2012 m. kovo 27 d. Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija 2012 m. kovo 21 d. kreipėsi į LR Seimo pirmininkę I. Degutienę bei Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) ir pranešė, kad buvo galimai suklastoti dokumentai. Tokie įtarimai koalicijai, vienijančiai beveik tris dešimtis Lietuvos nevyriausybinių organizacijų, kilo po to, kai praėjusiais metais svarstant alkoholio reklamos draudimo atšaukimo įstatymą, nuo balsavimo nenusišalino nė vienas Seimo narys, galimai pažeidęs viešųjų ir privačių interesų derinimo principus, o Koalicijos skundą gavusi Seimo Etikos ir procedūrų komisija ilgą laiką nesiėmė jokių veiksmų.
Seimo nariai net neketino nusišalinti
Koalicija 2011 m. lapkričio 24 d. kreipėsi į VTEK bei Seimo Etikos ir procedūrų komisiją prašydama ištirti, ar 10 Seimo narių nepažeidė viešųjų ir privačių interesų derinimo principų, sprendžiant alkoholio reklamos draudimo atšaukimo klausimą. Kiekvienas šių Seimo narių turi tam tikrą ryšį su alkoholio pramone, žiniasklaida ar reklamos gamintojais, todėl balsuoti svarstant tokį įstatymą tiesiog neturėjo teisės. Pavyzdžiui, Seimo narys R.A.Ručys turėdamas AB „Stumbras” akcijų nenusišalino nuo balsavimo dėl alkoholio reklamos draudimo atšaukimo įstatymo. Seimo narys, akivaizdžiai suinteresuotas alkoholio gamintojų interesais, tokiu savo elgesiu pažeidė Seimo statutą. R.A.Ručys ir A. Salamakinas, žinodami apie šį pažeidimą, nesiėmė vykdyti iš to kylančių pareigų ir teisių: neinformavo apie tai Seimo, Seimo pirmininko, nesiūlė atidėti alkoholio reklamos draudimo atšaukimo įstatymo, kol bus atliktas tyrimas. Tokiu būdu R.A.Ručiui nebuvo užkirstas kelias balsuoti dėl minėto įstatymo. Be jokios abejonės Seimo narys, galimai pažeisdamas viešųjų ir privačių interesų derinimo principus, Seimo Statutą bei Lietuvos Respublikos Konstituciją, balsavo, kad alkoholio reklamos draudimo įstatymas būtų atšauktas.
Komisijos pirmininko pasiruošimas klastojimui
Komisija, koalicijos prašymą gavusi dar lapkričio mėn., ilgai apsimetinėjo, kad jokio dokumento nėra gavusi. Taip prasidėjo prašymo nagrinėjimo vilkinimas. Nors pats A. Salamakinas buvo žodžiu ne kartą ragintas tai daryti ne tik koalicijos narių, bet ir kai kurių Seimo narių. Po to, kai kreipimąsi komisijai persiuntė ir VTEK, dėtis nebeliko kur - dokumentą reikėjo svarstyti. Komisijoje klausimas buvo iškeltas - 2011 m. gruodžio 15 dieną. Deja, svarstant jokie nutarimai nebuvo priimti, nuspręsta „dėti į archyvą”.
Prašoma nedelsiant imtis veiksmų
Dar sausio mėn. A. Salamakinas vienam žurnalistui teigė, kad Koalicijos skundas neišnagrinėtas ir kad prie šio klausimo planuoja sugrįžti 2012 m. kovo mėnesį. Tam pačiam žurnalistui vasario mėn. dar kartą buvo patvirtinta, kad koalicijos prašymą komisija išnagrinės prasidėjus Seimo
pavasario sesijai, kovo mėn. viduryje (žurnalisto ir A. Salamakino pokalbių įrašus turi minėtas žurnalistas). Ir štai didžioji staigmena - kovo mėn. 19 d. A. Salamakinas, žurnalistui pasiteiravus, kada gi galiausiai bus nagrinėjamas koalicijos prašymas, pareiškia, kad tai padaryta jau seniausiai – dar praeitų metų gruodžio mėn. komisijos posėdyje bei pateikia protokolo išrašą.
Koalicijos 2012 m. kovo 21 d. išsiųstame kreipimesi į LR Seimo pirmininkę bei VTEK prašoma nedelsiant imtis veiksmų dėl galimai suklastoto komisijos nutarimo. Posėdyje dalyvavęs koalicijos atstovas aiškiai girdėjo, kad komisija koalicijos prašymo nusprendė nesvarstyti. Be to, apie priimtus sprendimus nebuvo informuoti nei Seimo nariai, galimai supainioję viešuosius ir privačius interesus, nei pareiškėjas (koalicija), nei Seimo pirmininkė, nei VTEK. Tai, kad A. Salamakinas pateikia melagingą informaciją, paliudija ir Seimo archyvo pateiktas 2011 m. gruodžio 15 d. garso įrašas, patvirtinantis, kad minėtas klausimas net nebuvo svarstytas.
Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija