Liepos 12 d. Seimo Neįgaliųjų teisių komisija posėdyje svarstė, kokie būtini veiklos pokyčiai Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – tarnyba). Diskutuota dėl Darbingumo lygio nustatymo kriterijų aprašo ir Darbingumo lygio nustatymo tvarkos aprašo ir jų taikymo tobulinimo poreikio.
Tarnybos direktorius Manfredas Žymantas pristatė svarbiausius tarnybos veiklos aspektus ir problemas šioje srityje. Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Šilalienė informavo komisiją, kad iki šių metų pabaigos numatoma tobulinti minėtus aprašus. Artimiausiu metu ketinama sudaryti darbo grupę iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos, taip pat kitų suinteresuotų institucijų ir neįgaliųjų visuomeninių organizacijų atstovų.
Komisijos narys Vytautas Bakas pažymėjo, kad „Specialiųjų tyrimų tarnyba ne kartą konstatavo, jog tarnyboje išvešėjusi sisteminė korupcija, o tarnybos vadovas yra periodiškai informuojamas apie šiuos atvejus. Vien šiais metais dėl galimos korupcinės veikos sulaikyti devyni tarnybos darbuotojai – tai ne atsitiktinumas.“ V. Bakas akcentavo, kad „tokioje jautrioje srityje, kurioje teikiamos paslaugos ypač pažeidžiamai visuomenės grupei, toks didelis korupcijos lygis yra neleistinas. Skaidrumas turėtų būti tarnybos vadovo ambicija ir misija bei tarnybos kultūros dalis“.
Komisijos nuomone, tarnybai būtina persitvarkyti ir kurti „draugiškas“ viešąsias paslaugas: apsvarstyti galimybę tarnybai pačiai surinkti reikiamus dokumentus iš įvairių institucijų duomenų bazių, o ne reikalauti dokumentus pateikti asmeniui, kurio darbingumo lygis bus nustatomas. Pažymėta, kad tarnybos darbuotojai turėtų demonstruoti žmogiškumą ir pagarbą, bendraudami su asmenimis, kurių darbingumo lygis yra vertinamas, taip pat su šiuos asmenis lydinčiais artimaisiais.
„Priimame išsakytas pastabas, jaučiu asmeninę atsakomybę už šios srities skaidrinimą“, – teigė viceministrė V. Šilalienė. Ji akcentavo, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra numačiusi priemones, kaip skaidrinti tarnybos darbą: didinti atsitiktinai parinktų neįgalumo, netekto darbingumo ar specialiųjų poreikių nustatymo atvejų patikrinimų skaičių nuo 10 procentų iki 30, viešinti peržiūrėtus tarnybos sprendimus, įsteigti pasitikėjimo telefoną, skatinti asmenis aktyviau kreiptis dėl sprendimų peržiūrėjimo ir kt. Viceministrės V. Šilalienės teigimu, kai pradės veikti Elektroninė sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinė sistema (e. sveikata), išsispręs daug problemų, nes bus prieiga prie visų duomenų apie asmenį, jo sveikatą ir ligos eigą.
Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas Justas Džiugelis teiravosi, „ar neatėjo laikas tarnybos vadovui prisiimti asmeninę atsakomybę už vadovaujamos įstaigos veiklą“ ir akcentavo, kad komisija aktyviai ir nuosekliai vykdys šios tarnybos pertvarkos parlamentinę kontrolę.