Dabar jau net smalsu, kas ir kiek sugebėjo sumokėti ar ką pažadėti politikams, kad alkoholio klausimas degalinėse susilaukė beveik didesnio susidomėjimo nei kitų metų biudžeto svarstymas, ir svarbiausia viskas - skubos tvarka.
Viskas pasiekė tokį lygį, kad Seimo nariai suorganizavo degalinių atstovams leidimą piketuoti šalia Seimo plenarinių posėdžių salės, o nevyriausybinių organizacijų atstovams net su teminiais marškinėliais pasėdėti balkone neleidžiama.
Ačiū žurnalistams, kurie neleidžia šiam klausimui pasidengti užmaršties dulkėmis ir visi, kurie turi bent kruopelę blaivaus proto, gali suprasti, kad tiek degalinių atstovai, tiek jų interesams atstovaujantys Seimo nariai be perstojo blefuoja. Štai neseniai vienoje radijo laidoje Dangutė Mikutienė teigė, kad trečdalis degalinių jau išnuomojo patalpas prekybai alkoholiu degalinėse kitoms įmonėms. Toje pat laidoje Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentė Daiva Jokšienė teigė, kad jų asociacijoje tokių degalinių nėra.
D. Mikutienė eteryje ir toliau piktinosi, kad būdamas užimtas Seimo Sveikatos reikalų komitetas yra priverstas svarstyti visokius niekinius pasiūlymus. Jau nespėjau paklausti, kodėl piktinasi, nes patys Seimo nariai tuos siūlymus ir pateikė, o tas pyktis panašus į vaizdo įrašų portaluose plitusį vaizdelį apie šunį, kuris kanda sau į koją ir pats pyksta. Taip pat buvo piktinamasi tuo, kad nepalaikomos kompleksinės priemonės.
O dabar labai rimtas klausimas Seimo nariams. Be jokio humoro. O kur jūs buvote visus 4 šios Seimo kadencijos metus? Kodėl nebuvo pateiktos jokios kompleksinės priemonės ir jos skubiai imamos siūlyti dabar, kai susimokyta atšaukti prekybos alkoholiu draudimą degalinėse? Kas, jei ne Seimo nariai turėjo tas priemones siūlyti?
Kadangi nemažai tenka pakeliauti po Lietuvą, tai paklausinėjau degalinių darbuotojų apie tai, ar, jų nuomone, degalinės tikrai neišgyventų be alkoholio. Ne vienoje degalinėje darbuotojai nematė problemos, jei alkoholis būtų pašalintas. Atvirkščiai, tik patvirtinta, kad prekyba alkoholiu daugiausia vyksta vakare ir klientai atvažiuoja toli gražu ne degalų ir vienam darbuotojui „aptarnauti tokius klientus“ nėra saugu. Tai viena. Antra. Pasidomėjus ir paklausinėjus paaiškėjo, kad kai kurie degalinių vadovai aiškiomis užuominomis ragino darbuotojus rašyti Seimo nariams laiškus ir davė suprasti, kad su darbu gali tekti atsisveikinti, jei darbuotojai aktyviai nedalyvaus protestuose.
Trečia ir tikriausiai svarbiausia. Pabendravus su buvusiais degalinių darbuotojais, taksistais ir net policijos pareigūnais, nusipiešė labai pikantiškas degalinių verslo vaizdelis. Klausiantiems, kodėl degalinės yra kuo nors išskirtinės lyginant jas su kitais prekybos centrais ar pardavimo vietomis, dabar jau galima pasakyti labai aiškiai - degalinė yra ta vieta, į kurią naktį atvykstama įsigyti alkoholio. To neįmanoma padaryti prekybos centre, kuris naktį yra realiai uždarytas. Naktį degalinėje parduotas alkoholis nemušamas į kasą, o ryte, kai alkoholį parduoti jau legalu, gėrimai įmušami į kasą. Tai toks tat lietuviško verslo modeliukas.
Jau net neverta priminti apie tai, kad eksperimento metu paaiškėjo, jog degalinėse ypač lengva alkoholinius gėrimus įsigyti nepilnamečiams.
Taigi visi verksmai apie atleistus darbuotojus ir panašios istorijos yra vertos ne daugiau nei nusikalstamų grupuočių verkšlenimai apie tai, kad teisėsauga palieka juos ir jų vaikus be darbo ir nebėra iš ko jų maitinti.
Prof. Aurelijus Veryga - Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas