Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Salmoneliozė – viena dažniausių infekcijų

valstietis.lt | 2013-08-16 15:23:09

Salmoneliozė – viena iš dažniausių maistinių infekcijų. Ligos padariniai nemalonūs, bet išgydoma ji gana lengvai – labai retai pasitaiko mirtinų atvejų.

Rankos
Norint išvengti salmoneliozės, svarbu tinkamai rūpintis rankų higiena. Algirdo Kubaičio nuotr.

Statistika byloja, kad Lietuvoje salmonelioze suserga vidutiniškai 66 iš 100 tūkst. gyventojų. Gana dažnai pasitaiko ne tik pavienių šios ligos atvejų, bet ir jos protrūkių. Pavyzdžiui, pernai Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras iš regioninių visuomenės sveikatos centrų iš viso gavo 375 pranešimus apie infekcinių ligų protrūkius, iš jų 51 (13,6 proc.) – apie salmoneliozę.

Po gedulingų pietų – į ligoninę

Šiemet iki rugpjūčio 1 d. užregistruoti 28 salmoneliozės protrūkiai – daugiausia Klaipėdos ir Kelmės rajonuose. Ypač didelį rezonansą turėjo ligos protrūkis Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Putinėlis“, kur birželio mėnesį salmonelioze susirgo 38 žmonės, iš jų – 28 vaikai. Liepą po Klaipėdos rajono Jurgių kaimo B.Majorienės kaimo turizmo sodyboje vykusio pobūvio susirgo 6 iš keturiasdešimties jo dalyvių. Tą patį mėnesį Kelmės rajono Kražių seniūnijoje N.Stoškienės IĮ kavinėje iš penkiasdešimties gedulingus pietus valgiusių žmonių susirgo 13.

Tiriant apsinuodijimo protrūkį minėtame uostamiesčio lopšelyje-darželyje buvo nustatyta daug pažeidimų: maistas buvo laikomas ir gaminamas netinkamomis sąlygomis, pažeidžiamas jo laikymo temperatūros režimas, rasta ir kitų higienos reikalavimų pažeidimų. Be to, kilo įtarimų ir dėl neaiškios žaliavų kilmės.

Užsikrečiama ir nuo gyvūnų

Dažniausiai salmonelioze užsikrečiama per bakterijomis užkrėstą ir netinkamai laikomą ar apdorojamą maistą, taip pat prisilietus prie baldų paviršių ar indų, ant kurių jis gulėjo, nenusiplovus rankų pasinaudojus tualetu. Tačiau ja galima susirgti ir paglosčius sergantį naminį gyvūną. Taip dažniausiai nutinka mažamečiams vaikams, kurie paglostę gyvūnėlį nenuplautas rankytes kiša į burną. Apskritai vaikai sudaro daugiau nei pusę iš apsikrėtusiųjų salmonelėmis.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorės pavaduotojos Snieguolės Ščeponavičienės teigimu, kūdikiai ir vaikai iki penkerių metų yra imliausi bakterijų užkratui. Kitą rizikos grupę sudaro vyresni nei 60 metų asmenys ir tie, kurių imuninė sistema yra nusilpusi dėl kitų priežasčių. Be to, minėtų rizikos grupių atstovai linkę sirgti sunkesne salmoneliozės forma.

Paprastai išgyjama greitai

Pagrindiniai šios infekcijos požymiai yra pakilusi kūno temperatūra, galvos bei raumenų skausmai, silpnumas, šaltkrėtis ir viduriavimas. Jie paprastai pasireiškia po 6, o kartais – net po 72 valandų. Karščiavimas, medikų duomenimis, dažniausiai praeina per vieną ar tris dienas, o viduriavimas gali tęstis iki septynių dienų. Šių bakterijos nešiotojai nejaučia jokių ligos simptomų, tačiau gali užkrėsti aplinkinius.

Antibiotikai salmoneliozei gydyti paprastai neskiriami, nes jie nepalengvina ligos eigos ir nesutrumpina jos simptomų trukmės. Viduriuojant prarandama daug skysčių, todėl ligoniui būtina daug gerti ir laikytis dietos. Neretai to ir pakanka, kad užkratą nugalėtų pats organizmas. Tačiau kartais gali prireikti ir lašelinių.

Saugokitės, bet nepanikuokite

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjos Galinos Zagrebnevienės tvirtinimu, nors salmoneliozė laikoma žarnyno liga, deja, pasitaiko atvejų, kai bakterijos įveikia „žarnyno barjerą“ ir patenka į ligonio kraują. Per kraują salmonelės gali pasiekti sąnarius ir kitus organus. Bakterijoms patekus į kraują, gali prasidėti vadinamasis salmonelinis sepsis.

Sepsį medikai apibūdina kaip infekcijos sukeltą viso organizmo uždegiminį atsaką, galintį sutrikdyti visų organų funkcijas. Tada vystosi daugybinis organų disfunkcijos sindromas, dažnai besibaigiantis mirtimi. Mirtingumas nuo šio sindromo siekia per 50 procentų. Tačiau labai nuogąstauti nereikėtų, nes, pasak G. Zagrebnevienės, į kraują salmonelės bakterijos patenka nedažnai.

Kartais taip gali nutikti senyvo amžiaus asmenims bei tiems, kurių imuninė sistema yra silpna, pavyzdžiui, nuo onkologinių ligų gydomiems žmonėms, turintiems kitokių rimtų sveikatos problemų pacientams. Specialistė konstatavo, kad nuo sepsio ir apskritai nuo salmoneliozės Lietuvoje mirštama labai retai.

Henrieta Aleknienė,

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų