Šaltasis metų sezonas – tas laikas, kai stebimas žmonių, apsinuodijusių anglies monoksidu (smalkėmis), skaičiaus padidėjimas. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus specialistai primena, kad anglies monoksidas (CO) – bespalvės, bekvapės, beskonės, nedirginančios dujos, šiek tiek lengvesnės už orą, tad apsinuodyti jomis ypač lengva.
Remiantis statistiniais duomenimis, 2023 metais Lietuvos ligoninėse dėl apsinuodijimo smalkėmis buvo gydyta 40 asmenų. Vienas hospitalizuotas asmuo mirė. 2024 metais dėl apsinuodijimo smalkėmis konsultuota 24 kartus, per 4 paskutinius 2024 metų mėnesius registruotos 7 konsultacijos, tuo tarpu nuo šių metų pradžios jau registruotos 2 konsultacijos dėl apsinuodijimo smalkėmis. Ar žinote, kaip atpažinti tokį apsinuodijimą ir ką tokiu atveju daryti?
Apsinuodijimo būdai
Kaip tvirtina Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus gydytojai, anglies monoksido šaltiniai ne visada gali būti akivaizdūs. Apsinuodyti galima keliais būdais:
Nukenčia visos organizmo sistemos
Žmogui įkvėpus anglies monoksido, jo organizme šios dujos susijungia su kraujo hemoglobinu (ir tai, beje, daro 300 kartų geriau nei deguonis). Tuomet susidaro karboksihemoglobinas ir kraujas nebegali pernešti deguonies. Būtent dėl to smalkių poveikis yra itin greitas ir pavojingas. Apsinuodijus nukenčia beveik visos organizmo sistemos, o labiausiai – smegenys.
Dėmesio! Kuo ilgiau žmogus kvėpuoja anglies monoksidu, taip pat, kuo didesnė yra šių dujų koncentracija ore, tuo sunkiau yra apsinuodijama. Pavojingiausias anglies monoksidas yra vaikams, besilaukiančioms moterims ir tiems asmenims, kas serga smegenų ar širdies ir kraujagyslių, plaučių ligomis, mažakraujyste, yra vyresnio amžiaus. Verta atminti, jog sunkus ūmus besilaukiančios moters apsinuodijimas anglies monoksidu kelia rimtą trumpalaikį ir ilgalaikį pavojų vaisiui, kartais net ir lengvas apsinuodijimas gali sukelti rimtas komplikacijas vaisiui ar netgi vaisiaus žūtį.
Kaip suprasti, kad žmogus apsinuodijo?
Iš pradžių apsinuodijimo anglies monoksidu simptomai gali būti nestiprūs ir nespecifiniai: asmuo jaus galvos skausmą, svaigimą, dirglumą, jį pykins, gali varginti vėmimas, tampa sunkiau toleruoti fizinį krūvį, dažniau plaka širdis, jaučiamas dusulys fizinio krūvio metu. Apsinuodijimą anglies monoksidu galima lengvai supainioti su kitomis ligomis, įskaitant į gripą panašius virusinius susirgimus, depresiją, lėtinio nuovargio sindromą ir migreną ar kitus galvos skausmus.
Lengvai apsinuodijus (anglies monoksido koncentracija aplinkos ore >50 ppm) gali pasireikšti galvos skausmas, svaigimas, irzlumas, pykinimas, dusulys fizinio krūvio metu, apsvaigimas.
Jei apsinuodijimas vidutinio sunkumo (anglies monoksido koncentracija aplinkos ore >200 ppm), vargina stiprus galvos skausmas, silpnumas (įskaitant raumenų kontrolės praradimą), alpulys, mieguistumas, atsiranda haliucinacijos, pažinimo ir emociniai sutrikimai, nekoordinuoti judesiai, traukuliai, vėmimas, padažnėja širdies plakimas, sumažėjęs kraujo spaudimas, gali atsirasti širdies ritmo sutrikimai, padidėja kvėpavimo dažnis, neryškus matymas, spengimas ausyse. Simptomai gali atsirasti ne tik iš karto po apsinuodijimo, bet ir po kelių dienų ar savaičių pasireikšti neurologiniais ar psichikos sutrikimais.
Apsinuodijus sunkiai (anglies monoksido koncentracija aplinkos ore >400 ppm ), galima netekti sąmonės, vėliau gali likti nuolatinis centrinės nervų sistemos pažeidimas, atminties, psichikos sutrikimai. Taip pat gali būti stebimas sumišimas, dezorientacija, žemas kraujo spaudimas, širdies ritmo sutrikimai, širdies veiklos ir kvėpavimo slopinimas, plaučių edema, krūtinės skausmas, miokardo infarktas, ūminis inkstų nepakankamumas, mirtis.
Dėmesio! Jei mažomis anglies monoksido koncentracijomis kvėpuojama nuolat (lėtinis poveikis), irgi gali atsirasti galvos skausmas, pykinimas, galvos svaigimas, pažinimo sutrikimai, depresija ir sumišimas. Lėtiniai apsinuodijimai dažniausiai pasitaiko tarp gaisrininkų, liejyklų, motorinių transporto priemonių patikrą atliekančių darbuotojų.
Pirmoji pagalba
Jei įtariate, kad žmogus apsinuodijo anglies monoksidu, būtina skubiai tiekti nukentėjusiam asmeniui deguonį: atidaryti langus, duris, išnešti jį į gryną orą, atlaisvinti kvėpavimo takus, prasegti drabužius ir nedelsiant kreiptis pagalbos. Visais atvejais geriausia iš karto skambinti skubios pagalbos telefonu 112 arba į VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyrių (tel. numeriu +370-5 236 20 52). Skyriuje dirbantys gydytojai toksikologai konsultuoja visą parą. Labai svarbu atminti, kad apsinuodijimas smalkėmis gali būti grėsmingas gyvybei, tad delsti jokiu būdu negalima.
Verta atsiminti, kad norint apsisaugoti apsinuodijimų smalkėmis, būtina:
- bent kartą metuose tikrinti ir valyti krosnis, šildymo katilus;
- įsirengti bent vieną į anglies monoksidą reaguojančią signalizaciją (CO detektorių);
- nelaikyti automobilio užvestu varikliu garaže, net jei garažo durys ir atidarytos;
- tinkamai prižiūrėti dujų prietaisus, o namų šildymo sistemos priežiūrai (įrengimui, valymui, remontui) išsikviesti tik tos srities specialistus;
- nepalikti įjungtų šildytuvų be priežiūros, juos statyti toliau nuo užuolaidų ir baldų, o išeinant iš namų – būtinai išjungti;
- visada iki galo atidaryti sklendę ar ventiliacijos angą, kai naudojate židinį ar kitą medienos ar granulių degimu paremtą šildytuvą. Neuždaryti šios angos iki kol ugnis visiškai užges.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.