Penktadienis, 2025.04.04
Reklama

Raktas į profesinę sėkmę – trijų specialistų akimis

vlmedicina.lt | 2014-04-04 11:18:07

Nors sveika gyvensena ir mityba rūpi daugeliui lietuvių, dažnas iš mūsų visas tiesas pamiršta vos peržengęs darbovietės slenkstį. Puodelis po puodelio kavos mieguistumui įveikti, darbas nuo ryto iki vakaro, nepakeliant galvos nuo kompiuterio, nereguliari mityba, piknaudžiavimas nesveikais užkandžiais – dažna biurų kasdienybė. Vis dar retas susimąsto apie realią būtinybę mankštintis, rūpintis tuo, ką valgo, ne tik laisvalaikiu, bet ir darbe. O juk rūpinimasis mityba, judėjimas, psichologinis stabilumas – raktas ir į profesinę sėkmę.

Kristina Jasmontienė
Kristina Jasmontienė. „Arimex“ nuotr.

Dietologo žvilgsnis

Maitinantis priešokiais, piktnaudžiaujant kava ar saldumynais vietoje visaverčio maisto, organizmui sunku išlaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje. „Jam sumažėjus, mums trūksta energijos, svaigsta galva. O susigundžius saldžiu maistu, organizme išsiskiria insulino, labai greitai sumažinančio gliukozės kiekį kraujyje, tad vėl jaučiamės alkani, mieguisti. Štai jums ir užburtas ratas“, – įspėja dietologė Kristina Jasmontienė.

Pasak K. Jasmontienės, iš jo išeiti galima tik laikantis mitybos režimo – valgant mažesnėmis porcijomis, išlaikant vienodus intervalus, geriausia – keturis penkis kartus per dieną, įskaitant sveikus užkandžius tarp trijų pagrindinių valgymų. Pavyzdžiui, šviežius ir džiovintus vaisius, pieno produktus, puikiai tinka riešutai ir sėklos.

Bronius Burneika
Bronius Burneika. „Arimex“ nuotr.

Trenerio žvilgsnis

Tiesa paprasta: kuo mažiau judi, tuo mažiau ir norisi judėti, o judėti svarbu norint jaustis gerai kasdien. „Mankšta – būtina, jei norite jaustis žvalūs ir energingi visą dieną. Sėdimas darbas, mažas aktyvumas sukelia daug bėdų – akių, kaklo, nugaros skausmus, migreną. Mažai judant, pradeda trūkti energijos, natūralu, kad darosi sunku dirbti. O juk pakanka vos kelių paprastų pratimų kasdien ir rezultatą netruksite pastebėti“, – teigia profesionalus asmeninis treneris Bronius Burneika.

Darbingumą ir gerą savijautą darbe padeda išlaikyti ir nedidelės pertraukėlės. Pailsėti patariama kas 1,5–2 val. bent po penkias minutes. Pertraukėlių metu patariama pasivaikščioti, pasimankštinti, išgerti vandens.

Suaktyvinti kraujotaką ir kovoti su užklupusiu snauduliu galima net neatsitraukus nuo darbo stalo. Pavyzdžiui, pasirąžyti, rankomis pasimasažuoti sprandą, smilkinius, ištiesti kojas prieš save ir atlenkti kojų pirštus.

Marius Daugelavičius
Marius Daugelavičius. „Arimex“ nuotr.

Psichologo žvilgsnis

Ne mažiau darbo efektyvumui ir kokybei svarbi psichologinė atmosfera darbe ir asmeninis požiūris. Kišti koją čia gali ne tik stresas, bet ir pernelyg aukštai sau iškelta kartelė. Psichologas Marius Daugelavičius pastebi, kad, daug dirbant, reikalaujant iš savęs maksimalaus rezultato, galiausiai pervargstama, o darbo rezultatai nedžiugina. „Tokiu atveju visų pirma vertėtų pakeisti ne darbą, bet požiūrį. Reikia pažadinti savyje vidinį vaiką – žaidžiantį, smalsų, norintį atrasti ir išbandyti“, – sako specialistas ir pataria „žaisti“ darbu.

Pasiryžti pokyčiams gali padėti ir specialios programos, skirtos biurų darbuotojams. Pavyzdžiui, skatinant visuomenę rūpintis sveika gyvensena darbe, parengta nemokama „1GO sėkmės biuro“ programa, kurią gali parsisiųsti visi, besidomintys sveika gyvensena ir jos poveikiu darbingumui. Programa parengta, bendradarbiaujant su treneriu B. Burneika, dietologe K. Jasmontiene ir psichologu M. Daugelavičiumi.

Išbandyti šią programą jau ėmėsi kelios šalies įmonės. Viena iš jų – „ZET technologijos“. Programuotojai iki vasaros eksperimentuos, seks programos nurodymais ir stebės pokyčius. Laukiama, kad jų pavyzdžiu paseks ir daugiau šalies biurų.

Dagnė Armonaitė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų