Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Psichopatai nepajėgūs suprasti kitiems sukeliamo skausmo

technologijos.lt | 2013-09-30 12:34:32

Paprastai žmonėms, įsivaizduojantiems kitų skausmą, smegenyse aktyvuojasi sritys, atsakingos už empatiją ir rūpestį. Tačiau nuo psichopatijos sutrikimo kenčiantiems žmonėms ši sistema neveikia – už empatiją atsakingos sritys lieka neaktyvios, taip pat nesusikuria ryšiai su kitomis sritimis, atsakingomis už emocinį suvokimą ir sprendimų priėmimą.

Grotos
Net 23 proc. nusikaltėlių, atliekančių bausmes kalėjimuose, kenčia nuo psichopatijos. Algirdo Kubaičio nuotr.

Tokios Čikagos universiteto mokslininko Jeano Decety ir kolegų atlikto tyrimo išvados rugsėjo 24 d. skelbiamos žurnale „Frontiers in Human Neuroscience“.

Psichopatija yra asmenybės sutrikimas, kurio požymiai: negebėjimas jausti empatijos ar gailesčio, emocinė apatija, šiurkštumas ir polinkis manipuliuoti. Ankstesni tyrimai atskleidė, jog net 23 procentai nusikaltėlių, atliekančių bausmes kalėjimuose, kenčia nuo psichopatijos. Tuo tarpu bendroje populiacijoje psichopatų yra tik apie 1 procentas.

Norėdami geriau suprasti neurologines šio sutrikimo priežastis, mokslininkai į pagalbą pasitelkė funkcinį magnetinį rezonansą. Buvo tirtas 121 kalinys, atliekantis bausmę JAV vidutinio saugumo režimo kalėjimuose.

Tyrimo dalyvių buvo paprašyta užpildyti klausimyną, plačiai naudojamą nustatant polinkį į psichopatiją (angl. Hare Psychopathy Checklist). Remiantis šiuo testu, tiriamieji buvo suskirstyti į tris grupes, pagal psichopatijos lygį: sunkų, vidutinį ir silpną.

Tiriamiesiems buvo rodomi vaizdai, demonstruojantys fizinį skausmą: tarpduryje prispaustas pirštas, ant kojos nykščio užkritęs sunkus objektas ir pan. Kalinių buvo prašoma įsivaizduoti, jog ši nelaimė nutiko jiems patiems, o po to – kitiems. Kaliniams taip pat buvo rodomi „kontroliniai“ vaizdai, kuriuose nebuvo jokių skausmingų situacijų. Pavyzdžiui, durų rankena, ar ranka.

Sunkų psichopatijos sutrikimą turintiems tiriamiesiems įsivaizduojant sau patiriamą skausmą, smegenys sureaguodavo įprastai. Taip pat aktyvuodavosi smegenų regionai, atsakingi ir už empatiją. Skausmo suvokimas smegenyse šiuo atveju buvo neįprastai didelis, kas leidžia manyti, jog psichopatai yra jautrūs mintims apie skausmą.

Tačiau sunkų psichopatijos sutrikimą turintiems tiriamiesiems įsivaizduojant, jog skausmą jaučia kiti, – tie patys smegenų regionai likdavo neaktyvūs. Tarsi to būtų maža, psichopatams aktyvuodavosi prieškaktinė smegenų sritis, atsakinga už malonius pojūčius. Tai leidžia manyti, jog aukštą psichopatijos lygį turintys asmenys ne tik negali jausti empatijos kitiems, tačiau ir mėgaujasi kitų kančiomis. Ventromedialinės kaktos srities smegenų žievės centras, atliekantis pagrindinį vaidmenį priimant sprendimus, susijusius su rūpinimusi kitais, psichopatų smegenyse likdavo neaktyvus.

Pasak tyrimo autorių, šis atradimas apie netipišką aktyvių smegenų regionų kombinaciją, gali padėti kuriant naujus terapijos būdus psichopatams, kai įprastai dėl jų būna nuleidžiamos rankos. Psichopatams skirtos kognityvinio elgesio terapijos gali remtis tuo, jog įsivaizduodami save nelaimėje, save jie užjaučia daug stipriau, nei kitus.

Tomas Asminavičius,

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas