Prieš Jonines žiemkenčių javų laukus papuošia melsvi rugiagėlių (lot. Centaurea cyanus) žiedai. Nuo seno liaudyje jie žinomi kaip sveikatinanti, ligas padedanti įveikti priemonė. Tik prieš rinkdami įsitikinkite, kad radote švarų, pesticidais nenupurkštą lauką, - pataria žolininkas-vaistininkas Marius Lasinskas.
Tinka rinkti ne tik melsvus žiedelius, bet ir lapelius, viršūnėles. Lapelius galima maišyti į salotas, žiedeliai taip pat valgomi - vieni ar kartu su salotomis. Gražiais žiedeliais sumani šeimininkė papuoš įvairius patiekalus.
Rugiagėlių nuoviru palanku plauti plaukus – juos sustiprins, padės įveikti niežėjimą, pleiskanas. Nuovirą galima praturtinti dilgėle ar asiūkliu.
M. Lasinskas portalui VLMEDICINA.LT pasakoja, kad rugiagėlės turi dezinfekuojančių, kosulį slopinančių bei priešuždegiminių savybių. Todėl nuo seno jos vartotos nuo kosulio,ypač jei jis įsisenėjęs. Padeda išgydyti ir anginą. Tuo tikslu per dieną rekomenduojama išgerti apie du litrus rugiagėlių antpilo: du valgomuosius šaukštus rugiagėlių užpilti litru vandens. Toks antpilas tiks ne tik gerti, bet ir gerklei skalauti sergant angina.
Į rugiagėlių mišinius nuo kosulio galima dėti čiobrelių, šeivamedžio, šalavijų.
Be to, rugiagėlės skatina tulžies išsiskyrimą, gerina kepenų ir inkstų veiklą, varo skysčius, todėl tinka esant pabrinkimams, edemoms. Vartokime arbatas esant šlapimo pūslės, šlapimo takų uždegimui.
Rugiagėlėse esantys flavonoidai bei kitos medžiagos stiprina organizmą, todėl tinka gerti profilaktiškai, sveikstant po ligų. Tam tikslui rugiagėles galima maišyti su leuzėja, kiaulpiene, dilgėle, medetkomis, šlamučiais.
Senovėje rugiagėlių sėklomis gydytas vidurių užkietėjimas vaikams. Šie receptai neišlikę, tačiau ir žiedukai turi švelniai laisvinančių savybių. „Rugiagėlė šalina iš žarnyno toksines medžiagas, kurios kartais sukelia ir galvos skausmus“, - pasakoja M. Lasinskas.
Žolininkas-vaistininkas primena, kad visas vaistažolių arbatas, taip pat rugiagėlių, negalima gerti ištisai ilgą laiką. Pagėrus septynias dienas būtina daryti trijų dienų pertrauką, po mėnesio pertrauka turi būti ilgesnė.