Sekmadienis, 2025.02.16
Reklama

Kodėl su amžiumi keičiasi moterų libido ir kaip išvengti jo sumažėjimo

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-02-14 10:13:23

Ar pastebėjote, kad intymus gyvenimas nebekelia tokio jaudulio kaip anksčiau? Galbūt vis rečiau jaučiate artumo norą, o mintys apie seksą užleidžia vietą kasdieniams rūpesčiams? Jei taip, jūs – ne viena. Tyrimai rodo, kad beveik pusė moterų tam tikru gyvenimo etapu susiduria su sumažėjusiu libido, tačiau tik nedaugelis apie tai kalba atvirai. Libido mažėjimas nėra tik hormonų žaidimas – tai kompleksinis reiškinys, kurį lemia tiek fiziniai, tiek ir emociniai veiksniai. Tačiau svarbiausia, kad tai nėra neišsprendžiama problema. Tad, kas daro didžiausią įtaką moterų libido ir kaip susigrąžinti lytinį potraukį? Į šiuos ir kitus klausimus atsako „Aconitum“ konsultuojanti gydytoja Urtė Vanagė.

Vyras ir moteris sėdi ant lovos
Vyras ir moteris / Shutterstock.com

Libido mažėja su amžiumi

Libido – tai lytinis potraukis, kuris yra neatsiejama žmogaus gerovės dalis. Nors seksualinis aktyvumas dažnai siejamas su jaunu amžiumi, jis išlieka svarbus ir vėlesniuose gyvenimo etapuose. Reguliarūs lytiniai santykiai ne tik stiprina emocinį ryšį tarp partnerių, bet ir prisideda prie geresnės psichinės sveikatos, trumpesnio užmigimo laiko, žemesnio arterinio kraujo spaudimo ir lėtesnių senėjimo procesų. Vis dėlto, su amžiumi daugelis moterų pastebi libido sumažėjimą.

„Vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių moterų libido mažėjimą su amžiumi, yra palaipsniui trinkanti kiaušidžių funkcija ir dėl to atsirandantys hormoniniai pokyčiai – ypač sumažėjęs estrogeno ir testosterono lygis. Dėl šios priežasties moterys skundžiasi sumažėjusiu susijaudinimu, makšties lubrikacija, mažesniu pasitenkinimu, sunkumu pasiekiant orgazmą. Mažėjant estrogenų poveikiui atsiranda makšties sausumas ir diskomfortas lytinių santykių metu. Įtakos gali turėti ir įvairūs psichologiniai veiksniai, įskaitant stresą, nerimą, depresiją, taip pat ir lėtinės ligos, skydliaukės sutrikimai, tam tikrų vaistų ar kontraceptinių tablečių vartojimas, santykių problemos ar net mažas fizinis aktyvumas. Įtakos gali turėti ir per didelis svoris. Didesnis nei 27 kg/m2 KMI (kūno masės indeksas) ir sėdimas darbas taip pat yra siejami su sunkumais lytiniuose santykiuose. Taip atsitinka dėl prastesnės kraujotakos lytinių organų srityje“, – teigia U. Vanagė.

Specialistė priduria, kad 12 proc. vyresnio amžiaus moterų teigia, jog libido sumažėjimas reikšmingai trikdo jų gyvenimo kokybę. Dėl to jos gali netgi patirti seksualinio distreso sindromą – simptomus, apsunkinančius jų kasdienę veiklą – nerimą, stresą ar nesutarimus su partneriu.

Kritinis laikas – menopauzė

U. Vanagės teigimu, seksualinis potraukis dažniausiai mažėja palaipsniui, artėjant menopauzei, kuri vidutiniškai prasideda 51 gyvenimo metais. Pirmieji simptomai gali pasireikšti ir perimenopauziniu laikotarpiu – likus maždaug 2–5 metams iki menopauzės.

„Sumažėjęs seksualinis potraukis dažniausiai pasireiškia palaipsniui, ypač artėjant menopauzei, perimenopauziniu laikotarpiu, paprastai tarp 45 ir 55 metų amžiaus. Tuo metu buvę reguliarūs cikliniai hormonų svyravimai sutrinka, moterys pradeda jausti įvairius simptomus: karščio bangas, prakaitavimą, nuotaikų svyravimus, miego sutrikimus ir sumažėjusį libido. Šie pokyčiai įvyksta, nes kiaušidžių funkcija silpnėja, retėja normali ovuliacija ir ilgainiui kiaušidės nustoja gaminti estrogenus ir progesteroną (moteriškus hormonus). Po menopauzės hormonų svyravimo nebėra, tačiau nebėra ir estrogenų poveikio, dėl ko sumažėja libido, atsiranda makšties sausumas, skausmas lytinių santykių metu“, – pasakoja gydytoja.

Tiesa, gydytoja U. Vanagė pabrėžia, kad kalbant apie libido mažėjimą, kiekvienos moters patirtis yra individuali ir gali smarkiai skirtis.

„Nors dauguma senstant jaučia sumažėjusį libido, tačiau tai nėra neišvengiamas procesas. Kai kurios moterys gali nepatirti reikšmingo libido sumažėjimo arba kartais netgi pranešti apie padidėjusį seksualinį pasitenkinimą vyresniame amžiuje“, – egzistuojančias išimtis patvirtina specialistė.

Paveikia net 43 proc. moterų

Atlikto tyrimo, kurio metu buvo apklausta 31,5 tūkst. moterų, rezultatais nustatyta, kad net 43 proc. jų patiria bent vieną iš libido sumažėjimo simptomų: aistros nebuvimą, susijaudinimo praradimą ar sunkumą patiriant orgazmą. Aistros praradimas buvo dažniausias simptomas, pasireiškęs net 38 proc. respondenčių. Nepaisant to, JAV mokslininkų duomenimis, tik trečdalis patiriančių libido sumažėjimą ar kitus seksualinės funkcijos sutrikimus ieško pagalbos.

„JAV atliktas tyrimas parodė, kad pagrindinės priežastys, dėl ko moterys bijojo kreiptis pas profesionalus, buvo nepasitikėjimas savimi, gėda, manymas, jog libido sumažėjimas yra normali amžinės kaitos dalis, laiko trūkumas ir įsivaizdavimas, kad nėra efektyvių gydymo priemonių. Labai tikėtina, kad Lietuvoje pagalbos ieškotų dar mažesnis kiekis žmonių. Didžiajai daliai pacientų, ypač vyresnio amžiaus, libido sumažėjimas yra tabu, o ieškoti pagalbos pas gydytoją, deja, bet daug kam atrodo nepriimtina“, – sako U. Vanagė.

Gydytoja priduria, kad nors libido sumažėjimas ir yra jaučiamas, tačiau tai nereiškia, kad lytiniai santykiai vyresniame amžiuje tampa nebeaktualūs. JAV atliktos apklausos duomenimis, maždaug du trečdaliai 65 metų ir vyresnių suaugusiųjų vis dar domisi lytiniais santykiais. 50 proc. respondentų teigė, kad seksas yra svarbus bendrai jų gyvenimo kokybei.

Didelę įtaką daro ir stresas

Pasak gydytojos U. Vanagės, sumažėjusį lytinį potraukį dažnai nulemia ir patiriamas stresas, nerimas bei prasta moters emocinė būklė.

„Kai patiriamas stresas ar nerimas, organizme išsiskiria streso hormonai: kortizolis ir adrenalinas. Kortizolis slopina lytinių hormonų, tokių kaip estrogenas ir testosteronas, kurie yra būtini lytiniam potraukiui, gamybą. Besitęsiantis kortizolio kiekio padidėjimas gali sukelti nuovargį, blogą nuotaiką ir mažesnį energijos lygį, o visa tai, žinoma, mažina susidomėjimą lytiniais santykiais. Kitas streso hormonas – adrenalinas – aktyvina simpatinę nervų sistemą, todėl organizmas įjungia „kovos arba bėgimo“ režimą. Tai centralizuoja kraujotaką, taip sumažinant kraujo pritekėjimą į lytinius organus, todėl sumažėja jų jautrumas ir susijaudinimas. Nerimas taip pat neretai lemia išsiblaškymą, koncentracijos sunkumus. Dėl šios priežasties tampa sunku sutelkti dėmesį į intymumą ir mėgautis akimirka. Lėtinis stresas yra glaudžiai susijęs su depresija, kuri yra viena pagrindinių sumažėjusio libido priežasčių. Depresija mažina dopamino ir serotonino kiekį smegenyse, o tai yra medžiagos, atsakingos už malonumą ir motyvaciją. Ypač dopaminas skatina aistrą, tad sumažėjus jo kiekiui pastebimas mažesnis libido. Stresas ir nerimas taip pat dažnai gali sukelti neigiamą savęs vertinimą, sąlygoti žemesnę savivertę ir kūno įvaizdžio problemas. Dėl to asmenys jaučiasi mažiau patrauklūs ar netinkami, o tai mažina jų norą įsitraukti į seksualinę veiklą“, – tvirtina specialistė.

Susigrąžinti libido galima natūraliomis priemonėmis

Kaip teigia U. Vanagė, norint susigrąžinti lytinį potraukį, reikėtų imtis natūralių priemonių – pokyčių gyvensenoje. Pasak gydytojos, reikėtų nepamiršti fizinio aktyvumo, subalansuotos mitybos, svorio korekcijos, psichologinę gerovę užtikrinančių veiklų, pavyzdžiui, meditacijos ar psichoterapijos. Jeigu norimo efekto pasiekti nepavyksta, galima pasitelkti ir specialiai moterų libido palaikyti „Aconitum“ sukurtus augalinės kilmės maisto papildus.

„Moterims rekomenduojama vartoti preparatus, kurie savo sudėtyje turi fitoestrogenų – augalinių natūralių medžiagų, kurios savo sudėtimi labai panašios į organizme natūraliai gaminamus estrogenus. Šie preparatai geba prisijungti prie estrogenų receptorių ir taip bent iš dalies atkurti prarastų estrogenų funkcines savybes. Labiausiai paplitę fitoestrogenai – dobilai, sojos. Taip pat labai svarbios ir fitoestrogenų neturinčios priemonės, pavyzdžiui, peruvinė pipirnė (maca), kurios šaknys padeda palaikyti normalią moters reprodukcinės sistemos funkciją, lytinį aktyvumą, ištvermę ir energiją“, – teigia U. Vanagė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Retomis ligomis sergantiems pacientams – naujos lėtinio skausmo gydymo galimybės
Kauno klinikose pradėtas taikyti modernus skausmo valdymo metodas – perkutaninė elektroneurostimuliacija (PENS), p...
Sergame peršalimu ir virusinėmis ligomis: kada galime sugrįžti į darbą ar mokyklą?
Pastaruoju metu žmonės į virusines ligas žiūri vis atsainiau – pandemijos pradžioje net menkiausi simptomai buvo ž...
Kodėl su amžiumi keičiasi moterų libido ir kaip išvengti jo sumažėjimo
Ar pastebėjote, kad intymus gyvenimas nebekelia tokio jaudulio kaip anksčiau? Galbūt vis rečiau jaučiate artumo norą, o...
Lytiškai plintančios ligos: kas gresia ignoruojant simptomus
Lytiškai plintančios ligos (LPL) ir šiandien yra labai dažnos, tačiau visuomenėje vis dar stigmatizuojamos, todėl į medi...
Kūnas yra išmintingas: jeigu jam padedame pasiruošti, jis atsilygina lengvesniu gimdymu
Nėštumas – ypatingas gyvenimo laikotarpis, reikalaujantis ne tik emocinio, bet ir fizinio pasiruošimo. „Kūna...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų