Pirmadienis, 2025.03.31
Reklama

Sėdimo gyvenimo būdo sukeltų rizikos faktorių nepašalina net fiziniai pratimai

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2016-08-20 00:02:58

Naujas Amerikos širdies asociacijos pranešimas įspėja, kad sėdimas gyvenimo būdas padidina širdies ligų, diabeto ir kitų sveikatos sutrikimų riziką net kelis kartus per savaitę sportuojantiems žmonėms, – rašo medicalnewstoday.com.

© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Pastaraisiais metais padaugėjo studijų, kurios pabrėžė sėdimo gyvenimo būdo, apibrėžiamo kaip dažnas sėdėjimas ar gulėjimas (televizoriaus žiūrėjimas ar darbas kompiuteriu), žalą sveikatai: dėl to padidėja nutukimo, kardiovaskulinių ligų ir diabeto atsiradimo tikimybė.

Šiais metais Amerikos profilaktinės medicinos žurnale (The American Journal of Preventive Medicine) publikuotas tyrimas atskleidžia, kad ilgas sėdėjimas „kaltas“ dėl 430 tūkst. mirčių 54 šalyse, o naujausiais duomenimis, tai yra antras po rūkymo žalingas įprotis, didinantis mirtingumą.

Kai kurios studijos teigia, kad epizodinis fizinis aktyvumas gali kompensuoti ilgo sėdėjimo žalą, tačiau yra mokslininkų, kurie tai neigia.

Pastarųjų pusę palaiko ir naujas Amerikos širdies asociacijos (angl. santr. AHA, The American Heart Association) pranešimas, publikuotas žurnale „Kraujotaka“ („Circulation“): nesvarbu, kiek fizinių pratimų žmogus atlieka per savaitę, jei didžiąją paros dalį praleis sėdėdamas, jis vis tiek pakenks savo sveikatai.

Mokslininkų apžvalga parodė, kad jauno amžiaus suaugusieji kasdien sėdėdami praleidžia 6-8 valandas, o 60-mečiai ir vyresni – 8,6-9,6 valandos.

Atliekant kardiologinės rizikos įvertinimą svarbus funkcinio pajėgumo nustatymas. Funkcinio pajėgumo vienetas yra metabolinis ekvivalentas – MET, kuris atspindi bazinį metabolizmo lygį. Paprasčiausia funkcinį pajėgumą įvertinti pagal paciento gebėjimą atlikti kasdieninius darbus: 1 MET atspindi metabolizmo lygį ramybėje (sėdimas gyvenimo būdas). Lėtas pasivaikščiojimas ar nesunkūs namų ruošos darbai atitinka apie 2,5 MET, 4 MET – užlipimas į antrą aukštą, daugiau kaip 10 – dalyvavimas aktyvioje sportinėje veikloje. Kai MET mažesnis nei 4, padidėja pooperacinių kardialinių įvykių tikimybė. O kai funkcinis pajėgumas didelis, tuomet net ir esant rizikos faktorių bei išeminei širdies ligai, perioperacinė prognozė yra geresnė.

Tyrimo autoriai kol kas negali tiksliai atsakyti į klausimą, kiek valandų per dieną, praleistų sėdint, jau didina ligų riziką, tačiau viena aišku: reikia stengtis mažinti sėdėjimo ir didinti paros aktyvaus laisvalaikio trukmę. AHA atstovai rekomenduoja kasdien bent 30 minučių užsiimti vidutinio ar didelio intensyvumo veikla ir pabrėžia, kad nors ir nesunki, bet kasdieninė fizinė veikla yra naudingesnė nei sudėtingesni fiziniai pratimai, kuriuos atliktumėte tik kelis kartus per savaitę.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Po apsilankymo pas Lietuvoje retą specialistą pacientei vizito pas psichiatrą nebeprireikė
„Kartais pacientui reikia daugiau dėmesio nei jo gali pasiūlyti medicinos sistemos algoritmai“, – sako...
Krūtų didinimas implantais: kaip pasiruošti operacijai ir ko tikėtis?
Krūtų didinimas implantais – viena populiariausių plastinių operacijų visame pasaulyje. Daugybė moterų nusprendžia...
Kaip iš arbatos gauti didžiausią naudą sveikatai
Arbata – vienas populiariausių gėrimų, kurį galima rasti bene kiekvienuose namuose. Negana to, arbatų nauda buvo s...
Pradėti lytinį gyvenimą – apgalvotai
Nors Lietuvoje legaliai lytiškai santykiauti paaugliai gali nuo šešiolikos metų, specialistai atkreipia dėmesį, jog vis...
Auga pagalbinio apvaisinimo poreikis: kompensuojamos paslaugos padeda tūkstančiams
Su nevaisingumu susiduriančioms Lietuvos poroms pagalbinio apvaisinimo paslaugos kasmet tampa labiau prieinamos. Pernai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų