Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Retų ligų dieną – priminimas keliautojams

Šaltinis: vlmedicina | 2023-02-28 12:33:48

Kasmet paskutinę vasario dieną minima Pasaulinė retų ligų diena. Didžioji dalis šių ligų yra genetinės, tačiau joms priskiriamos ir kai kurios užkrečiamosios ligos, paplitusios tik kai kuriose pasaulio šalyse, todėl jomis užsikrečiama keliaujant. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) primena, kokios tai ligos, kuriose šalyse kyla grėsmė jomis užsikrėsti ir kaip jų saugotis.

Uodas at odos
Uodas / Shutterstock.com

Tarp retų ligų – ir užkrečiamosios ligos

Reta liga – tai liga, kuria serga 1 asmuo iš 2000. Šiuo metu Europos Sąjungoje yra žinoma maždaug 5000–8000 retų ligų, kuriomis serga virš 30 milijonų žmonių. 80 proc. šių ligų yra genetinės (t. y. įgimtos), tačiau tarp jų yra užkrečiamųjų ligų, kuriomis išlieka rizika užsikrėsti tose pasaulio šalyse, kuriose dėl klimato, higienos sąlygų ar kitų veiksnių jos yra paplitusios.

Į retų ligų sąrašą Europoje įtrauktos virusinės hemoraginės karštligės (Ebola, Marburgo, Lasos, Krymo-Kongo ir kt.), uodų platinamos ligos (Vakarų Nilo karštligė, Zikos virusinė infekcija, maliarija, dengės karštligė, čikungunija ir kt.), zoonozės (tuliaremija, leptospirozė, bruceliozė, listeriozė ir kt.) legionierių liga, per maistą plintančios infekcijos (botulizmas, vidurių šiltinė), skiepais valdomos infekcijos (stabligė, difterija, įgimtas raudonukės sindromas, pasiutligė, poliomielitas ir kt.).

Kelionei ruoškitės iš anksto

Priklausomai nuo kelionės krypties, keliaujant išlieka rizika užsikrėsti įvairiomis užkrečiamosiomis ligomis. Pastaraisiais metais Lietuvoje užregistruota po keletą maliarijos, Dengės karštligės atvejų – visi jie įvežtiniai, t. y. asmenys užsikrėtė keliaudami.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad užsikrėtimo riziką keliaujant nulemia vietovė, į kurią vykstama, šalies sanitarinė būklė, gyvenimo sąlygos, keliautojo elgesys ir daugelis kitų veiksnių.

NVSC specialistai primena, kad prieš kelionę svarbu pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju ar gydytoju infektologu apie skiepus, kurie rekomenduojami vykstant į tam tikrą svetimą šalį. Gydytojas ne tik įvertins bendrą organizmo būklę, kelionės tipą ir trukmę, užkrečiamosios ligos riziką, bet ir informuos, kokie skiepai reikalingi, ir / ar reikalingi pakartotiniai skiepai nuo poliomielito, tymų, difterijos, stabligės ir kitų infekcijų, kartu sudarys individualų skiepų planą. Jei keliauja vaikai, reikia įsitikinti, ar jie paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Keliautojams kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas rekomenduojama iki kelionės likus 4–6 savaitėms, nes imunitetui susiformuoti po skiepijimo reikalingas tam tikras laikotarpis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Infekcinės ligos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų