Pacientų organizacijų atstovai po vakarykščio susitikimo Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) sako palankiai vertinantys nuotolinės prekybos receptiniais vaistais galimybę. Numatoma, kad nusipirkti receptinių vaistų pagal elektroninius receptus nė neiškėlę kojos iš namų gyventojai galėtų jau šių metų pabaigoje.
Sveikatos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, turėtų į praeitį nueiti laikai, kai pacientai arba jų artimieji blaškosi po vaistines, ieškodami, kur įsigyti reikalingą receptinį vaistą.
„Gyvename XXI amžiuje, kai visa prekyba keliasi į elektroninę erdvę ir yra pasiekiama žmogui, kur jis begyventų. Receptiniai vaistai – ne išimtis. Džiaugiuosi, kad šiuo metu aktyviai diskutuojame su pacientų atstovais, taip pat vaistinių, vaistų gamintojų atstovais, kaip sėkmingai ir kokybiškai įgyvendinti nuotolinės prekybos receptiniais vaistais modelį. Tikiu, kad tai būtų didelė pagalba pacientams, ypač dėl sunkesnių sveikatos sutrikimų negalintiems išeiti iš namų“, – sako viceministrė Kristina Garuolienė.
Susitikimo metu sutarta, kad sukurta sistema turėtų būti itin patogi ir aiški naudoti. Šiuo metu derinama, kad gyventojas, norėdamas nuotoliniu būdu įsigyti receptinių vaistų, turėtų prisijungti prie savo asmeninės paskyros www.esveikata.lt portale ir joje pasirinkti elektroninį receptą. Tuomet sistema sugeneruotų siūlomų vaistų aibę, iš kurių pacientas pagal savo receptą galėtų pasirinkti norimą, bei pateiktų šių vaistų kainas skirtingose vaistinėse. Kai pacientas pasirinktų konkretaus pavadinimo vaistą ir vaistinę, sistema nukreiptų jį į pasirinktos vaistinės portalą, kur būtų suderinamos pristatymo sąlygos bei įvykdomas apmokėjimas.
Savo ruožtu pacientų organizacijų atstovai išsakė pageidavimus, pavyzdžiui, kad būtų užtikrintas konfidencialumas, t. y. pakuotė, kurioje būtų siunčiami vaistai, būtų dviguba, kad būtų užtikrinta galimybė receptinius vaistus įsigyti iš užsienio ir t. t. Taip pat svarbu, kad transportavimo metu būtų laikomasi specifinių kai kuriems vaistams būtinų laikymo sąlygų (tinkamos temperatūros ir pan.).
Viceministrė K. Garuolienė pokalbio metu taip pat pabrėžė, kad, įgyvendinus šį siūlomą nuotolinės prekybos receptiniais vaistais modelį, būtų užtikrinamas saugus paciento tapatybės nustatymas ir asmens duomenų saugumas. Taip pat informaciją apie vaistų kainas ir jų prieinamumą būtų galima rasti vienoje vietoje bei pasirinkti priimtiniausią vaistą ir vaistinę. Tokiu būdu būtų užtikrinama ir sąžininga vaistinių konkurencija vaistų kainomis, o tai visada naudinga pacientams.