Jei prasidėjus sodo ir ūkio darbams malonų nuovargį aptemdo sąnarių skausmas, reikėtų atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus ir pailsėti, nes tai gali būti pavojingos ligos pradžia.
Veikia orų kaita
Vytauto Šimkaus šeimos medicinos centro šeimos gydytojas Vytautas Šimkus teigė, kad sąnarių skausmas – ligos simptomas, kurį jaučiantieji serga sąnarių ir jungiamojo audinio reumatinėmis ligomis. Kad sužinotume tikslią diagnozę, būtina atlikti išsamius tyrimus. Sąnarių skausmai ir ligos dažnesni vasarą, nes autoimuniniai ir uždegimo procesai sustiprėja esant drėgniems orams ir jiems keičiantis. Sąnarius gali skaudėti ir dėl aktyvesnės fizinės veiklos. Į sąnarių skausmą būtina atkreipti dėmesį, nes su amžiumi daugėja sergančiųjų artroze.
Dažniau pasiligoja moterys
Pasak gydytojo, artrozė pažeidžia sąnario kremzlę, jos audinys keičiasi ir formuojasi nauji audiniai. Artroze dažniausiai serga vyresni nei 50 metų žmonės. Šią ligą dažnai lemia ir paveldimumas, įtakos turi ir lytis. Pasirodo, moterys ja serga dažniau. Beje, artroze dažniau serga ir tie, kurie nesveikai maitinasi, turi antsvorio, nes sąnariams tenkantis didesnis krūvis sukelia skausmą. Vienas iš veiksnių, sukeliančių artrozę, gali būti ir buvusios sąnarių traumos ar operacijos, uždegimai, fizinis darbas, kai apkraunami sąnariai.
Artrozės simptomai
Svarbiausias artrozės simptomas – sąnarių skausmas, kuris ilgą laiką būna silpnas, tačiau pamažu stiprėja ir ima varginti. Pradinėse artrozės stadijose traška sąnariai. Ligai progresuojant, skausmas jaučiamas atliekant fizinius darbus, o naktį nemalonūs pojūčiai aprimsta. Vėliau sąnariai dar labiau traška, deformuojasi, o skausmas jaučiamas nuolat. Paūmėjusi artrozė gali komplikuotis į sąnarių uždegimą. Artrozė gali pažeisti bet kuriuos žmogaus sąnarius, dažniausiai kelių, klubų, plaštakų smulkiuosius ir pečių sąnarius. Ligą gydytojas diagnozuoja įvertinęs paciento paveldimumą, gyvenimo būdą, sąnarių būklę, atlikęs kraujo tyrimus. Paciento galūnės gali būti asimetriškos.
Gydymo būdai
Artrozė gydoma kompleksiškai. Skiriamas medikamentinis ir nemedikamentinis gydymas. Nemedikamentiniu gydymu siekiama sumažinti krūvį, tenkantį sąnariams, normalizuoti kūno masę. Sergančiajam patariama nenešioti sunkių nešulių, vengti sunkaus fizinio darbo, ilgai nevaikščioti, nestovėti. Rekomenduojama mankštinti sąnarius jų neapkraunant.
Dažniausiai sergantiesiems artroze siūloma plaukioti, mankštintis gulint. Sunkios formos artrozė gydoma chirurginiu būdu.
Medikamentiniu gydymu siekiama sumažinti varginantį sąnarių skausmą ir malšinti uždegimą, todėl skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Gali būti skiriamas ir vietinis gydymas, pavyzdžiui, naudojant tepalą, malšinantį skausmą.
Svarbu judėti
Vytauto Šimkaus teigimu, kad sąnariai būtų sveiki, būtina judėti. Artėjant vasaros darbų sezonui, labai naudingi uždegimą malšinantys sąnarių gydymo kursai, po kurių ligonių savijauta dažnai pagerėja. Padeda ir masažai, mankšta, tačiau lėtinis sąnarių uždegimas dažniausiai gydomas kompleksiškai. Skiriamas nemedikamentinis ir medikamentinis gydymas. Nemedikamentinis gydymas – gydomoji mankšta, masažas, reabilitacija, visavertė mityba ir, jei reikia, dieta. Taikant medikamentinį gydymą, skiriamas gydymo kursas, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Labai naudinga atlikti ir pratimus vandenyje.
Jei skausmas stiprus, pakilusi kūno temperatūra, gydantis savarankiškai savijauta negerėja, nusiskundimų daugėja, miegas prastėja, būtina kreiptis į gydytoją. Skubios gydytojo pagalbos reikia, kai pažeistas sąnarys ištinsta.
Dovilė Joneliūnienė,