Pirmadienis, 2025.04.07
Reklama

Revoliucinis atradimas gydant Alzheimerio ligą

vlmedicina.lt | 2013-10-18 00:01:16

Anglų mokslininkai atrado cheminę medžiagą, kuri gali būti taikoma Alzheimerio ir kitų neurodegeneracinių ligų gydymui. Nors cheminė medžiaga dar neskiriama pacientams, bet tai nauja gera pradžia, atverianti galimybes kurti visavertį farmacinį preparatą.

Smegenys
© Fotolia.com

Neaiškios nei priežastys, nei gydymas

Sveikų galvos smegenų ląstelės neuronai generuoja elektrinius ir cheminius signalus, perduodamus iš vieno neurono kitam. Tolygus nervinio impulso plitimas leidžia mąstyti, jausti, prisiminti.

Sergant daugeliu neurodegeneracinių ligų: Alzheimerio, Parkinsono, Hangtingtono ir kt. - tolygus impulso plitimas sutrinka, pradeda gamintis defektiniai proteinai, kurie sukelia neuronų žūtį. Iki šiol nėra aiškios nei ligas sukeliančios priežastys, nei jų gydymas. Kai kuriuos simptomus lengvinantys, ligos progresavimą lėtinantys vaistai yra vienintelės, nors ir labai svarbios pagalbos priemonės.

Naujas cheminis junginys atkūrė atmintį

Anglų mokslininkai atrado cheminį junginį, kuris blokuoja neuronų žūtį. Eksperimentai su pelėmis parodė, kad graužikai, kuriems buvo sukeltos neurodegeneracinės ligos, greitai prarasdavo atmintį ir mirdavo praėjus dvylikai savaičių. Tačiau įspūdį padarė naujos cheminės medžiagos efektas- skiriama peroraliai, ji visiškai blokavo neuronų degeneraciją, sustabdė ligos progresavimą, atkūrė normalų elgesį ir atmintį.

Nors cheminė medžiaga apsaugo smegenų neuronus nuo žūties, ją taikant dėl kasos pažeidimo pasireiškia daug pašalinių reiškinių: graužikams krinta svoris ar atsiranda lengvo diabeto požymiai.

Kol kas cheminė medžiaga klinikinėje praktikoje netaikoma ir pacientams neskiriama, o iki naujo farmacinio preparato pasirodymo praeis daug laiko. Tačiau atradimas laikomas reikšmingu istoriniu posūkiu medicinoje, kovojant su iki šiol nepagydomomis neurodegeneracinėmis ligomis.

Tikisi „revoliucijos“

„Kad šį cheminį junginį būtų galima skirti žmogui gydyti, reikalingi tolesni tyrimai ir sekimas“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ teigė gydytojas neurologas Antanas Lukošaitis. Be to, jis atkreipė dėmesį, jog norint pagydyti neurodegeneracinę ligą, pirmiausia reikia išsiaiškinti, kas ją sukelia – ne visada ligai atsirasti įtakos turi genai.

Jis sakė tikįs, jog neurodegeneracinių ligų gydymo srityje išties įvyks „revoliucija“, tuo leidžia tikėti sparčiai besivystantis genetikos mokslas. Neurologo žodžiais, dabartiniai vaistai nuo Alzheimerio ar kitų neurodgeneracinių ligų negali atkurti atminties, jie tik pagerina esamą būseną, bet ligos nesustabdo. Todėl neurologai su viltimi laukia naujų vaistų.

Šaltinis

„An oral treatment targeting the unfolded protein response prevents prion neurodegeneration and clinical disease in mice“ Moreno JA, Halliday M, Molloy C, and others. Science Translational Medicine, October 2013.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų