Antradienis, 2025.04.08
Reklama

Rotavirusas į ligos patalą guldo mažus ir didelius

2012-01-24 12:25:02

 Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyriaus palatos šiuo metu pilnos pacientų – siaučia virusinės žarnyno infekcijos.  Pasak skyriaus medikų, ypač padaugėjo sergančiųjų rotavirusine infekcija – į ligoninę atvežami ne tik vaikai, bet kartu gydosi šia infekcija vienas nuo kito užsikrėtę ir kiti šeimos nariai.

Pavojus – mažiausiems

Infekcinių ligų skyriaus vedėja, gydytoja Dalia Bračkienė papasakojo, jog rotavirusinės infekcijos (RVI) šaltinis yra sergantis žmogus ar virusų nešiotojas, kuris išskiria virusą su išmatomis. Anot gydytojos, RVI užsikrečiama per nešvarias rankas ar sergančiojo žmogaus išmatomis užterštus daiktus, indus, maistą. Ligos metu žmogus su išmatomis į aplinką išskiria labai daug rotavirusų (apie 108-1010 virusų viename ml išmatų), o tam, kad užsikrėstume, pakanka tik 10-100 virusų. RVI inkubacinis periodas dažniausiai trunka nuo 12 valandų iki 5 parų. Ligos pradžia būna ūmi – prasideda karščiavimu, vėmimu, dažnu viduriavimu labai vandeningomis išmatomis. Karščiavimas, vėmimas tęsiasi kelias dienas, o viduriavimas – 3-7 dienas. Sergantis žmogus praranda daug skysčių, organizme sutrinka elektrolitų pusiausvyra, gali sutrikti inkstų ir kitų gyvybiškai svarbių organų veikla.

„Sunki dehidracija gali būti labai pavojinga kūdikiams ir mažiems vaikams iki penkerių metų amžiaus, kurie dažniausiai ir serga RVI. Vyresni vaikai ir suaugusieji RVI suserga žymiai rečiau arba dažniausiai serga lengvesne ligos forma“, – sakė D. Bračkienė.

Virusai – atsparūs

Rotavirusai gana atsparūs – ant sauso paviršiaus išlieka gyvybingi iki 15 dienų, ant rankų – iki 4 valandų, vandenyje – iki mėnesio. RVI yra atsparūs ir buityje naudojamiems švelnaus poveikio plovikliams, tačiau greitai žūsta veikiami chloro turinčių dezinfekuojančių medžiagų ar 70 proc. etanolio turinčių tirpalų bei virinant.

„Didelis rotavirusų atsparumas ir ypač maža virusų užkrečiamoji dozė sudaro jiems palankias sąlygas staigiai paplisti tarp žmonių. Persirgus RVI, išsivysto trumpalaikis imunitetas. Mažinant galimybę užsikrėsti rotavirusais, reikia vengti kontakto su sergančiuoju. Sergančių vaikų negalima vesti į ikimokyklines įstaigas ar kitas vaikų susibūrimo vietas, o įtarus vaiką sergant RVI, kuo greičiau atskirti nuo sveikų šeimos narių“, – pataria gydytoja D. Bračkienė. Ji akcentavo, jog ypač svarbu namuose laikytis švaros, taip pat asmens higienos. Dažnas nėra įpratintas kaskart plautis rankas po tualeto ar parėjęs iš kiemo. Kai į namus įsisuka virusinės žarnyno infekcijos, reikia juos tinkamai prižiūrėti: vėdinti patalpas, kasdien plauti grindis, valyti dulkes, dezinfekuoti namų apyvokos daiktus, muilo ar sodos tirpalu šluostyti vaiko žaisliukus, o rankas plauti muilu po tekančiu vandeniu.

Nuo rotavirusinės infekcijos apsaugo skiepai. Šiuo metu Lietuvoje kaip ir daugelyje kitų Europos valstybių yra

įregistruotos dvi saugios ir efektyvios vakcinos, skirtos vaikams nuo 6 savaičių iki 6 mėnesių amžiaus.

Žiemos liga

Pasak gydytojos D. Bračkienės, ne mažiau nemaloni liga yra ir norovirusinė infekcija, kuri pasireiškia panašiai kaip RVI – pykinimu, vėmimu, viduriavimu. Tačiau šia infekcija lengviau persergama negu RVI. Norovirusine infekcija dažniausiai sergama žiemą ir medikai ją vadina „žiemos vėmimų liga“.

„Kai nesilaikoma asmens higienos reikalavimų šeimose, uždaruose kolektyvuose infekcija plinta labai greitai, o užsikrėsti gali beveik visi su infekcija susidūrę asmenys: tiek vaikai, tiek suaugusieji. Dėl to kartais kyla šios ligos protrūkiai darželiuose, mokyklose. Virusas gali plisti per išmatas, taip pat oro lašeliniu ar buitinio kontakto būdu. Užsikrėsti galima ir per virusais užterštą maistą, vandenį, buities reikmenis“, – pasakojo gydytoja D. Bračkienė.

Pasak gydytojos, iš pradžių tiek rotavirusų, tiek norovirusų sukeltų ligų simptomai yra labai panašūs. „Norovirusinei infekcijai būdinga nelabai aukšta temperatūra, vėmimas ir viduriavimas, silpnumas, daugeliui skauda pilvas, kitiems – galva. Ne kiekvienam prireikia ligoninės – daugelis išsigydo namuose. Kai kurie žmonės, užsikrėtę norovirusu, jokių sveikatos sutrikimų nejaučia. Tačiau toks žmogus gali perduoti ligą aplinkiniams“, – sakė gydytoja.

Jokiais vaistais sergantieji rotavirusų ar norovirusų sukeltomis ligomis negydomi. „Svarbiausia grąžinti vandens ir elektrolitų pusiausvyrą organizme ir ją palaikyti. Pacientams skiriame geriamosios rehidracijos tirpalus, jei reikia – intraveninę rehidraciją. Maistas turi būti lengvai virškinimas, nedirginantis žarnyno, virtas ar troškintas. Tėveliams reikia daug kantrybės slaugant infekcijų išvargintus mažuosius pacientus, nepamirštant jų nuolat pagirdyti, nes kuo daugiau geriama skysčių, tuo greičiau pasveikstama“, – sakė gydytoja D. Bračkienė.

Janina Tilvikaitė

gargždai.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Sveikas ilgaamžiškumas – ne prabanga, o reali galimybė
Mokslininkai atrado paprastą, bet itin tikslų rodiklį, kuris padeda ne tik įvertinti mūsų dabartinę sveikatos būklę, bet...
„Gerai jaučiuosi“ – pavojingiausia iliuzija: gydytojos žinia Lietuvai
Balandžio 7-oji – Pasaulinė sveikatos diena, kurios metu žmonėms primenama, kaip svarbu pasirūpinti savimi. Šeimos...
Širdies permušimai: ką svarbu apie juos žinoti ir kada sunerimti
Širdies permušimus bent kartą gyvenime yra pajutęs kiekvienas. Juos gali nulemti pervargimas, ilgalaikis stresas, nesaik...
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų