Ketvirtadienis, 2025.04.03
Reklama

Rūgštingumą mažinantys vaistai ir skrandžio vėžys: ar yra ryšys?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-11-06 00:05:16

Londono universiteto koledže ir Hong Kong‘o universitete (University College London and the University of Hong Kong) atlikta studija teigia, kad ilgalaikis vaistų nuo rėmens vartojimas skrandžio vėžio riziką gali padidinti dvigubai, – rašo upi.com.

© Algirdo Kubaičio nuotr.

Naujausi tyrimai apie neigiamą vaistų poveikį sveikatai rodo, kad ilgalaikis protonų siurblių inhibitorių (santr. PSI) vartojimas gastroezofaginio refliukso ligos gydymui gali ženkliai padidinti skrandžio vėžio riziką.

Gastroezofaginio refliukso liga – besikartojantis skrandžio turinio grįžimas iš skrandžio į stemplę. Dažniausias šios ligos simptomas yra rėmuo – deginantis skausmas už krūtinkaulio. Jį neretai lydi atsirūgimas rūgščiu turiniu, pasunkėjęs ar skausmingas rijimas. Pacientas gali skųstis kąsnio pojūčiu ryklėje, gali varginti sausas kosulys, balso prikimimas (dažniausiai rytais). Simptomų pasireiškimą išprovokuoja tam tikras maistas (šokoladas, kava, aštrūs, riebūs patiekalai), vaistai, kitos sveikatos būklės (nutukimas, nėštumas). Tad daugelis žmonių bent kartą gyvenime pajunta minėtus simptomus.

Šiai ligai gydyti dažniausiai skiriami protonų siurblių inhibitoriai, atsiradę dar 1980 metais. Omeprazolis buvo pirmasis šios grupės vaistas paplitęs pasaulinėje rinkoje. Dabar tai yra vieni iš dažniausiai išrašomų, sąlyginai nebrangių medikamentų pasaulyje. PSI aktyviai, greitai nuslopina sustiprėjusią skrandžio rūgšties sekreciją ir varginančius padidėjusio rūgštingumo simptomus bei yra gerai toleruojami daugelio pacientų.

Deja, ankstesni tyrimai parodė PSI sąsajas su pneumonija, miokardo infarktu ir kaulų lūžiais, o naujausias tyrimas skelbia, kad ilgalaikis PSI (pavyzdžiui, Nexium) vartojimas gali padidinti ankstyvos mirties riziką.

Studija, prieš kelias dienas publikuota žurnale „Gut“, parodė, kad skrandžio vėžio rizika didėja kartu su didėjančia vaistų doze ir vartojimo trukme. Tai paaiškina, kodėl net sunaikinus Helicobacter pylori (bakteriją, prisitaikiusią gyventi rūgščioje terpėje ir lemiančią skrandžio ligų išsivystymą) sergančiųjų skrandžio vėžiu išlieka daug.

„Protonų siurblių inhibitoriai yra svarbūs H. pylori infekcijos gydymui ir yra saugūs juos vartojant trumpą laiką. Vis dėlto, reiktų vengti nereikalingo, ilgalaikio šių vaistų vartojimo“, – pranešimui spaudai sakė profesorė Ian Wong (The UCL School of Pharmacy).

Mokslininkai palygino PSI ir H2 receptorių antagonistų (kitų vaistų, skirtų skrandžio rūgštingumui mažinti) poveikį 63397 suaugusiems, kuriems buvo nustatyta ir antibiotikais gydyta H. pylori infekcija. Rezultatai parodė, kad 0,24 procento dalyvių, gydytų 2 antibiotikais ir skrandžio rūgštingumą mažinančiais vaistais, išsivystė skrandžio vėžys (H. pylori testas buvo neigiamas). PSI buvo susieti su daugiau nei dvigubai padidėjusia skrandžio vėžio rizika, o H2 receptorių antagonistai rizikos nepadidino.

Taigi tyrimai parodė, kad ilgalaikis PSI vartojimas lemia didesnę skrandžio vėžio išsivystymo riziką: vartojant PSI daugiau nei metus, rizika išauga 5 kartus, vartojant šiuos vaistus 2 ar daugiau metų – 6 kartus, 3 ar daugiau metų – 8 kartus. Žinoma, buvo vykdytas stebėjimo tyrimas, tad mokslininkai perspėja, jog šiuo būdu priežasties ir pasekmės ryšys nėra įrodomas.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Medicinos psichologė: kai neigiamos emocijos virsta fiziniais simptomais
Šiuolaikinis gyvenimo tempas, nuolatinis stresas ir emocinė įtampa tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Tačiau pajutę&nb...
Genai – ne nuosprendis: kaip galime perrašyti savo sveikatos scenarijų
Tikriausiai ne kartą teko išgirsti, kad „jei jau tokie genai – nieko nepadarysi“. Tačiau šiandien moks...
Pacientui skiriamas ilgalaikis stebėjimas: ką svarbu žinoti?
Ligonių kasų specialistai primena, kad pacientams, kuriems gydytojas specialistas paskyrė ilgalaikį stebėjimą, kiekvieną...
Vaikų džiaugsmą gerėjančiu oru apsunkina infekcijos: kaip nuo jų apsisaugoti?
Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų