Sugrįžusi saulė išryškina ne vien šelmiškas strazdanas. Daugeliui žmonių ji reiškia ir ant veido, rankų atsiradusias ar paryškėjusias didesnes pigmentines dėmes, kurios ne itin puošia. Odos pigmentacijos sutrikimai dažniausiai susiję su ultravioletinių spindulių poveikiu, bet įtakos jų atsiradimui taip pat turi hormonų pokyčiai organizme, pavyzdžiui, menopauzė ar nėštumas. Kaip saugoti odą?
„Eurovaistinės“ grožio konsultantės Renatos Žinitės teigimu, dėmelių atsiradimo rizika padidėja ir tiems, kurie serga kepenų ar kitų vidaus organų ligomis. Pasitaiko atveju, kuomet šios dėmės lieka po vabzdžių įkandimų ir odos ligų.
„Paprastai pigmentinės dėmės yra skirstomos į tam tikras rūšis. Apgamai ir strazdanų dėmės – sutinkami dažniausiai. Aiškiai apibrėžtos tamsiai rudos ar juodos dėmės, šiek tiek iškilusios virš odos paviršiaus, atsiranda vaikams iki 10 metų arba pagyvenusiems žmonėms. Gelsvai rudos arba tamsiai rudos pigmentinės veido dėmės dažniausiai siejamos su ultravioletiniais spinduliais ir nėštumu“, – teigia grožio konsultantė.
Nepersistenkite su saule
R. Žinitė pabrėžia, kad pigmentinės dėmės ilgainiui gali ryškėti, didėti ir tapti dar labiau matomos, todėl, jei jau tokių atsirado, svarbu saugotis ir nepiktnaudžiauti saulės spinduliais.
„Jei turite pigmentinių dėmių, rekomenduočiau naudoti efektyvias apsaugos priemones nuo UVA ir UVB spindulių. Veidą, rankas ir dekoltė sritį tepkite SPF 50 apsauga. Taip pat renkantis apsauginę priemonę, ieškokite ne tik didžiausio SPF rodiklio, bet ir užrašo, kad produktas apsaugo nuo abiejų tipų ultravioletinių spindulių“, – sako grožio konsultantė.
Norint neišryškinti pigmentinių dėmių, patariama saulėje degintis taisyklingai. Nesideginkite didžiausiu saulės aktyvumo metu – nuo 10 iki 15 valandos. Taip pat apsauginiu kremu pasitepkite 15-20 minučių prieš deginimąsi.
Nuo kremo iki lazerio
R. Žinitė sako, kad pigmentines dėmes galima gydyti keliai būdais: odos šveitimu, vaistais, įvairiomis terapijos ir lazeriu.
„Gydytojai dažnai pacientams skiria retinoidus, steroidus ir kojo rūgštį, tačiau rekomenduojama išbandyti ir cheminius šveitiklius, krioterapiją, dermabraziją ar kitas balinamąsias procedūras, kurias atlieka kosmetologai. Kai šiais būdais pigmentacijos neįmanoma panaikinti, naudojama lazerių terapija“ , – aiškina specialistė.
Pasak jos, iš kosmetikos priemonių veiksmingiausi yra cheminiai, rūgštiniai šveitikliai ir kremai, skirti odos nusluoksniavimui. Šių preparatų sudėtyje yra retinolio, pieno rūgšties, trichlorakto rūgšties, reduktolio.
„Kremus nuo pigmentinių dėmių galima tepti ryte ir vakare, priklausomai nuo to, kokį kremą perkate, pavyzdžiui, yra tik naktinės specialios gydomosios priemonės, tačiau visus kremus reikia tepti tik toje vietoje, ant pigmento“, – detalizuoja specialistė.
Paprastai, pašalinus pigmentines dėmes, toje pačioje vietoje jos nebeatsinaujina. Tačiau kai kuriems žmonėms, kurių oda turi polinkį į padidėjusią pigmentaciją, gali atsirasti dėmelių kitoje vietoje, tad saugoti odą ir reikia nuolat.