Penktadienis, 2024.12.20
Reklama

Putinas – visagalis sveikatinantis augalas (7)

Žilvinas Užkuraitis | 2012-01-15 23:56:21

Paprastojo putino  (lot. Viburnum opulus) uogose yra apie 3 proc. organinių rūgščių, apie 3 proc. rauginių medžiagų, polisacharidų, gausu vitaminų.

Žilvino Užkuraičio nuotr.

Vaistams vartojama žievė ir uogos. Uogas kartu su vaiskočiais  patartina skinti po pirmųjų šalnų, tuomet jos saldesnės. Uogoms išdžiūvus vaiskočiai pašalinami.

Sulčių gamyba: emaliuotame inde vaisius užpilti vandeniu, kad apsemtų, kaitinti ant silpnos ugnies, kol suminkštės. Išspaustas sultis palikti nusistoti 2-3 val. Po to į jas įberti cukraus,  pašildyti, kol ištirps. Sultis perkošti, užvirti, supilstyti į sterilius stiklainius ar butelius, uždaryti dangteliais, ataušinti.

Putinų uogas galima išsaugoti per visą žiemą: subėrus į dėžę ir užkasus sniege.

Putinas sveikatai

Putino vaisių užpilas naudingas sergant skrandžio opalige, kolitu, avitaminoze, nusilpus organizmui. Jis stimuliuoja šlapimo skyrimąsi, gydo kosulį, bronchitą, užkimimą.

Sergantiems avitaminoze: putino uogas suberkite į sietelį, perpilkite verdančiu vandeniu ir pertrinkite per sietelį. Gautą tyrelę sumaišykite lygiomis dalimis su medumi ir palikite  savaitę nusistovėti. Viename šaukšte šio mišinio yra visos paros vitaminų norma.

Sergant bronchitu geriame putino uogų sultis: 3 šaukštus putino uogų sulčių sumaišome su 3 šaukštais medaus, užpilame litru šilto virinto vandens. Geriame po pusę stiklinės 3 – 4 kartus prieš valgį.

Skaudant gerklę, užkimus putinų uogų antpilu skalaujama gerklė: šaukštą putino uogų suberiame į stiklainį, užpilame stikline verdančio vandens, uždengiame ir pastatome šiltoje vietoje 2 valandoms. Perkošiame ir 1-2 šaukštais antpilo skalaujame gerklę 3 kartus per dieną.

Sergantiems širdies ligomis, kai padažnėjęs širdies plakimas, kolitu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, dažnu vidurių užkietėjimu patariama 3-4 kartus per dieną suvalgyti po 1 šaukštą putino uogų pusę valandos prieš valgį. Uogas valgykite neskubėdami,  ilgiau palaikydami burnoje.

Jei staiga pradėjo skaudėti galvą, išgerkite putinų uogų sulčių. Turintiems aukštą kraujo spaudimą patariama 3 kartus per dieną gerti po ketvirtadalį stiklinės putinų uogų sulčių. Geriant sultis sustiprės širdis, centrinė nervų sistema, kepenų darbas.

Galite valgyti ir džiovintų putino uogų, tik jas 1 valandą pamirkykite verdančiame vandenyje. Tinka naudoti ir atšildytos šaldytos uogos.

Jei sergate  nervų sistemos ligomis, gerkite  putino uogų antpilo: 25 g putino uogų užpilkite 3 stiklinėmis verdančio vandens, uždenkite ir palikite 3 valandas nusistovėti, po to nukoškite. Gerkite po pusę stiklinės 4 kartus per dieną prieš valgį. Tokiu antpilu patariama gydyti depresiją, jo patariama gerti nuo pogimdyminio kraujavimo bei gausių skausmingų menstruacijų.

Žmonėms, kuriems kyla votys, patariama kasdien išgerti putino uogų antpilo po 3- 4 stiklines.

Putinų uogos naudojamos ir kosmetikoje. Šviežiomis sultimis valoma veido oda.

Putinų žievės preparatai didina gimdos raumenų tonusą, vartojami ginekologijoje kraujavimams stabdyti.

Putinų žievė vartojama kaip raminamasis, karščiavimą mažinantis, antimikrobinis vaistas: žievės nuoviru skalaujama burna esant gleivinės uždegimui.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
Žymos: putinas
skaityti komentarus (7)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai kiekviena minutė svarbi: ką verta žinoti apie skubiąją medicinos pagalbą?
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje per parą apsilanko apie 200 suaugusių ir tiek pat mažųjų pacientų. Su kokiais negalav...
Liūdna statistika: ignoruojant skiepus, sugrįžta pamirštos ligos
„Jei nėra ligos, tai kam skiepytis?“ – šį motyvą dažnai girdi šeimos gydytojai, kai tėvai atsisako ski...
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikai pirmieji Lietuvoje išbandė ir pradeda plačiau taikyti pažangią pasaulio ir...
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų