Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Prob­le­mi­nis in­ter­ne­to naudojimas – pa­vo­jus psi­chi­kos svei­ka­tai

Partnerių turinys | Šaltinis: vlmedicina | 2024-10-07 09:30:54

In­ter­ne­to nau­do­ji­mas neat­sie­ja­mas nuo šiuo­lai­ki­nio gy­ve­ni­mo, ta­čiau da­liai žmo­nių jis tam­pa pro­ble­mi­nis– su­trik­do tiek fi­zi­nį, tiek so­cia­li­nį funk­cio­na­vi­mą. Be­sai­kis in­ter­ne­to nau­do­ji­mas ga­li tu­rė­ti nei­gia­mų pa­da­ri­nių as­mens svei­ka­tai, emo­ci­nei būk­lei ir so­cia­li­niam gy­ve­ni­mui. Spe­cia­lis­tai ak­cen­tuo­ja – no­rint jų iš­veng­ti, svar­bu nu­sta­ty­ti in­ter­ne­to nau­do­ji­mo apim­ties ri­bas, re­gu­lia­riai da­ry­ti per­trau­kas, per jas už­siim­ti fi­zi­ne veik­la ir skir­ti lai­ko rea­liam bend­ra­vi­mui su žmo­nė­mis.

Susierzinęs vyras žiūri į kompiuterį
Priklausomybė nuo interneto / Fotolia.com

Žings­nis link pri­klau­so­my­bės

Nors pro­ble­mi­nis in­ter­ne­to nau­do­ji­mas tam­pa vis opes­ne pro­ble­ma vi­sa­me pa­sau­ly­je, de­ja, įgū­džių at­pa­žin­ti ją vis dar stin­ga ne tik vi­suo­me­nė­je, bet ir tarp spe­cia­lis­tų. Šei­mos gy­dy­to­jo klau­si­mas, kaip mes ir mū­sų vai­kai nau­do­ja­si in­ter­ne­tu, tu­rė­tų tap­ti nor­ma – bū­tent tai re­ko­men­duo­ja moks­li­nin­kai, ver­ti­nan­tys vi­suo­me­nės in­ter­ne­to nau­do­ji­mo įpro­čius ir apim­tį.

Tarp­dis­cip­li­ni­nė Lie­tu­vos moks­li­nin­kų gru­pė per­nai pa­ren­gė me­to­di­nę me­džia­gą šei­mos gy­dy­to­jams ir psi­chi­kos svei­ka­tos spe­cia­lis­tams. Ji pa­dės kuo anks­čiau at­pa­žin­ti pro­ble­mi­nį in­ter­ne­to nau­do­ji­mą ir im­tis prie­mo­nių, kad pro­ble­ma ne­di­dė­tų.

Kaip tei­gia vie­na re­ko­men­da­ci­jas ren­gu­sios moks­li­nin­kų gru­pės na­rių gy­dy­to­ja psi­chiat­rė-psi­cho­te­ra­peu­tė pro­f. Ves­ta Steib­lie­nė, nors pro­ble­mi­nis in­ter­ne­to nau­do­ji­mas (PIN) – san­ty­ki­nai nau­ja mū­sų vi­suo­me­nės pro­ble­ma, ji jau pa­žįs­ta­ma psi­chiat­rams ir kli­ni­ki­niams psi­cho­lo­gams. Yra ži­no­ma, kad daž­nas, pa­si­kar­to­jan­tis ir pro­ble­mi­nis da­ly­va­vi­mas in­ter­ne­to ir ki­to­se veik­lo­se ga­li bū­ti pa­na­šus į tam tik­rų ža­lin­gų me­džia­gų var­to­ji­mo su­tri­ki­mus.

2013 m. at­nau­jin­tas Psi­chi­kos su­tri­ki­mų diag­nos­ti­kos ir sta­tis­ti­kos va­do­vas (DSM-5) do­ku­men­ta­vo nau­ją pri­klau­so­my­bių su­pra­ti­mo erą. At­si­ra­do nau­ja psi­chi­kos su­tri­ki­mų diag­nos­ti­nė ka­te­go­ri­ja – el­ge­sio pri­klau­so­my­bės (angl. Be­ha­vio­ral ad­dic­tions).

„Tad el­ge­sio pri­klau­so­my­bės – san­ty­ki­nai nau­ja ir kuo to­liau, tuo la­biau ak­tua­li pro­ble­ma, ypač tarp vai­kų, paaug­lių ir jau­nų suau­gu­sių­jų, – tei­gia pro­f. V. Steib­lie­nė. – Nors Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos (PSO) eks­per­tai nau­jo­je psi­chi­kos su­tri­ki­mų kla­si­fi­ka­ci­jo­je pa­si­kar­to­jan­tį pro­ble­mi­nį el­ge­sį pri­sky­rė pri­klau­so­my­bių ka­te­go­ri­jai, per­tek­li­nis ek­ra­nų, in­ter­ne­to nau­do­ji­mas, be sai­ko žai­džia­mi kom­piu­te­ri­niai žai­di­mai, ne­pai­sant vis­ko, ati­tin­ka el­ge­sio pri­klau­so­my­bių kri­te­ri­jus, vis­gi yra pri­pa­žįs­ta­mas tik kaip pro­ble­mi­nis el­ge­sys. Tai ne psi­chiat­ri­nės diag­nos­ti­nės ka­te­go­ri­jos. Pa­sak spe­cia­lis­tės, psi­chiat­ri­nėms diag­nos­ti­nėms ka­te­go­ri­joms šiuo me­tu pri­ski­ria­mas tik lo­ši­mo su­tri­ki­mas (angl. Gamb­ling Di­sor­der), kla­si­fi­kuo­ja­mas sky­riu­je „Me­džia­gų var­to­ji­mo ir pri­klau­so­my­bių su­tri­ki­mai (angi. Subs­tan­ce-re­la­ted and Ad­dic­ti­ve Di­sor­ders). In­ter­ne­to žai­di­mų su­tri­ki­mas (angl. In­ter­net Gaming Di­sor­der) kol kas pa­lik­tas kla­si­fi­ka­ci­jos prie­de „Atei­ties ty­ri­mų rei­ka­lau­jan­ti būk­lė“ (angl. Con­di­tion for Furt­her Stu­dy).

Tarp­tau­ti­nė­je li­gų kla­si­fi­ka­ci­jo­je (TLK-11), ku­ri jau nau­do­ja­ma Eu­ro­po­je, į im­pul­sų kont­ro­lės su­tri­ki­mų ka­te­go­ri­ją yra įtrauk­tas lo­ši­mų su­tri­ki­mas ir kom­pul­sy­vaus sek­sua­li­nio el­ge­sio su­tri­ki­mas.

Kai po­trau­kis ne­be­val­do­mas

In­ter­ne­tu šiais lai­kais nau­do­ja­mės be­veik vi­si ir be­veik kas­dien. Kaip at­skir­ti, ka­da in­ter­ne­to nau­do­ji­mas tam­pa pro­ble­mi­nis?

Prof. V. Steib­lie­nės tei­gi­mu, in­ter­ne­to nau­do­ji­mas tam­pa pro­ble­mi­nis, kai veik­la in­ter­ne­te (daž­niau­siai so­cia­li­nių tink­lų tik­ri­ni­mas, nar­šy­mas, žai­di­mai, lo­ši­mas, po­rnog­ra­fi­jos žiū­rė­ji­mas, ap­si­pir­ki­mas) pa­si­reiš­kia kaip ne­val­do­mas įpro­tis, trik­dan­tis svar­bias as­mens gy­ve­ni­mo sri­tis: svei­ka­tą, san­ty­kius, moks­lus, dar­bą.

In­ter­ne­to nau­do­ji­mas lai­ko­mas pro­ble­mi­niu, kai veik­la in­ter­ne­te ati­tin­ka tam tik­rus el­ge­sio pri­klau­so­my­bių kri­te­ri­jus.

Vie­nas jų – do­mi­na­vi­mas, ki­taip sa­kant, in­ter­ne­to nau­do­ji­mas tam­pa svar­biau­sia veik­la žmo­gaus gy­ve­ni­me ir pa­pras­tai do­mi­nuo­ja mąs­ty­me, jaus­muo­se ir el­ge­sy­je. Taip pat, jei in­ter­ne­tas nau­do­ja­mas kaip pa­grin­di­nė ir pra­ktiš­kai vie­nin­te­lė prie­mo­nė nuo­tai­kai pa­ge­rin­ti, pa­ki­lu­mo jaus­mui ar nu­si­ra­mi­ni­mui su­teik­ti.

Pas­te­bi­ma, kad, kaip ir ki­tų pri­klau­so­my­bių at­ve­ju, vys­to­si to­le­ran­ci­ja – kai rei­kia vis dau­giau nau­do­ti, kad bū­tų pa­siek­ti nuo­tai­kos mo­di­fi­ka­vi­mo po­vei­kiai, in­ter­ne­te pra­lei­džia­ma vis dau­giau lai­ko. Kai nė­ra ga­li­my­bės nau­do­tis in­ter­ne­tu, at­si­ran­da ne­ma­lo­nių jaus­mų ar fi­zi­nių po­jū­čių – ne­ri­mas, dre­bu­lys, pra­sta nuo­tai­ka, dirg­lu­mas.

Vie­nas iš svar­bių pro­ble­mi­nio el­ge­sio kri­te­ri­jų yra dėl in­ter­ne­to nau­do­ji­mo ky­lan­tys konf­lik­tai tarp as­mens ir ap­lin­ki­nių, kai so­cia­li­nia­me gy­ve­ni­me, dar­be ne­be­lie­ka ki­tų po­mė­gių ir in­te­re­sų.

„Prob­le­mi­nis in­ter­ne­to nau­do­ji­mas ga­li bū­ti ža­lin­gas in­di­vi­do psi­chi­kos svei­ka­tai, su­kel­ti fi­zi­nių ne­ga­la­vi­mų, – aiš­ki­na spe­cia­lis­tė. – Yra duo­me­nų, kad pro­ble­mi­niams in­ter­ne­to nau­do­to­jams daž­niau pa­si­reiš­kia ne­ri­mo ir dep­re­si­niai simp­to­mai, ly­di­mi dė­me­sio kon­cent­ra­ci­jos pro­ble­mų, mie­go su­tri­ki­mų, ga­li vys­ty­tis val­gy­mo su­tri­ki­mai, fi­zi­nės svei­ka­tos pro­ble­mos, su­si­ju­sios su ne­jud­riu gy­ve­ni­mo bū­du.“

Ka­dan­gi pro­ble­mi­niai in­ter­ne­to nau­do­to­jai daž­nai pa­ti­ria ko­mor­bi­diš­kų ne­ri­mo, dep­re­si­jos su­tri­ki­mų, juos gy­dy­ti yra la­bai svar­bu. (Ko­mor­bi­diš­ku­mas – ter­mi­nas, ku­ris reiš­kia, kad dvi būk­lės – pri­klau­so­my­bė ir psi­chi­kos su­tri­ki­mas – ga­li eg­zis­tuo­ti vie­nu me­tu.) Ne­gy­do­mos šios būk­lės blo­gė­ja ir ga­li tap­ti lė­ti­nės ar baig­tis la­bai skau­džiais pa­da­ri­niais – sa­vi­žu­diš­ko­mis min­ti­mis ar elg­se­na.

At­pa­žin­ti ir ieš­ko­ti spren­di­mų

Psi­chiat­rės-psi­cho­te­ra­peu­tės pro­f. V.Steib­­lie­nės tei­gi­mu, pa­ste­bė­ta, kad pro­ble­mi­nio in­ter­ne­to nau­do­ji­mo la­biau­siai pa­žei­džia­ma gru­pė – vai­kai, paaug­liai, jau­ni suau­gę as­me­nys. Ta­čiau ir vy­res­nia­me am­žiu­je šis el­ge­sys ga­li tap­ti pro­ble­mi­nis.

„Pag­rin­di­nė pa­gal­ba pro­ble­mi­niams in­ter­ne­to nau­do­to­jams – el­ge­sio kei­ti­mas, nau­jų tai­syk­lių kū­ri­mas, gy­ve­ni­mo įpro­čių ir nuo­sta­tų per­žiū­ra. Veiks­min­ga prie­mo­nė šiuo at­ve­ju yra šei­mos kon­sul­ta­vi­mas, psi­cho­lo­gi­nė pa­gal­ba as­me­niui. Taip pat ir kog­ni­ty­vi­nė el­ge­sio te­ra­pi­ja (KET) – kaip pa­grin­di­nė pa­gal­bos prie­mo­nė pro­ble­mi­niam el­ge­siui val­dy­ti. La­bai svar­bu at­pa­žin­ti ir gy­dy­ti gre­tu­ti­nius su­tri­ki­mus – ne­ri­mą, depresiją, – sa­ko pro­fe­so­rė. – Kai ku­rie žmo­nės, su­vo­kę pro­ble­mą, krei­pia­si pa­gal­bos pa­tys ar­ba pa­ska­tin­ti ar­ti­mų­jų. De­ja, da­lis pro­ble­mi­nių nau­do­to­jų šios pro­ble­mos neįž­vel­gia ir pa­gal­bos ne­si­krei­pia.“

In­ter­ne­to nau­do­ji­mas yra neat­sie­ja­mas nuo šiuo­lai­ki­nio gy­ve­ni­mo ir atei­ty­je jo vaid­muo bus vis di­des­nis. Tad ko­kios per­spek­ty­vos?

„Tu­ri­me iš­mok­ti ra­cio­na­liai nau­do­tis tech­no­lo­gi­jo­mis ir iš­lai­ky­ti sai­ko jaus­mą. Ta­da vi­si ma­lo­nūs da­ly­kai tar­naus mums, o ne mes tap­si­me jų ver­gais“, – sa­ko V. Steib­lie­nė.

PIN pre­ven­ci­jo­je, pa­sak spe­cia­lis­tės, kaip ir gy­ve­ni­me, svar­biau­sias veiks­nys yra sai­kas, sai­kas ir dar kar­tą sai­kas.

„Kai nar­šy­mas in­ter­ne­te tam­pa vie­nin­te­le ir svar­biau­sia prie­mo­ne lai­kui pra­leis­ti, ma­lo­nu­mui pa­tir­ti ar tik taip ge­ba­me pa­ge­rin­ti sa­vo nuo­tai­ką, su­ma­žin­ti ne­ri­mą – tai jau pro­ble­ma. Nė­ra blo­gai, kad vai­kas ar paaug­lys žai­džia žai­di­mus, bend­rau­ja in­ter­ne­te ir tai tei­kia jam ma­lo­nu­mą. Ta­čiau jei tai vie­nin­te­lė prie­mo­nė jaus­tis svar­biam, my­li­mam, rei­ka­lin­gam, jei tai vie­nin­te­lė bend­ra­vi­mo prie­mo­nė – tai jau tam­pa pro­ble­ma. Vi­si tu­ri­me pa­jaus­ti ri­bą, kai įsi­trau­kia­me į veik­las tiek, kad ne­be­ga­li­me to val­dy­ti. Ta­da svar­bu su­pras­ti, kas vyks­ta, ir kuo grei­čiau keis­ti sa­vo el­ge­sį, įpro­čius“, – sa­ko psi­chiat­rė-psi­cho­te­ra­peu­tė.

Svar­bios lai­ko ri­bos

Vai­kų el­ge­sį ir įpro­čius tu­rė­tų ste­bė­ti ir ma­ty­ti tė­vai. Suau­gęs as­muo tu­ri ste­bė­ti sa­ve ir ver­tin­ti sa­vo el­ge­sio mo­de­lius. Ar­ti­mie­ji ga­li pa­ste­bė­ti pa­si­kei­tu­sį šei­mos na­rio el­ge­sį, nuo­tai­kų kai­tas, dirg­lu­mą, iš­sa­ky­ti sa­vo pa­ste­bė­ji­mus, bet iš es­mės kiek­vie­nas suau­gęs as­muo yra at­sa­kin­gas už sa­ve.

„Tė­vai tu­ri ob­jek­ty­viai įver­tin­ti, kiek lai­ko vai­kas lei­džia in­ter­ne­te, ko­kie jo tiks­lai ten ir ko­kia veik­la jis už­sii­ma. Lai­ko ri­bos la­bai svar­bios, – pa­brė­žia V. Steib­lie­nė. – Pa­si­kei­tęs vai­ko el­ge­sys, nuo­tai­kos po­ky­čiai, su­tri­kęs mie­gas – rim­ti sig­na­lai, kad rei­kia at­kreip­ti dė­me­sį, kiek lai­ko ir ko­kiu tiks­lu vai­kas pra­lei­džia in­ter­ne­te. Už­bėg­ti pro­ble­moms už akių pa­dės bend­ra­vi­mas šei­mo­je, kal­bė­ji­mas, lai­ko lei­di­mas kar­tu. Kai pir­me­ny­bė tei­kia­ma ne gy­vam bend­ra­vi­mui, o tik bu­vi­mui ek­ra­nuo­se, kai ek­ra­nai tam­pa pa­grin­di­ne ir vos ne vie­nin­te­le prie­mo­ne nu­si­ra­min­ti, pa­ge­rin­ti nuo­tai­ką ar tie­siog ge­rai leis­ti lai­ką, gre­sia rim­tų pro­ble­mų.“

Pas­te­bė­ti pro­ble­mi­nį in­ter­ne­to nau­do­ji­mą ga­li ir šei­mos gy­dy­to­jai, at­kreip­da­mi dė­me­sį į in­ter­ne­to nau­do­ji­mo įpro­čius per ei­li­nius svei­ka­tos pa­tik­ri­ni­mus ar ta­da, kai su­dė­tin­ga ras­ti pra­stos sa­vi­jau­tos nu­si­skun­di­mų prie­žas­tis– įvai­rūs neaiš­kios kil­mės ne­ga­la­vi­mai ga­li tu­rė­ti są­sa­jų su pro­ble­mi­nio in­ter­ne­to nau­do­ji­mo as­pek­tais. Į veik­lų in­ter­ne­te tiks­lus, truk­mę, fi­zi­nius su per­tek­li­niu in­ter­ne­to nau­do­ji­mu su­si­ju­sius ne­ga­la­vi­mus svar­bu at­kreip­ti dė­me­sį ir psi­chi­kos svei­ka­tos spe­cia­lis­tams.

Projektas finansuojamas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Dantų priežiūra vyresniame amžiuje reikalauja dar daugiau dėmesio ir pastangų
Kad galėtume džiaugtis sveikais, tvirtais dantimis, turime jais tinkamai rūpintis nuo pat mažumės bei visą gyvenimą. Ne...
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų