Kai renkamės avalynę, dažniausiai vertiname patogumą bei estetiką. Tačiau tai neturėtų būti vieninteliai kriterijai, teigia gydytojai. Norint nesutrikdyti organizmo funkcijų, itin svarbi ir dar viena avalynės savybė. Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Brigita Paulienė pranešime žiniasklaidai teigia, kad medicininių požiūriu itin svarbu, jog avalynė būtų ortopediškai korektiška.
Žmonės retai susimąsto, kokią įtaką bendrai savijautai ir sveikatai gali daryti avalynė. Netinkama avalynė trikdo pėdų kraujotaką, suformuoja ydingą pėdą ir kauliukus, provokuoja achilo sausgyslės trumpėjimą, venų varikozę, sąnarių ir kitas ligas.
Gydytoja B. Paulienė pasakoja, kad itin svarbu rinktis kokybišką, ortopediškai korektišką avalynę. Kaip žinoti, jog avalynė tinkama ir nekenksminga?
„Pirmiausia, kai laikote savo pasirinkto bato kulną, kita ranka imkite už bato nosies ir lenkite. Padas turi lenktis ten, kur yra nykščio sąnarys. Jeigu lenkiasi bato vidurys – tokia avalynė nėra ortopediškai korektiška. Antras svarbus dalykas yra, kad būtų pakankamai platus bato priekis, ne tik per nykščio sąnarį ir visą eilę sąnarių, bet ir iš priekio, kad pirštai bate galėtų laisvai judėti. Žmogaus, norinčio turėti sveiką stuburą ir sveiką galvą, pėda turi aktyviai judėti. Trečias svarbus dalykas – batas neturi remtis į nykštį. Dar du kriterijai: vidinėje bato pusėje turi būti išilginis išlenkimas (išilginis skliautas), kuris svarbus dubens, stuburo ir galvos smegenų sveikatai, ir dar turi būti skersinis skliautas, kai gale pirštų yra kalnelis. Su tokia avalyne galėsite dirbti stovėdami visą dieną“, - pasakoja gydytoja B. Paulienė.
Siekiant palaikyti darnią organizmo veiklą svarbi ne tik derama avalynė. Didelę naudą visam organizmui galima suteikti ir pėdų masažo dėka. Pėdos yra tarsi kūno žemėlapis, kuriame galima rasti visus vidaus organų taškus. Veikiant tam tikrus pėduose esančius taškus, veikiama ir tų vidaus organų funkcija. Išmaniai atlikus pėdų masažą, galima sumažinti galvos skausmus, palengvinti kaklo, juosmens, pečių, kryžmens ir kelių sąnarių skausmus.
Jeigu žmogus nemėgsta, kai jį liečia kitas, arba neturi laiko ar kitų galimybių pėdų masažų kursui, gydytoja reabilitologė B. Paulienė siūlo išbandyti įvairias masažuojančias priemones.
„Pėdų masažo galia yra didžiulė, juo galima numalšinti įvairiausius skausmus, bet jei neturite laiko masažams, yra daugybė įvairių masažuojančių priemonių. Tai gali būti kamuoliukai su dygliukais, kilimėliai su dygliukais arba kiti paviršiai su dygliais arba akmenukais. Galima į kojinę prisiberti žirnių, vietoj akmenukų, bet yra ir patogesnė alternatyva. Yra masažinės šlepetės su akmenukais, kurias galima naudoti ir darbe, ir namuose“, - pasakoja gydytoja B. Paulienė.
Anot specialistų, pėdų akupresūra (biologiškai aktyvių kūno taškų dirginimas juos spaudant ar maigant) – labai veiksmingas ir visiškai nekenksmingas būdas, padedantis sustiprinti sveikatą. Sutrikus virškinimui ar suskaudus galvą, kartais užtenka pamasažuoti biologiškai aktyvų tašką ir problemos kaip nebūta.
Spaudžiant tam tikrus biologiškai aktyvius taškus, siunčiami impulsai į pažeistą kūno dalį, organą ar ląsteles ir taip suaktyvėja organizmo savigydos procesai. Gerėja kraujotaka, medžiagų apykaita, endokrininės ir limfinės sistemos veikla, todėl greičiau sveikstama.
Atrasti laiko pėdų masažui daugeliui yra labai sudėtinga, tas kasdien avimos masažuojančios šlepetės yra puiki alternatyva.
„Masažinėse šlepetėse esantys akmenukai labai gerai veikia pėdų taškus. Akmenukai šlepetėse yra sudėlioti pagal refleksoterapinius (biologiškai aktyvius) taškus bei yra skirtingo dydžio, kad savo dydžiu ir išgaubtumu suformuotų išilginį ir skersinį skliautus“, - apie masažines šlepetes pasakoja gydytoja B. Paulienė.
Masažinės šlepetės sujungia kinų masažo ir modernios terapijos principus, todėl svarbu, kokios medžiagos naudojamos joms gaminti. Rankų darbo šlepetėse su natūraliais akmenimis, skirtais pėdų taškams stimuliuoti, naudojamas ne tik baltasis marmuras, bet ir nefritas, sudarytas iš cinko, magnio, geležies ir kitų gyvybiškai svarbių medžiagų, o juodasis bazaltas sukuria magnetinį lauką, skleidžiantį neigiamo krūvio elektronus, kuriais įkraunamas organizmas.
„Cheminė vaistų pramonė problemas sprendžia vienaip, o natūralioji medicina – visai kitaip. Geriausia, kai jos viena kitai padeda ir laiku papildo, kai jau yra būtinybė. Reikia laiku pradėti natūralią terapiją, tuomet nereikės agresyvios tablečių, injekcijų ir operacinės medicinos“, - pataria gydytoja reabilitacijos gydytoja B. Paulienė.
Verta žinoti
• Masažuodami didįjį pirštą, galite pagerinti ausų, nosies, akių, smegenų veiklą. Padidės darbingumas, greičiau praeis peršalimo simptomai, galvos skausmas ar depresija. Profilaktiškai ar susirgusi angina, balso stygų uždegimu, spaudykite (arba dygliuotu žiedeliu masažuokite) didžiojo piršto antrąjį narelį. Esant ausų uždegimui, pablogėjus klausai, kuo dažniau spaudykite ir masažuokite didžiojo kojos piršto viršutinįjį narelį, ypač iš šonų.
• Jeigu yra silpnesni bronchai ar plaučiai, sergate astma, bronchitu, alergija, vargina plaučių ar širdies ligos (sutriko kraujospūdis ir pan.), reikia spausti pado pagalvėlę, esančią po didžiuoju pirštu (čia yra plaučius, bronchus ir širdį atitinkantys taškai).
• Esant virškinamojo trakto sutrikimams, jei blogai funkcionuoja žarnynas (užkietėję viduriai, pučia pilvą ir pan.), sutrikusi medžiagų apykaita, masažuokite pėdos centrą (patį pado vidurį ir keltį).
• Jei turite padidėjusį arba sumažėjusi skrandžio sulčių rūgštingumą, sergate dvylikapirštės žarnos ar skrandžio ligomis (opalige, gastritu), kuo dažniau masažuokite vidinių kulnų centrus.
• Ginekologinių ligų profilaktikai ar gydymui (esant patologijoms, uždegimams, skausmingoms mėnesinėms ir kt.) veiksminga masažuoti ir maigyti tarpupirščių pagalvėles, esančias tarp trečio ir ketvirto, antro ir trečio bei ketvirto ir penkto kojų pirštų (skaičiuojant nuo didžiojo, t. y. nykščio).