Sveikatos apsaugos ministerija naujam ES Struktūrinės paramos periodui pasiruošė kaip niekad puikiai - taip Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kolegijos nariai įvertino ministerijos parengtą 2014-2020 m. ES struktūrinės paramos veiksmų sveikatos srityje programos projektą. Pasak ministro Vytenio Povilo Andriukaičio, ministerija pasirengusi koordinuoti veiksmus, tačiau be kolegijos, be visų sveikatos apsaugos sistemos grandžių bendro darbo negalima tikėtis gerų rezultatų.
Sveikatos apsaugos ministerijos kolegijos (Kolegijos) nariams posėdyje buvo pristatytas 2014-2020 m. ES struktūrinės paramos veiksmų sveikatos srityje programos projektas. Lietuvoje egzistuoja gana dideli sveikatos būklės skirtumai tarp skirtingą išsilavinimą, ekonominį ir socialinį statusą turinčių žmonių. Taip pat egzistuoja nemaža su sveikatos sąlygomis susijusi nelygybė: gana dideli sveikatos būklės skirtumai tarp vyrų ir moterų, miesto ir kaimo gyventojų, skirtingą išsilavinimą turinčių žmonių. Duomenys rodo, kad kuo žemesnė žmonių socialinė ir ekonominė padėtis, tuo prastesnė jų sveikata. Todėl kyla poreikis užtikrinti kokybiškų viešųjų sveikatos priežiūros paslaugų maksimaliai tolygų prieinamumą, kuris yra vienas iš socialinių veiksnių, turinčių žymios įtakos sveikatos būklei. Atsižvelgiant į tai, 2014-2020 m. pagrindinis dėmesys bus skiriamas netolygumų mažinimui tiek plėtojant infrastruktūrą, tiek gerinant viešųjų sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą probleminiuose regionuose.
Kolegijos narys Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos kancleris prof. Vilius Grabauskas pasidžiaugė, kad SAM „pagaliau pradėjo kalbėti europine kalba, o Lietuvos Vyriausybė pagaliau pažvelgė į sveikatą kaip į prioritetinę visos valstybės sritį“. Mykolo Romerio universiteto Politikos ir vadybos fakulteto prodekanės prof. Danguolės Jankauskienės teigimu, džiugina puikus ministerijos pasiruošimas, „tačiau lėšos numatomos nemažos, todėl, norint jas įsisavinti, būtina stiprinti vadybą visose grandyse“.
Pasak sveikatos apsaugos ministro V. P. Andriukaičio, žiūrint į ateitį akivaizdu, kad labai svarbu vienyti pastangas ir bendrinti išteklius.
„ES struktūrinių fondų parama sveikatos sektoriui - tik vienas sistemos finansavimo šaltinių. Aš manau, kad būtina kalbėti apie valstybės išteklių subendrinimą, kelių ministerijų pastangų, lėšų vienijimą, - sako ministras V. P. Andriukaitis. - Bendromis pastangomis mes turime mažinti socialinę atskirtį, mokyti žmones patiems rūpintis savo sveikata, pažeidžiamoms gyventojų grupėms teikti informaciją, šviesti ir mokyti sveikos gyvensenos, sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo, ligų prevencijos bei kontrolės temomis“.
Sveikatos apsaugos ministerijos kolegiją sudaro 38 nariai. Tai garsiausi Lietuvos biomedicinos, socialinių mokslų, Konstitucinės teisės specialistai, gydymo įstaigų vadovai, savivaldybių atstovai, SAM vadovybė.
Sveikatos apsaugos ministerija