„Šiandien Lietuvoje vis dar egzistuoja daug smurto prieš vaikus gatvėje ir šeimoje bei patyčių mokyklose, didelis savižudybių skaičius. Nors statistiniai rodikliai gerėja, tačiau smurtaujančių vaikų amžius mažėja, kaip ir didėja jų padarytų nusikaltimų sunkumas. Dėl to reikia telkti visuomenę, įvairias jos grupes, taip pat ir menininkus, kad būtų kuriama netolerancijos bet kokiam smurtui atmosfera ir maksimaliai mažinamas savižudybių paplitimas Lietuvoje. Menas ir menininkų bendruomenė turėtų turėti tam teigiamą įtaką“, – gegužės 14 d. spaudos konferencijoje „Smurto bei savižudybių prevencija ir destruktyvusis menas Lietuvoje“ Seime kalbėjo Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narė, Konstitucijos komisijos ir Vaiko gerovės parlamentinės grupės pirmininkė, Žmogaus teisių komiteto narė Rimantė Šalaševičiūtė.
Seimo narės teigimu, balandžio 11 d. Seime surengtoje konferencijoje priimta rezoliucija nėra siekis įvesti cenzūrą menui ar žlugdyti menininkų saviraišką: „Kultūroje yra daug skirtingų požiūrių ir iniciatyvų. Dėl to, koks menas šiandien reikalingas Lietuvai, turėtų vykti diskusija. Būtina ieškoti pusiausvyros tarp tradicinio ir šiuolaikinio meno formų ir išraiškų, taip pat tokios švietimo ir kultūros politikos krypties, kad visuomenėje nebūtų skatinama smurto ir savižudybių kultūra, ypač tarp vaikų ir jaunimo“.
R. Šalaševičiūtė patvirtino, kad šiuo metu yra atliekamas tyrimas „Meno kūrėjų saviraiškos praktika Europos šalyse“, kuris turėtų tapti pagrindu pasitelkiant Europos valstybių patirtį, apibrėžiant, kokios atitinkamai turėtų būti skiriamos sankcijos už normos ir moralės pažeidimus. Ji pabrėžė, kad labai svarbu, jog menininkų bendruomenės ir organizacijos privalo ne tik turėti savo etikos kodeksus, bet ir jų nuosekliai laikytis.
Minėtoje rezoliucijoje teigiama, kad būtina „sukurti nepakantumo atmosferą patyčioms žiniasklaidoje, valdžios įstaigose ir mokyklose. Sukurti teisinę bazę, kuri žymiai sustiprintų apsaugą nuo patyčių iš tautos ir religinių simbolių, nuo smurto ir destrukcijos, nepadorumo apraiškų visose kultūrinio gyvenimo srityse <...> Žymiai daugiau dėmesio skirti pozityvių gyvenimo procesų aptarimui ir populiarinimui, etinių ir teisinių problemų gvildenimui, buitinio etiketo ir diskusijų kultūros ugdymui, šeimos santykių brandinimui“.
Spaudos konferenciją surengti paskatino balandžio 11 d. Seime vykusi, Seimo narės R. Šalaševičiūtės su Lietuvos kultūros kongreso taryba inicijuota konferencija „Smurto bei savižudybių prevencija ir destruktyvusis menas Lietuvoje“, kurioje buvo priimta rezoliucija, raginanti visuomenę ir jos lyderius imtis suderintų veiksmų, kad būtų sutelktos pajėgos kovojant su smurto tolerancijos kultūra bei mažinant savižudybių skaičių ir jų riziką Lietuvoje.
Lietuvos Respublikos Seimas