Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sugriežtino saldumynų, importuojamų iš Kinijos ir kitų Azijos šalių, kontrolę. Praėjusiais metais dėl nustatytų draudžiamų naudoti maisto priedų (acesulfamo, aspartamo, ciklamo rūgšties), buvo neleista įvežti į Lietuvą daugiau nei 4 tonų kiniškų saldainių.
Siekiant apsaugoti Lietuvos rinką nuo galimai klaidingai paženklintų ar nekokybiškų saldumynų, importuotų iš Kinijos ir kitų Azijos šalių, maisto produktų inspektoriai patikrino stambiųjų importuotojų didmeninės prekybos sandėlius, parduotuves. Per pirmąjį šių metų pusmetį iš importuotojų buvo atrinkti 6 didžiausių siuntų saldumynų mėginiai ištirti laboratorijoje. Iš 38,9 t produktų buvo paimti kiniškų ledinukų su cukrumi „Halls extra strong” mėginiai dirbtinių saldiklių (sacharino, acesulfamo, aspartamo) kiekiams nustatyti, taip pat atrinkti saldainių „Parbels” (kilmės šalis Indonezija) ir pakistanietiškų saldainių „Candy Trouble” mėginiai, kiniški saldainiai žaisliuke „Big mouse” ir zefyrai „Twist marshmallow” dažiklių kiekiams nustatyti. Pagal gautus laboratorinių tyrimų rezultatus, minėtuose mėginiuose dažiklių ir kitų maisto priedų kiekiai neviršijo leistinų normų.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai taip pat atrinko daugiau kaip 20 pavadinimų saldainių ir kramtomosios gumos, pagamintų Kinijoje ir Pakistane, pavyzdžius produktų sudėčiai, ženklinimo reikalavimų atitikčiai įvertinti. Patikrinus įvairių želė, dražė, skystų saldainių su saldikliais, zefyrų su įdarais, ledinukų, sausainių su vanilės įdarais, saldainių su žaisliukais ir kitų saldumynų sudėtį bei ženklinimą, buvo nustatyti pažeidimai - skystos kiniškos kramtomosios gumos ir 4 pavadinimų saldainių ženklinimo etiketėse valstybine kalba nebuvo užrašo: „Netinka vaikams, jaunesniems kaip 3 metai”.
„Importuotojai stengiasi įvežti į mūsų šalį įvairių saldumynų, kuriuose gausu sintetinių dažiklių. Pagrindiniai šių produktų vartotojai yra vaikai, todėl labai svarbu ištirti, ar sintetinių dažiklių kiekiai neviršija leistinų normų. Pagal teisės aktų reikalavimus, jeigu produkto sudedamųjų dalių sąraše yra saldikliai, prie produkto pavadinimo turi būti užrašas: „Su saldikliu”. Jei sudedamųjų dalių sąraše yra dažikliai E110 - oranžinis geltonasis, E102 - tartrazanas, E104 - chinolino geltonasis, E129 - allura raudonasis, E124 - raudonasis ponso, E122 - karmoisinas, etiketėse privalo būti įspėjamasis užrašas: „Gali neigiamai veikti vaikų aktyvumą ir dėmesį”, - komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inf.