Seimas nenušalino sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio. Perfrazuojant Giedrės Purvaneckienės pasisakymą prieš pat balsavimą – drąsus ministras laimėjo prieš didelius pinigus, o Remigijus Šimašius greičiausiai apgailestauja, kad sveikatos apsaugos sistema nebuvo skubiai išgelbėta nuo jos griovimo.
Ministras kruopščiai analizavo
Nors nemažos Seimo dalies netenkino sveikatos apsaugos ministro V. P. Andriukaičio kalbos apie sveikatos sistemos problemas ir pažadus kitąmet padidinti sveikatos sistemos biudžetą iki 50 mln.litų, kurių didžioji dalis atitektų valstybinėms sveikatos priežiūros įstaigoms, vis dėlto neužteko balsų atstatydinimui pareikšti.
Kadangi ne vienas seimūnas pasigedo konkrečių ministro V. P. Andriukaičio darbų, šiam stojus prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vairo, jo bendrapartietis Juozas Olekas, ragindamas kolegas balsuoti prieš interpeliaciją, paaiškino ministro poziciją: „Visi žinome, kad sveikatos apsaugos sistemoje yra daugybė problemų. Ir nė vienas ministras negali niekaip kitaip pradėti savo darbo kaip nuo problemų ir trūkumų analizės. Juk ir vykdydami mokyklų reformą sulaukėme daugelio piliečių nepasitenkinimo, nors ir buvo aišku, kad tiek mokyklų išlaikyti mums nereikalinga. Tą patį V. P. Andriukaitis siūlo ir sveikatos apsaugos sistemoje“.
Tačiau Kęstutis Masiulis atkreipė dėmesį: „Jei kas nors imasi valdžios vairo, iš jo visų pirma tikimasi sprendimų, o ne analizės. Analizei atlikti yra patarėjai. O ar kas nors iš čia esančių nežinojo, kad rajonuose trūksta gydytojų, kad gydytojai ima kyšius? Ar sužinoti tokią informaciją buvo reikalinga analizė? Reikia sprendimų! Ir ministras neatsakė į klausimus, kokie pagrindiniai prioritetai sveikatos priežiūros srityje“.
Taiso liberalų klaidas
Buvusi ūkio ministrė Birutė Vėsaitė pabrėžė, kad 4 metus Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) vadovavo liberalai, o tokio vadovavimo pasekmes dabar tenka taisyti V. P. Andriukaičiui. Politikė Seimo nariams priminė ir 2011 m. politinių partijų pasirašytą nacionalinį susitarimą dėl Lietuvos pirmininkavimo Europos sąjungai (ES). „Ar dabar taip mes pasirodome, versdami ministrą vieną po kito? Gėda, - emocingai kalbėjo politikė ir metė dar vieną akmenį liberalų pusėn. – Visam pasaulyje liberalai dirba ir užsidirba patys, o ne lenda į valstybės kišenę“.
Interpeliacijos autorius Eligijus Masiulis pasiūlė negraudinti Seimo ir patikslino, kad nei Raimondas Šukys, nei Algis Čaplikas neturėjo nieko bendro su jo vadovaujama partija, t. y., su Liberalų sąjūdžiu. „O socialdemokratai tikrai turėjo ne vieną progą pasireikšti. Per visą nepriklausomybės laikotarpį sveikatos apsaugos ministrų daugiausia turėjo būtent socialdemokratai, - pabrėžė politikas. – O kalbant apie šios dienos ministro atsakymus į klausimus, jis giriasi, kaip išmano sveikatos problemas, bet visiškai neturi ką pasakyti, kaip jas spręsti“.
Kova su principingu žmogumi?
Liberalui oponavo socdemas Algirdas Sysas: „Liebaralų viešųjų ryšių akcija pavyko puikiai. Čia gi vyksta kova dėl pinigų. Ir nesvarbūs ministro atsakymai – yra išankstinis nusistatymas. Principingas žmogus nepatogus niekur – nei Seime, nei ministerijoje. Ir šiandien čia vyksta kova su principingu žmogumi“.
Tačiau ministrą palaikanti Giedrė Purvaneckienė, ragindama kolegas balsuoti prieš interpeliaciją, kalbėjo: „Visi puikai suprantate, kad čia svarstomas esminis klausimas – ar mediciną padaryti prieinamą visiems žmonėms, ar palaipsniui geriausias medicinos paslaugas perduoti tik turtingiausiems. Vienoje pusėje – pinigai, kitoje – drąsus ministras. Jei nugalės pinigai, bus priimta interpeliacija. Nors galbūt būsime turėję vienintelį šansą per paskutinius metus turėti prieinamą visiems mediciną“.
Remigijus Šimašius atkreipė dėmesį į tint emocingą moterų pasisakymą apie pinigus, ir patvirtino, kad pinigai ministro interpeliacijoje – išties svarbus veiksnys. Mat V. P. Andriukaitis „sugalvojo, kad valstybės biudžeto pinigai reikalingi tik valstybinėms įstaigoms“. „Iš tiesų pinigai turi keliauti paskui pacientą, nepaisant to, kokią įstaigą jis yra pasirinkęs. O jeigu jie keliaus į biudžetinę įstaigą, net jei paciento ten nėra, nesuvaldysime nei eilių, nei kitų problemų. Sveikatos sistemą reikia skubiai gelbėti nuo jos griovimo“, - ragindamas balsuoti už ministro atstatydinimą kalbėjo R. Šimašius.
Už ministro atstatydinimą balsavo 38 Seimo nariai, prieš – 16, susilaikė – 7. Dar 8 biuleteniai pripažinti negaliojančiais. Kad nepasitikėjimo procedūra įvyktų, reikia, jog interpeliaciją paremtų mažiausiai 71 Seimo narys. Tačiau balsuoti atėjo tik 69 parlamentarai.
Ligita Sinušienė