Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Privalomasis sveikatos draudimas: papildomas mėnuo – ne dovana, o galimybė su sąlyga

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2023-08-25 11:43:14

Ligonių kasos primena, kad savarankiškai privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas mokantys gyventojai turėtų nepamiršti pagalvoti apie savo draudimo statusą. Atidesni turėtų būti besiimantieji verstis individualia veikla, pradedantys dirbti pagal verslo liudijimą, autorines sutartis ar neįsidarbinę asmenys, kurie nėra draudžiami valstybės lėšomis. Šie žmonės patys laiku ir kas mėnesį turi mokėti nustatyto dydžio PSD įmoką.

Žmonės gydymo įstaigos registratūroje
Poliklinikoje / VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) asociatyvioji nuotr.

Natūralu, kad kiekvienam, savarankiškai mokančiam PSD įmokas, gali pasitaikyti bent kartą užsimiršti ir laiku nesumokėti šios įmokos, bet nuo tokių vienkartinių situacijų gelbėja Sveikatos draudimo įstatymo numatytas papildomas mėnuo. Dar kartą atkreipiame dėmesį, kas tai.

Papildomas mėnuo – tai laikotarpis, kai, nustojus galioti gyventojo PSD, jis dar vieną mėnesį turi teisę naudotis nemokamomis medicinos paslaugomis. Šis mėnuo – ne dovana, o galimybė nemokamai gydytis su sąlyga, kad žmogus PSD įmoką galėtų sumokėti iki papildomo mėnesio pabaigos. Ir tai yra būtina sąlyga, kad PSD nenutrūktų.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Laura Nakrošienė pastebi, kad per papildomą mėnesį suteikta teisė gauti gydymo paslaugas nėra lygu dovanai ar akcijai „Vieną perki, antras – nemokamai“. Deja, praktika, anot patarėjos, rodo, jog kai kas papildomą mėnesį supranta panašiai.

„Gyventojai kartais galvoja, kad Lietuvoje vieną papildomą mėnesį visi automatiškai gauna dovanų iš valstybės. Ir kad tik tada, kai šis dovanotas mėnuo baigiasi, reikia pačiam pradėti rūpintis savo PSD. Arba neretai po gydymosi sveikatos priežiūros įstaigoje per papildomą mėnesį džiaugiamasi, kad nebuvo mokėtas PSD, bet už paslaugas irgi nereikėjo mokėti. Galvojama, „kam man prievolė susimokėti už tai, kas jau praėjo ir niekam nekliuvo“. Čia ir yra didžiausios klaidos, nes PSD privalo būti nenutrūkstamas, t. y. nė vieno mėnesio įmoka negali būti praleista, kad žmogus gautų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamą sveikatos priežiūrą“, – sako L. Nakrošienė.

Papildomas mėnuo gyventojams yra ir svarbus, ir naudingas, nes duodama papildomai laiko susitvarkyti savo PSD tada, kai atsiranda įvairių aplinkybių. Šis mėnuo aktualus ne tik tada, kai PSD įmokos mokamos savarankiškai, bet ir keičiantis darbo santykiams – nutraukus darbo sutartį, keičiant darbovietę, taip pat pilnamečiams baigiant mokslus ar nutraukus juos ir kitais atvejais.

Pavyzdžiui, rugpjūčio 10 d. gyventojas nutraukė darbo santykius. Iki rugpjūčio 31-osios jis bus laikomas apdraustuoju ir galės gauti visas teisės aktais numatytas medicinos paslaugas, apmokamas iš PSDF. Šiomis paslaugomis nemokamai žmogus galės naudotis ir visą rugsėjį, bet iki šio – papildomo mėnesio – pabaigos PSD įmoka turės būti sumokėta. Kitaip „Sodra“ išieškos praleistą įmoką.

Pasitaiko atvejų, kai PSD įmokų gyventojas nemoka keletą mėnesių ar net metų. Neretai manoma, kad po pertraukos draustumas PSD vėl įsigalios iškart, kai tik bus sumokėta nustatyto dydžio einamojo mėnesio įmoka. Bet tai netiesa. Tais atvejais, kai PSD įmokos nesumokamos ilgiau, PSD įsigalioja nuo tos dienos, kai yra sumokėtas įsiskolinimas, bet ne daugiau kaip už 5 metus, ir įmoka už einamąjį mėnesį.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų