Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis susitiko su Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos atstovais. Vienu balsu savo interesus nusprendusios ginti į asociaciją susibūrusios mažųjų Lietuvos miestų ligoninės išsakė ministrui neefektyviai vykusios restruktūrizacijos metu iškilusias problemas ir savo įstaigų bei visos šalies sveikatos priežiūros ateities lūkesčius. Sutarta kartu ieškoti būdų, kaip pagerinti šių, arčiausiai pacientų esančių, įstaigų finansinę padėtį, stiprinti jų vaidmenį.
„Rajonų ligoninių vaidmuo sveikatos sistemoje yra labai svarbus, tačiau jos susiduria su akivaizdžiomis finansavimo problemomis, – teigė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. –. Vykdant trečiąjį restruktūrizacijos etapą, daugelis ligoninių prarado galimybę teikti reanimacijos, chirurgijos, ginekologijos, terapijos ir kitas svarbias paslaugas – o dėl to kenčia pacientas.. Mūsų tikslas – apginti šias ligonines, jos gyvybiškai svarbios, labiausiai socialiai pažeidžiamiems pacientams“. Pasak V.P. Andriukaičio, dalį finansinių problemų kartu su Valstybine ligonių kasa pavyks išspręsti artimiausiu metu, o tolesnius žingsnius „reikės žengti kartu, nuosekliai svarstant visus privalumus ir trūkumus, įtraukiant į diskusiją dėl bendros sveikatos politikos ir kitus sistemos dalyvius, ir plačiąją visuomenę“.
„Remiame jūsų idėjas, ministre, ir esame pasiryžę kartu dalyvauti mūsų sveikatos sistemos „gydyme“, – dėkodamas ministrui už kvietimą bendradarbiauti pabrėžė Lietuvos rajoninių ligoninių asociacijos prezidentas Pakruojo ligoninės vyriausiasis gydytojas Vygantas Sudaris. – 2013 metų sutartyse su teritorinėmis ligonių kasomis numatomas finansavimo mažinimas. Suprantame, kad bendras PSDF biudžetas neauga, tačiau siūlome jį efektyviau perskirstyti, iš „centrų“ perkeliant finansavimą į rajoninių ligoninių lygmenį“. Pasak asociacijos prezidento, nuo 2013 m. pradžios minimaliam darbo užmokesčiui padidėjus iki 1000 Lt, Lietuvos rajonų ligoninių asociacijai priklausančiose gydymo įstaigose išlaidos darbo užmokesčiui dėl to padidėjo nuo 8780 iki 125000 Lt. Tuo tarpu visų ligoninių metinės sutartinės sumos su teritorinėmis ligonių kasomis sumažėjo nuo 3 iki 18 proc. Beveik visos įstaigos praėjusius metus baigė su neigiamu finansiniu rezultatu, o kreditorinis įsiskolinimas siekia 2–-6 mėnesinių gaunamų pajamų dydį.
Susutikime pristatyta Lietuvos rajonų ligoninių asociacijai priklausančių 10 gydymo įstaigų veikla 2012 m. Bendras šių rajonų gyventojų skaičius – 248 014. Iš jų stacionare gydėsi 24906 pacientai, t. y. 10 proc. visų šių rajonų gyventojų. Lėšos už ambulatorinių paslaugų atlikimą sudaro 34 proc. visų ligoninių pajamų, stacionarinis gydymas – 84 proc., slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos – 18 proc. 72 proc. visų ligoninių išlaidų yra skiriama darbuotojų darbo užmokesčiui, 7 proc. – vaistų ir medicinos priemonių įsigijimui.
Susitikime su ministru dalyvavo viešųjų įstaigų Ignalinos, Pakruojo, Širvintų, Gargždų, Šilalės, Kaišiadorių, Naujosios Akmenės, Zarasų, Molėtų, Prienų, Kupiškio ligoninių vadovai, Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės ligonių kasos atstovai. Atsakydami į ministro siūlymą paskirti šios asociacijos atstovą nuolatiniai bendrai sveikatos politikos formavimo ir sprendimų priėmimų veiklai, vienbalsiai buvo pasiūlytas Lietuvos rajoninių ligoninių asociacijų prezidentas Vygantas Sudaris.
SAM Ryšių su visuomene skyrius