Ketvirtadienis, 2025.04.10
Reklama

Rug­sė­jis - Šir­dies sveikatos mėnuo

2012-08-27 10:35:57

Rug­sė­jo 29-ąją mi­ni­ma Pa­sau­li­nė šir­dies die­na. Sie­kia­nt at­kreip­ti dė­me­sį į šir­dies li­gas ska­ti­nan­čią at­si­ras­ti ri­zi­ką ir pa­ska­tin­ti žmo­nes la­biau rū­pin­tis sa­vo svei­ka­ta, Lie­tu­vo­je vi­sas rug­sė­jis skel­bia­mas Šir­dies svei­ka­tos mė­ne­siu, nes ser­ga­mu­mas ir mirš­ta­mu­mas nuo šir­dies li­gų Lie­tu­vo­je - vie­nas iš di­džiau­sių Eu­ro­po­je.

Širdis

In­fark­tas iš­lie­ka mir­ti­na li­ga

Kas ant­rą mir­tį Lie­tu­vo­je su­ke­lia krau­jo­ta­kos sis­te­mos li­gos - tai kas­met su­da­ro apie 55 pro­cen­tus vi­sų mir­čių, o pa­sau­lio vi­dur­kis – apie 29 pro­c.

Nors dau­ge­ly­je pa­sau­lio ša­lių šir­dies li­gos yra daž­niau­sia mir­ties prie­žas­tis, Lie­tu­vo­je nuo krau­jo­ta­kos sis­te­mos li­gų mirš­ta 2,5 kar­to dau­giau žmo­nių nei Va­ka­rų Eu­ro­pos ša­ly­se. Kas­met šios li­gos Lie­tu­vo­je nu­si­ne­ša dau­giau kaip 23 tūks­tan­čius žmo­nių gy­vy­bių.

Rū­pin­tis sa­vi­mi rei­kia nuo jau­nys­tės

Dėl ne­pa­kan­ka­mo rū­pi­ni­mo­si sa­vo svei­ka­ta Lie­tu­vo­je la­bai di­de­lis ri­zi­kos veiks­nių šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­goms pa­pli­ti­mas – dau­ge­lio žmo­nių per aukš­tas krau­jos­pū­dis, per di­de­lis cho­les­te­ro­lio ir gliu­ko­zės kie­kis krau­jy­je. Ta­čiau re­tas ži­no šiuos sa­vo svei­ka­tos skai­čius, nes nė­ra įpras­ta pro­fi­lak­tiš­kai tir­tis.

Svar­biau­sia – pa­keis­ti po­žiū­rį į svei­ka­tą, juk to­kie pa­pras­ti da­ly­kai, kaip svei­ka mi­ty­ba, fi­zi­nis ak­ty­vu­mas, ža­lin­gų įpro­čių at­si­sa­ky­mas, da­ro ste­buk­lus. De­ja, Lie­tu­vo­je dau­ge­lis į gy­dy­to­jus krei­pia­si tik tuo­met, kai su­rie­čia skaus­mas.

Neat­sa­kin­gas po­žiū­ris kai­nuo­ja bran­giai

Šei­mos gy­dy­to­jams ne kar­tą iš pa­cien­tų ten­ka iš­girs­ti, kad per di­de­lis pil­vas ne­truk­do, to­dėl rie­baus ir sal­daus mais­to ne­ke­ti­na at­si­sa­ky­ti, o dau­giau pa­ju­dė­ti ne­tu­ri lai­ko.

Lie­tu­viai tu­ri dar vie­ną svei­ka­tai itin kenks­min­gą įpro­tį – per daug var­to­ja drus­kos. Tarp ES ša­lių mes esa­me vie­ni iš dau­giau­siai var­to­jan­čių­jų drus­kos. Šio pro­duk­to Lie­tu­vo­je reikia dvi­gu­bai dau­giau ne­gu Pran­cū­zi­jo­je ar Grai­ki­jo­je. Tai vie­na iš prie­žas­čių, ko­dėl dau­ge­lio lie­tu­vių krau­jos­pū­dis pa­di­dė­jęs ir yra toks di­de­lis skai­čius žmo­nių, nuo­lat var­to­jan­čių vais­tus nuo krau­jos­pū­džio.

Pa­vo­jus atei­na ty­liai

Vei­kia­mos nei­gia­mų mi­ty­bos ir gy­ven­se­nos veiks­nių, krau­ja­gys­lės su­siau­rė­ja, pra­ras­da­mos lanks­tu­mą, elas­tiš­ku­mą. Su­siau­rė­jus krau­ja­gys­lėms, ky­la krau­jo spau­di­mas, ku­ris sa­vo ruož­tu ap­sun­ki­na šir­dies dar­bą. Pa­di­dė­jęs krau­jos­pū­dis pa­žei­džia jaut­rų vi­di­nį krau­ja­gys­lių sluoks­nį, dar la­biau ska­tin­da­mas rie­ba­lų su­si­kau­pi­mą ir au­di­nių su­ran­dė­ji­mą.

Daž­niau­siai tik uža­kus šir­dies krau­ja­gys­lėms ir ar­te­ri­joms iki 50-60 pro­c., pra­de­da­mi jaus­ti pir­mie­ji simp­to­mai. Kai ku­rie žmo­nės neį­ta­ria apie šir­dies li­gą ir gre­sian­tį pa­vo­jų net iki tol, kol ar­te­ri­jos neu­žan­ka iki 70 pro­c.

Apie 60 pro­c. vi­sų mir­ti­nų šir­dies prie­puo­lių iš­tin­ka stai­ga, ne li­go­ni­nė­je, o juos pa­ti­ria žmo­nės, ku­rie net neį­ta­rė ser­gan­tys šir­dies-krau­ja­gys­lių li­go­mis.

Šir­dies li­gų ri­zi­kos fak­to­riai:

1. Aukš­tas li­pi­dų kie­kis (ypač cho­les­te­ri­no kie­kis).

2. Aukš­tas krau­jo spau­di­mas.

3. Rū­ky­mas.

4. Am­žius.

5. Pa­vel­di­mu­mas (ge­ne­ti­nė ten­den­ci­ja).

6. Ly­tis (vy­rai tu­ri di­des­nę ri­zi­ką nei mo­te­rys).

7. Dia­be­tas (I ir II ti­pai).

8. Viršs­vo­ris.

9. Ne­jud­ru­mas.

10. Stre­sas.

 laikrastisplunge.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
​Ministrė: už valstybės apmokėtas gydymo paslaugas pacientai neturi primokėti
Sveikatos apsaugos ministerijoje trečiadienį per spaudos konferenciją pristatyti įstatymų pakeitimai, kurie turėtų užtik...
Skausmui gydyti pradėta taikyti periferinė elektrinė nervų stimuliacija
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro Skausm...
Judėjimas ir veido oda: jie susiję kur kas labiau, nei galėtumėte pamanyti
Pavasarį daugelis žmonių pradeda aktyviau judėti – daugiau laiko praleidžiame gryname ore, sportuojame ir siekiame...
Venų varikozė: gyventi be skausmo, kompleksų ir komplikacijų baimės
Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, venų varikozė (kitaip – varikozinės venos...
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų