Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Sausas ir prastai vėdinamas patalpų oras – puiki terpė virusams veistis

Šaltinis: vlmedicina | 2021-01-31 00:48:32

Dėl užsitęsusio karantino ir šaltos žiemos mes vis daugiau laiko praleidžiame uždarose patalpose, kurios nuolat dirbtinai šildomos ir dažnai prastai vėdinamos. Dėl šios priežasties šaltuoju metu kenčiame nuo įvairių virusinių ligų, paūmėja alergijos, o sausas oras dirgina ir džiovina gleivinę. Taip pat prastai vėdinamas patalpų oras – puiki terpė virusams veistis ir plisti.

Moteris su inhaliatoriumi
Šaltuoju metu kenčiame nuo įvairių virusinių ligų, paūmėja alergijos, o sausas oras dirgina ir džiovina gleivinę. Asociatyvioji nuotr.

Kauno „Kardiolitos“ klinikų Pulmonologijos centro gydytoja pulmunologė Daiva Jurgelevičienė pranešime žiniasklaidai sako, jog šiuo metu – itin svarbu tinkamai prižiūrėti patalpų, kuriuose praleidžiame daugiausiai laiko, orą.

„Sausas oras apsunkina deguonies įsisavinimą, džiovina akių, nosies, kvėpavimo takų gleivinę – ji pradeda trūkinėti. Toks oras – itin palanki terpė virusams daugintis. Todėl tinkamai prižiūrėti savo patalpų orą – būtina, o ypač tai svarbu jei namuose yra naujagimių, nėščiųjų ar kvėpavimo ligomis sergančių žmonių“, – teigia gydytoja pulmunologė.

Kaip sužinoti, kokia yra oro kokybė namuose?

Šiandien namuose mes praleidžiame itin daug laiko: juose gyvename, leidžiame laisvalaikį, dirbame ir net mokomės! O tai, kad kartą per dieną išeiname pasivaikščioti, dar nekompensuoja visos dienos praleistos uždaroje, stipriai šildomoje ir retai vėdinamoje patalpoje.

Todėl pirmiausia, ką reikia padaryti – kruopščiai ištirti patalpų, kuriuose gyvename ir dirbame orą. Tai reiškia – išmatuoti drėgmės lygį ir užterštumą. Tam, kad išmatuotume oro užterštumą patalpose į pagalbą galime pasitelkti specialius prietaisus, kurie matuoja oro užterštumą patalpose arba oro valymo prietaisą, kuris taip pat parodo užterštumo lygį.

Būtina išsimatuoti ir drėgmės lygį namuose. Tai galite padaryti su specialiais termometrais, kurie parodo, kokia drėgmė yra jūsų namuose. Gydytoja pulmunologė D. Jurgelevičienė teigia, jog netinkamas drėgmės lygis namuose gali paveikti mūsų sveikatą ir savijautą:

„Patalpoje oro drėgmė turi būti optimali. Per sausas oras ar per didelė drėgmė nėra gerai mūsų sveikatai. Įprastai rekomenduojama visus metus išlaikyti apie 35-60 proc. drėgmę namuose, optimaliausia – apie 50 proc.”.

Jei namuose yra drėgna ir šilta, kyla pavojus atsirasti ir daugintis dulkių erkutėms, tačiau jei – drėgna ir vėsu – gali atsirasti pelėsis. Taip pat svarbu žinoti, jog šildymas stipriai išsausina orą, todėl dulkės ir kitos dalelės nenusėda ant paviršių, o lieka tvyroti ore. Dėl šios priežasties – sausėja gleivinė, oda ir elektrinasi plaukai.

Kaip tinkamai rūpintis namų oru?

Prastas patalpų oras jums net nežinant gali sukelti nemažų sunkumų kasdieniniame jūsų gyvenime. Prastas miegas, paūmėjusios ar staiga atsiradusios alergijos – dažniausios problemos, su kuriomis susiduria žmonės dėl netinkamai vėdinamų patalpų.

Alergijos atsiranda dėl žmogaus imuninės sistemos reakcijos į išorės dirgiklius, tokius kaip dulkių erkutės, pelėsis ar gyvūnai. Nors skirtingi alergenai sukelia panašius simptomus žmonių kvėpavimo takams, simptomų sunkumas priklauso nuo pačio alergeno. Pavyzdžiui, patalpų pelėsis yra itin stiprus alergenas ir gali sukelti sunkius astmos priepuolius.

Tad kaip reikėtų tinkamai prižiūrėti patalpų orą, kad jis šiuo laikotarpiu mums keltų kuo mažiau problemų?

Patalpų vėdinimas ir oro valymas

Pigiausias ir greičiausiais būdas pagerinti patalpų oro kokybę – vėdinimas atidarius langus. Tačiau tai ne visada gali būti lengviausia išeitis. Toks variantas ne visada tinka jei gyvenate prie gatvių, kur didelis oro užterštumas. Taip pat vėdinti namus atvėrus langus darosi itin sunku šaltuoju sezonu, todėl esame priversti ieškoti kitokių sprendimų.

Prietaisai, pagerinantys oro kokybę

Tam, kad pavyktų maksimaliai pagerinti oro kokybę patalpose, karatais reikalingi ir specialūs oro valytuvai, kurie padeda ne tik išmatuoti oro užterštumą, bet ir nuolat jį valyti. Tokie prietaisai ypač rekomenduojami alergiškiems žmonėms ir tiems, kurie turi jautrią gleivinę bei kvėpavimo takus. Taip jie nepakeičiami mažiems vaikams, kurie dažnai kenčia nuo kvėpavimo takų infekcijų. O jei namuose turite gyvūnų – oro valytuvas gali padėti sumažinti jų nešiojamus plaukus ir dulkes.

Šaltojo sezono metu itin svarbūs prietaisai, kurie ne tik valo, bet ir drėkina patalpų orą. Gydytoja pulmunologė taip pat teigia, jog tinkamas oro vėdinimas gali sumažinti virusų plitimą ir dauginimąsi uždarose patalpose.

Patalpoje, kur yra žmonių, visas oras turi pasikeisti kas 1-1,4 valandos, todėl būtina nuolatinė oro cirkuliacija patalpose. Reguliarus patalpų oro valymas gali padėti kvoti ne tik su alergenais, bet ir su įvairiais virusais ir bakterijomis, kurie tvyro prastai valomame ore ar nevėdinamoje patalpoje.

Išmokite kovoti su alergenais

Kovojant su alergenais namuose – būtina kruopšti namų priežiūra, tinkama ventiliacija, reguliarus oro valymas ir drėgnės balanso palaikymas. Jeigu namuose pastebėjote pelėsį – būtina naudoti specialias priemones pelėsiui naikinti ir kartu mažinti drėgmės kiekį, tik taip galėsite pilnai panaikinti šį alergeną.

Kovoti su alergenais, tokiais kaip dulkių erkutės, taip pat gali padėti reguliarus oro namuose valymas specialių prietaisų pagalba: jei manote, jog namuose atsirado dulkių erkučių – visų pirma turite išskalbti visą patalynę ne mažesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje, o tam, kad jų neatsirastų vėl, turite reguliariai valyti patalpų orą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų