, kad Lietuvoje atsiranda vis daugiau iniciatyvų teikti psichologinę pagalbą. Tai ženklas, kad matome problemą ir randame būdų ją spręsti. Pagalba kitam dažnai prasideda nuo pagalbos sau – patys įveikę sunkumus galime geriau suprasti kito bėdas ir prisidėti prie jų sprendimo. Mobilioji programėlė „Pagalba sau“ – svarbus ir naudingas įrankis visiems, kurie yra pasiruošę skirti dėmesio ir laiko savo, o kartu ir visos visuomenės savijautai“, – sveikinimo rašte teigė Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Kiekvienas programėlės naudotojas gali žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. Programėlės turinys yra pateikiamas paprastai, žaidimo forma, o be viso to joje galima rasti mokomosios medžiagos, savipagalbos pratimų.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad žemi Lietuvos gyventojų psichikos sveikatos ir emocinės gerovės rodikliai yra iššūkis, kurį yra būtina spręsti.

„Tikiu, kad tokia technologinė prieiga prie psichikos sveikatos gerinimo bus naudinga daugeliui žmonių. Gera emocinė sveikata – tai laimingo ir sveiko gyvenimo sąlyga. Deja, psichikos sveikatos problemos šalyje yra didžiulės. Lietuvoje kasmet nusižudo apie 900 žmonių, tai tokie milžiniški skaičiai, dėl kurių esame pirmoje vietoje ES ir ketvirtoje vietoje pasaulyje pagal savižudybių rodiklį. Net 58 proc. vaikų ir jaunimo patiria patyčias bei patys jas inicijuoja. Kas antras dirbantis žmogus mūsų šalyje kenčia nuo streso“, - sako ministras A. Veryga.

Didelis alkoholio vartojimas taip pat prisideda prie prastos psichikos sveikatos – 100 tūkst. gyventojų tenka 1704 susirgusieji psichikos ir elgesio sutrikimais dėl alkoholio vartojimo. Visi šie ir daugelis kitų rodiklių lemia tai, kad tik 35 proc. Lietuvos gyventojų jaučiasi laimingi.

„Užsienio šalyse psichikos sveikatos problemos jau kurį laiką yra sprendžiamos pasitelkiant technologijas. Jos gali atpažinti problemas ir savipagalbos metodais gerinti asmens emocinę būklę, galima sakyti, kad net formuojasi pasaulinė praktika, kai tokias specialias programas pacientams naudoti siūlo gydytojai, rekomenduodami jas kaip sveikatos stiprinimo priemones“, – sakė Kristina Medžiaušytė „Kurk Lietuvai“ projektų vadovė.

Mobilioji programėlė buvo sukurta atsižvelgiant į didžiulį poreikį suteikti išsamią ir patikimą informaciją žmonėms apie pagalbos galimybes kuo patrauklesne forma. Tuo pačiu skatinti savipagalbos įgūdžių formavimą visuomenėje. Programėlė „Pagalba Sau“ yra universalios prevencijos priemonė, kuri buvo sukurta remiantis tarptautinių organizacijų rekomendacijomis bei mokslinių tyrimų išvadomis. Ši mobilioji aplikacija ne tik padės stebėti savo būseną, bet ir suteiks informaciją, kur kreiptis ar nukreipti kitą, prireikus pagalbos.

„Programėlėje sukaupta vertinga informacija apie įvairias organizacijas, teikiančias socialines psichologines paslaugas ir pagalbą Lietuvoje ir už jos ribų. Svarbu paminėti, kad „Jaunimo linijos“ savanorių teikiama emocinė parama yra orientuota į pabuvimą su žmogumi tuo momentu, kai jam nelengva, o po pokalbio mes visuomet drąsiname skambinantįjį apsvarstyti ir tęstinės pagalbos sau būdus. Be to, pasirinkta forma – programėlė – yra patraukli šiuolaikiniam jaunimui, lengvai ir bet kada pasiekiama“, – sakė „Jaunimo linijos“ Emocinės paramos programos vadovė Solveiga Utkevičienė.

UAB "TeLeSoftas" direktorius Algirdas Stonys džiaugiasi, kad naujosios technologijos panaudojamos visuomenės sveikatos stiprinimo srityje.

„Mūsų darbuotojams, prisidėjusiems prie projekto, programėlės kūrimas ir vystymas tai pat tapo įdomia užduotimi, kadangi Pagalba Sau projektas neiškeliauja į užsienio rinkas, o lieka ir padeda visuomenei čia – Lietuvoje. Labai tikimės, kad mūsų, kartu su Lietuvos psichologais ir iniciatyvine grupe kurtas produktas padės ne vienam žmogui, o tai pat paskatins kitas iniciatyvas naudotis IT pasaulio galimybėmis“, - sako A. Stonys.

„Android“ operacinės sistemos naudotojai gali programėlę atsisiųsti iš „Google Play“ parduotuvės visiškai nemokamai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Medicinos psichologė: kai neigiamos emocijos virsta fiziniais simptomais
Šiuolaikinis gyvenimo tempas, nuolatinis stresas ir emocinė įtampa tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Tačiau pajutę&nb...
Genai – ne nuosprendis: kaip galime perrašyti savo sveikatos scenarijų
Tikriausiai ne kartą teko išgirsti, kad „jei jau tokie genai – nieko nepadarysi“. Tačiau šiandien moks...
Pacientui skiriamas ilgalaikis stebėjimas: ką svarbu žinoti?
Ligonių kasų specialistai primena, kad pacientams, kuriems gydytojas specialistas paskyrė ilgalaikį stebėjimą, kiekvieną...
Vaikų džiaugsmą gerėjančiu oru apsunkina infekcijos: kaip nuo jų apsisaugoti?
Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų