Penktadienis, 2025.04.04
Reklama

Psichikos sveikatos stiprinimas ir psichologinė pagalba Vilniaus dailės akademijoje

Genovaitė Privedienė | Šaltinis: vlmedicina / asmuo | 2020-12-08 11:21:16

Vilniaus dailės akademija (VDA) nuo 2019 m. rugpjūčio iki 2020 m. lapkričio pabaigos vykdė Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis finansuojamą projektą „Studentų psichologinio konsultavimo ir emocinės paramos paslaugų Vilniaus dailės akademijoje plėtra”. Juo siekta stiprinti VDA bendruomenės psichikos sveikatą, mažinti psichikos sutrikimų stigmą.

VDA Atvirosios dailės, dizaino ir architektūros mokyklos direktorė Edita Kavaliauskienė. Asmeninio archyvo nuotr.

VDA jau nuo 2016 m. įgyvendina psichikos sveikatos stiprinimo programą, tačiau jos apimtis buvo nedidelė: konsultacijos vykdytos savanorystės pagrindais, bendradarbiaujant su socialiniais partneriais, kasmet pavykdavo užtikrinti tik nedidelį reikalingų paslaugų skaičių.

Kalbėjomės su projekto vadove Edita Kavaliauskiene, VDA Atvirosios dailės, dizaino ir architektūros mokyklos direktore.

Kokie, jūsų nuomone, svarbiausi šio projekto rezultatai?

Projekto lėšomis pavyko suteikti daugiau tiesioginių paslaugų VDA studentams ir dėstytojams, atsiliepti į jų poreikius ir užsitikrinti administracijos bendradarbiavimą šiai veiklai. Pagrindinės lėšos skirtos žmogiškiems ištekliams: sukūrėme kelis būtinus etatus – psichologo ir koordinatoriaus - bei psichologiniam konsultavimui ir psichikos sveikatos stiprinimui reikalingus procesus, integravome juos į VDA infrastruktūrą. Atsirado konfidenciali registracija, tai padėjo sparčiau plėtoti psichologinio konsultavimo paslaugą. Etato buvimas sudarė sąlygas psichologą įtraukti sprendžiant krizes, etikos problemas, konfliktus, taip pat informuojant, planuojant edukacijos procesus, siekiant gerinti studijų kokybę. Taip pat pavyko sėkmingai surengti tikslinę geresniam psichikos reiškinių pažinimui skirtą parodą “Psichikos atspaudai” – atvirą studentams, VDA bendruomenei ir visuomenei.

Kas labiausiai pasikeitė nuo projekto pradžios?

Projektas prisidėjo plėtojant paramos studentams paslaugų apimtį, aprėptį ir įvairovę: konsultacijos pradėtos teikti ne tik Vilniaus filialo studentams, bet Kauno, Klaipėdos, Telšių padalinių studentams, taip pat užsienio studentams. Greta įprastų individualių konsultacijų, vyko užsiėmimai grupėse, paskaitos, kūrybinės dirbtuvės parodose, diskusijos ir parodos susiję su psichikos sveikatos reiškiniais. Projektas padėjo VDA administracijai ir bendruomenei geriau suprasti psichikos sveikatos reikšmę studijų metu, integruoti pagalbą studentams į VDA procedūras, informuoti dėstytojus apie psichikos sveikatą ir jos sutrikimus.

Ar daug studentų reikalingi šios pagalbos? Su kokiomis problemomis jie daugiausiai susiduria?

Aukštųjų mokyklų studentai, kaip grupė, pasižymi geresne psichikos ir fizine sveikata nei bendra populiacija, geresniu sveikatos raštingumu ir galimybėmis susirasti reikiamą informaciją. Jie kultūriškai atviresni naujiems reiškiniams ir pagalbai. Kita vertus, jiems tenka patirti ir ypatingų iššūkių. Studijos aukštojoje mokykloje labai skiriasi nuo mokymosi mokykloje – reikia išmokti naujų įgūdžių, prisitaikyti prie didesnių reikalavimų, dėstytojai bendrauja kitaip nei mokytojai, o iš studentų tikimasi brandos ir savarankiškumo. Šie pokyčiai gali sukelti nemažą įtampą, kuriai suvaldyti ir prisitaikyti prie naujų aplinkybių išeikvojama daug laiko. Neretai mokymosi procesų pokyčiai sutampa su su pokyčiais asmeniniame gyvenime, nauja gyvenama aplinka, santykiais. Kai tenka skubiai keisti daugybę savo įpročių, elgesio modelių, net kasdieninį maršrutą, jėgų prisitaikyti prie naujų aplinkybių gali pristigti. Kai įtampa ir nuovargis viršija studento prisitaikymo gebėjimus, tada patiriamas stiprus stresas. Dažniausios problemos, kurias mini konsultacijų pageidaujantys studentai – tai nerimas, įtampa, sutrikęs susikaupimas ir dėmesys, motyvacijos stoka.

Kuo gali padėti psichologo konsultacijos?

Aukštoji mokykla nesiekia tapti vienintele emocinės paramos vieta, bet individualus konsultavimas gali padėti keisti su studijomis susijusį elgesį, sustiprinti savistabos ir savikontrolės įgūdžius, gerinti komunikaciją su dėstytojais ir bendramoksliais. Individualios psichologo konsultacijos buvo teikiamos viso projekto metu, tik iki pandemijos jos vyko gyvai, o įvedus įvairius epidemiologinius apribojimus pereita prie nuotolinio konsultavimo. Vieniems studentams virtualybė palengvino kreipimąsį ir problemų sprendimą, kitiems atvirkščiai, tapo sunkiau pasiryžti susitikti su nepažįstamu žmogumi. Projekto metu pastebėta, kad dažniau kreipiasi pirmų ir paskutinių kursų studentai, nes būtent tada sunkiau susidoroti su padidėjusiais reikalavimais ir aplinkinių lūkesčiais.

Ar studentai drąsiai kreipiasi psichologinės pagalbos?

Daugelis individualioms konsultacijoms besikreipiančių studentų VDA su psichologu konsultuojasi pirmą kartą. Dažnai paaiškėja, kad nors psichologinės pagalbos poreikį jie jautė gana ilgai, bet iki šiol negalėjo konsultuotis su psichologu dėl konsultacijų už VDA ribų kainų, sudėtingo prieinamumo, abejonių dėl rezultato. Nemaža dalis studentų nurodo, kad jų nuomone, su savo problemomis turi susitvarkyti patys. Tai taip pat nemažas barjeras kreiptis pagalbos. Ir ne tik į psichologą. Vienas iš svarbiausių teigiamų projekto rezultatų – didėjantys pagalbos besikreipiančiųjų skaičiai viso projekto metu. Dauguma dėl individualias konsultacijas gavusių studentų nebijo ir nesigėdija psichologinių konsultacijų, neturi išankstinio neigiamo nusistatymo dėl psichikos sveikatos priežiūros paslaugų. Tai svarbu, nes kai kuriems prireikia daugiau ir įvairesnės pagalbos, nei gali suteikti aukštoji mokykla. Tada psichologinio konsultavimo tikslas laiku nukreipti tinkamiausios pagalbos į sveikatos priežiūros sistemą, padėti sklandžiau grįžti į studijas po akademinių atostogų, tarpininkauti siekiant geresnio bendradarbiavimo su dėstytojais. Individualios konsultacijos populiariausia psichikos sveikatos stiprinimo paslauga VDA.

Dailės akademijoje be meno taip pat nebuvo galima išsiversti...

Įdomus ir išskirtinis šio projekto elementas kūrybinių veiklų integravimas į psichikos sveikatos stiprinimo ir psichikos sutrikimų stigmos mažinimo veiklas – vyko tiksliniai užsiėmimai, skirti depresijos patyrimo ir pagalbos aptarimui, psichikos sutrikimų įveikai ir meno terapijai, vyko diskusija skirta medicininio smurto temai. Iš įvairių kūrybinių dirbtuvių, diskusijų ir edukacinių veiklų išaugo ir VDA studentų ir dėstytojų paroda „Psichikos atspaudai“, skirta įvairiausių psichikos reiškinių pažinimui – tai buvo proga aptarti ne tik problemas – tokias kaip vienatvė, įtampa, netektis, smurtas, bet ir priminti individualius įveikos būdus, dalintis pozityvia patirtimi. Paroda perkelta į virtualią erdvę ir prieinama visuomenei.

Ar šis projektas ar veiklos bus tęsiami?

Projektas truko šiek tiek ilgiau nei metus, tačiau psichikos sveikatos stiprinimo poreikiai aukštojoje mokykloje nesibaigia po metų. VDA toliau ieško galimybių, kaip užtikrinti veiklų tvarumą, projektiniam finansavimui nutrūkus. Projekto tikslai ilgalaikiai, nes siekiant pasirūpinti kiekvienos naujos kartos studentų poreikiais, paslaugos turi būti teikiamos nuolatos, sistemingai, taikant mokslo įrodymais grįstus metodus – tik tada galima tikėtis geresnės VDA bendruomenės psichikos sveikatos, studijų aplinkos kokybės. Šis projektas dar labiau atskleidė tikslinio finansavimo poreikį aukštosiose mokyklose. Kol kas projektas tęsiasi ir tikimės, kad pavyks išlaikyti projekto metu pasiektus rezultatus. Svarbu ir tai, kad projektas prisidėjo gerinant dėstytojų ir studentų bendravimą, studijų procesus, buvo diegiamos prevencines priemones, skirtos išvengti smurto studijų aplinkoje. Šie pokyčiai užtikrina ilgalaikį teigiamą poveikį. Šiuolaikiniai studentai tampa vis atviresni, reiklesni ir pilietiškesni taip pat ir studijų kokybei plačiąja prasme. Aukštosios mokyklos turi stengtis atsiliepti į šiuolaikinių studentų ir dėstytojų poreikius ir psichikos sveikatos srityje.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų