Atsitiktinės imties tyrime analizuotas apsauginio kremo nuo ultravioletinių spindulių efektyvumas odos pakitimams.
Senėjimo požymių vartojančiųjų kremus grupėje – 24 proc. mažiau
Australijoje atliktame tyrime dalyvavo 1621 asmuo. Tiriamieji, iki 55 metų, buvo suskirstyti į keturias grupes ir vartojo beta karotino turinčius maisto papildus ir nuo ultravioletinių spindulių apsaugantį kremą. Grupėse asmenys vartojo arba abu preparatus, arba vieną iš jų su placebu, arba abu placebus. Tiriamųjų odos būklė stebėta atliekant odos mikrofotografijas ir jas išsamiai vertinant. Nuotraukos atliktos tyrimo pradžioje ir praėjus 4,5 metų nuo tyrimo pradžios.
Vertintojai nežinojo, kuriai grupei priklausė kuri nuotrauka. Kiekvienos grupės asmenys buvo statistiškai patikimai vienodi vertinant amžių, ekspoziciją saulei, preparatų vartojimo dažnumą ir periodiškumą ir kitus rodiklius.
Praėjus 4,5 metų apsauginį kremą vartojančių asmenų grupėje odos senėjimo požymiai buvo nustatyti 24 proc. mažiau asmenų negu kitose tiriamųjų grupėse.
Tepti nuo kovo mėnesio iki spalio
„Tyrimo rezultatai dermatologų bendruomenėje yra žinomi. Apsauginiai kremai saugo odą ne tik nuo „fotesenėjimo“, bet ir nuo aktininės keratozės, odos vėžio, melanomos“, - portalui VLMEDICINA.LT sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytoja dermatovenerologė Jolanta Česienė.
Ji pataria apsauginius kremus Lietuvoje pradėti tepti nuo kovo mėnesio iki spalio, o vykstantiems slidinėti ar į pietus, arčiau pusiaujo, tepti reikėtų ištisus metus. Labai svarbu teisingai pasirinkti kremą, teisingai naudoti ir tepti pakankamą jo kiekį.
Odos senėjimo prevenciją, anot J. Česienės, sudaro ne tik apsauga nuo UV spindulių, bet ir tinkami mitybos įpročiai, žalingų faktorių vengimas, tinkama odos priežiūra.
Šaltinis
Annals of Internal Medicine, 2013;158:781-90