Beprasidedantis vasaros sezonas ir šiemet pagarsėjo viešais kaltinimais pajūrio gelbėtojams. Spaudoje šį itin pavojingą darbą dirbantys žmonės išvadinti ir „nemokšomis“, ir „visiškais bejėgiais“. Matyt, jau tampa tradicija vasarą pradėti metant įtarimų šešėlį, o sezonui pasibaigus, tiesiog „pamiršti“ padėkoti už išgelbėtas gyvybes.
„Tokios publikacijos neigiamai veikia mūsų skęstančiųjų gelbėjimo tarnybą. Tai gelbėtojų – jų darbo rizikos ir atsidavimo poilsiautojų saugumo užtikrinimui pažeminimas. Per paskutinius ketverius metus iš vieno konkretaus asmens ir kitų susijusių su juo asmenų, gelbėtojų tarnyba yra skundžiama visoms valstybės institucijoms, iš viso daugiau kaip 28 skundai. Mes manome, kad kritikuojant tarnybą menkinamas tarnybos darbo prestižas, o tokiais neigiamais laikraščio straipsniais prarandamas ir poilsiautojų pasitikėjimas gelbėtojais. Šių asmenų tikslas, manome, yra vienas – įtikinti politikus, kad tarnyba dirba neefektyviai ir paslaugas reikia pirkti.“ – sakė BĮ Klaipėdos miesto skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos vadovas.
Teisingumo ir objektyvumo dėlei, tegul kalba faktai. 2010 ir 2011 m. BĮ Klaipėdos miesto skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos saugomose paplūdimiuose nenuskendo nė vienas poilsiautojas. 2010 metais išgelbėta 16, 2011 m. – 4 vaikai ir 12 suaugusių poilsiautojų. Kasmet vis aktyviau taikomos prevencinės saugumo priemonės bei laikomasi griežtų reikalavimus įdarbinant.
Tik įvykdę normatyvus kandidatai priimami į gelbėtojų paruošimo kursus.
Šiuos kursus organizuoja Klaipėdos miesto skęstančiųjų gelbėjimo tarnyba, pagal tarnybos patvirtintą mokymo programą, kuri susideda iš dviejų dalių: teorijos ir praktikos.
Mokymo kursus veda 4 kompetentingų specialistų komisija: paplūdimio gelbėjimo instruktorius asistentas, turintis sporto magistro laipsnį ir 12 metų pedagoginio darbo stažo; profesionalus 3 kl. naras; paplūdimio gelbėjimo instruktoriaus asistentas (visi gelbėjimo instruktorių asistentai turi tarptautinius gelbėtojų asociacijos mokymo baigimą patvirtinančius sertifikatus), medicinos slaugytoja.
Gelbėtojų mokymas ir atestavimas saugos ir sveikatos klausimais vyksta pagal socialinės apsaugos ir darbo ir sveikatos apsaugos ministrų patvirtintus nuostatus.
„Pagrindinis gelbėtojų uždavinys – poilsiautojų apsauga ir informatyvumas. Pastaraisiais metais gelbėtojai su šia užduotimi susitvarkė puikiai. Jų dėka, Klaipėdos paplūdimiuose pavyko išvengti skaudžių nelaimių. Jeigu ir šiais metais gelbėtojai bus ruošiami, atsižvelgiant ne į „pažymėjimų“ skaičių, bet į realius sugebėjimus specifiniame gelbėtojo darbe, jeigu iš gelbėtojų darbo nebus siekiama daryti verslo, poilsiautojai galės būti ramūs – paplūdimiuose tikrai nedirbs nei „nemokšos“, nei „bejėgiai“, nei atsitiktiniai žmonės.“ – sakė E. Jurkevičius.
lrs.lt