Ketvirtadienis, 2025.04.03
Reklama

Rajono medikai pavargo nuo reformų

pajurionaujienos.lt | 2013-10-24 10:18:54

Į Kretingą dėl bibliotekos statybos reikalų su signatarais Romualdu Ozolu ir Broniumi Genzeliu atvykęs Premjero patarėjas sveikatai Antanas Vinkus užsuko ir į Kretingos ligoninę.

Medikas
© Fotolia.com

A. Vinkaus vizitas į ligoninę nebuvo planuotas. Netikėtas svečias spėjo apžiūrėti keletą ligoninės skyrių, pabendrauti su pacientais ir iš paskubomis sukviestų skyrių vadovų išgirsti jų rūpesčius. Vaikščiodamas po ligoninę kai kurių jį pažįstančių žmonių atvirai pedantu įvardijamas A. Vinkus žavėjosi švara ir tvarka ligoninėje, jos turima įranga. „Ne gėda dėl savo krašto ligoninės, tai didžiausias čia dirbančių žmonių ir Savivaldybės nuopelnas“,- sakė jis.

„Ar jaučiate reformos poveikį, kokią konkrečią pagalbą, o gal viskas tas pats, kaip buvo? Ką patartumėte centrinei šalies valdžiai? Labai gerbiu ministrą Vytenį Andriukaitį (sveikatos apsaugos ministrą, - aut. past.), perduodu jo linkėjimus. Jam pateiksiu įspūdžius iš Kretingos“, - kreipdamasis į būrin sukviestus skyrių vedėjus ir ligoninės vyriausiąją gydytoją Iloną Volskienę, jos pavaduotoją Vidmantą Jurgaitį, kalbėjo A. Vinkus.

Pirmas prabilęs V. Jurgaitis atviravo, jog ligoninės gydytojai bei kitas personalas jau bijo ir paties žodžio reforma, žodžio, kuris neša nežinią, slepia kažkieno kėslus. „Klaipėdos miestas turi tris dideles ligonines. Mums žinomas jų noras prijungti Kretingos ligoninę, bet mes nenorime keisti „tėvų“ – mūsų „tėvai“ yra Kretingos rajono Savivaldybė“, - teigė V. Jurgaitis.

Vaikų ligų skyriaus vedėja Laima Valantiejienė pageidavo, kad savo darbą atliktų pirminės sveikatos priežiūros grandys - centrai, jo neužkrautų ligoninei. „Čia pas mus, ligoninės priimamajame, praktiškai yra poliklinika. Ne tik išeiginėmis, bet ir įprastomis dienomis. Žmonės kreipiasi su nusiskundimais, dėl kurių turėtų eiti pas savo šeimos gydytoją. Aiškina, kad tas gydytojas atostogauja, ir panašiai“, - kalbėjo gydytoja.

Chirurgas Jonas Chmieliauskas dar vienoje, šįkart dabartinės valstybės valdžios sumanytoje, reformoje įžvelgė negatyvias pasekmes. „Mažina ligoninei finansavimo balą, tai „kvepia“ ir atlyginimų sumažėjimu. O nuėjęs į „Maximą“ už mažiau nenusipirksi. Viskas blogyn“, - neslėpė užvaldžiusio pesimizmo, čia pat siūlydamas, iš kur paimti gydymo įstaigoms taip trūkstamus pinigus. Jo manymu, reikėtų trumpinti kompensuojamų vaistų sąrašą, kuris nepaliaujamai ilgėja ne be vaistais aprūpinančiųjų įtakos. „Vis storėjančiame kompensuojamųjų vaistų žinyne išbraukite nors kelias pozicijas, ir pinigėlių liks“, - ragino jis. J. Chmieliauskas piktinosi šalyje išsikerojusiu ortopedinių įmonių tinklu, kuris yra penimas to paties lieso valstybės biudžeto pinigais. „Protezavimas, ortopedinė pagalba yra finansuojama iš teritorinės ligonių kasos, viskas iš to paties bendro katilo. Respublikoje veikia 15 ortopedinių įmonių, jos praktiškai viską atsiveža iš Lenkijos. Perka – parduoda“, - aiškino chirurgas.

Vidaus ligų skyriaus vedėją Almą Jankauskienę irgi baugina ligoninei skiriamų pinigų mažėjimas ir neaiški ligoninės perspektyva. „Esame ligoninės ir skyrių taupymo programą pasirašę. Dirbame, darbo netrūkstame, žmogui atsakyti negalime. Bijome, kad ligoninėje neliktų tik slauga, terapija ir pirminė chirurginė pagalba“, - sakė ji.

„Norėtųsi, kad žmonėms būtų išaiškinta, ką jie turi gauti nemokamai, už ką turi susimokėti“, - apie dar vieną – mokesčio už gydymąsi ligoninėje - problemą kalbėjo Anesteziologijos-reanimacijos skyriaus vedėja Genė Norkienė.

Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjos Dalytės Opulskienės teigimu, anksčiau vykdyta gydymo įstaigų tinklo pertvarkos reforma jau atsigręžė prieš žmogų. „Esame apsuptyje rajonų, kur nebėra gimdymo skyrių, nebėra ten pagalbos, ir moterys pas mus atvažiuoja itin prastos būklės“, - teigė ji.

V. Jurgaitis pastebėjo, jog valstybė būtų sutaupiusi, jei vykdant įstaigų tinklo pertvarką, ligoninėms nebūtų buvę iškelti griežti pertekliniai reikalavimai dėl medicininės įrangos: „Neurologijos skyriui privalomas kompiuterinis tomografas ir t.t., ir pradėjo pirkti, kad išliktų“. A. Vinkus atsakė: „Taip, prisipirko ir nepanaudoja. Ministras V. Andriukaitis kelia ir šitą problemą“.

A. Vinkus patikino, jog Vyriausybė, jos vadovas Algirdas Butkevičius ir sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis ryžtingai sprendžia sveikatos apsaugos finansavimo problemas ir priminė, jog šiai sričiai iš valstybės rezervo jau skirta 145 mln. Lt. „Ruošiamasi skirti dar 80 mln. Lt. Ar pavyks, priklausys ir nuo to, koks gruodį bus fiskalinis deficitas. Jei pavyktų, finansavimo balas būtų 0,92. Ateinančiais – 2014 – metais lėšos sveikatos apsaugai didinamos 344 mln. Lt ir finansavimo balas 0,92 turėtų būti garantuotas“, - aiškino jis. A. Vinkus pažymėjo, jog ruošiamos būtinosios medicininės pagalbos ribos, kas turi būti padaryta pacientui nemokamai, kokios bei kokia forma galimos priemokos.

Premjero patarėjo teigimu, ligoninėse turės būti įdiegta ir vadybinė sistema. Kalbėdamas apie ją sakė: „Dabar paguldo pirmadienį, operuoja penktadienį. Lovadieniai kainuoja, o darbas nevyksta“. A. Vinkus ramino Kretingos ligoninės gydytojus žadėdamas: „Prievartos jungiant ligonines nebus. Tą ministras patvirtino. Jeigu to nenorės regiono taryba, Savivaldybė, to ir neįvyks“. Susitikime dalyvavęs meras Juozas Mažeika pareiškė, jog Savivaldybė darys viską, kad Kretingos ligoninė liktų jos pavaldume. „Ministru buvo A. Čaplikas, mynėm kelius į ministeriją, Seimą, Vyriausybę, kad ligoninė išliktų kaip antro lygmens gydymo įstaiga, atėjo Andriukaitis, ir vėl ruošiamės gelbėjimosi planus. Be Kretingos miesto yra ir rajonas – Salantai, kitos gyvenvietės, kurių žmonėms Kretingos ligoninė taip pat reikalinga“, - kalbėjo meras.

Vitalija Vitkauskienė,

pajurionaujienos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Medicinos psichologė: kai neigiamos emocijos virsta fiziniais simptomais
Šiuolaikinis gyvenimo tempas, nuolatinis stresas ir emocinė įtampa tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Tačiau pajutę&nb...
Genai – ne nuosprendis: kaip galime perrašyti savo sveikatos scenarijų
Tikriausiai ne kartą teko išgirsti, kad „jei jau tokie genai – nieko nepadarysi“. Tačiau šiandien moks...
Pacientui skiriamas ilgalaikis stebėjimas: ką svarbu žinoti?
Ligonių kasų specialistai primena, kad pacientams, kuriems gydytojas specialistas paskyrė ilgalaikį stebėjimą, kiekvieną...
Vaikų džiaugsmą gerėjančiu oru apsunkina infekcijos: kaip nuo jų apsisaugoti?
Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų