Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Šeimos gydytoja: prieš pirkdami dovanas vaikams pagalvokite, ar jos tinkamos ir saugios

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-12-06 14:51:45

Interaktyvūs robotai, lipnūs „šlykštukai" (angl. slime), plastiko šoviniais šaudantys pistoletai, vaikiški SPA ir kosmetikos rinkiniai – tai tik keletas pastarųjų metų madingiausių dovanų idėjų vaikams. Tačiau ar visos jos tikrai tinkamos, o svarbiausia – saugios jūsų atžaloms? Įsibėgėjant šventiniam dovanų maratonui, kalbamės su Vilniaus Laisvės pr. įsikūrusio „Hila" Šeimos medicinos centro šeimos gydytoja Jūrate Grige. Ji dalijasi įžvalgomis ir patarimais, ką būtina žinoti tėvams, ieškantiems, kuo per šias Kalėdas pradžiuginti mažuosius.

Vaikas žaidžia kaladėlėmis
Žaislai turi būti saugūs / Pranešimo autorių nuotr.

Pavojai žaisluose: nuo smulkių detalių iki prarytų baterijų

Vaikai, ypač mažamečiai, pasižymi dideliu smalsumu. Jie noriai tyrinėja juos supančią aplinką ir dažnai ne tik liečia, bet ir „ragauja" naujus, įdomius daiktus. Būtent dėl šios priežasties rinkdami žaislus savo atžaloms turėtumėte ypač atidžiai įvertinti jų kokybę, medžiagas, iš kurių jie pagaminti, o taip pat smulkias detales, kurias mažylis galėtų praryti, ar aštrius kampus, kuriais galima susižeisti.

„Jei vaikas praris smulkią detalę, pavyzdžiui, žaisle esančią mažytę mygtukinę bateriją, neigiami padariniai gali pasireikšti jau po kelių valandų. Tai gali būti rijimo sutrikimai, vėmimas, kraujavimas iš virškinamojo trakto ir dar rimtesni pažeidimai. Jei vaikas įkvėps smulkią detalę ir ja užsprings, sutriks kvėpavimas. Visos šios būklės yra staigios, sukelia nemažą aplinkinių pasimetimą ir reikalauja skubios medicininės pagalbos", – sako gydytoja J. Grigė.

Šeimos gydytoja ragina atkreipti dėmesį į CE ženklinimą, kuris nurodo, kad žaislas atitinka Europos Sąjungos saugos standartus. Kalbėdama apie elektrinius žaislus, gydytoja pastebi, jog jų saugi elektros įtampa neturėtų viršyti 24 V, o pati konstrukcija turi užtikrinti apsaugą nuo elektros iškrovos. Pasak jos, taip pat nepatartina pirkti žaislų, kurie skleidžia stiprų cheminį kvapą.

Vaikiškuose žaisluose – pavojingos cheminės medžiagos

Pasak gydytojos, kalbant apie nesaugius žaislus yra ir kita – „tylioji", pavojaus pusė. Tai – jų sudėtyje esančios cheminės medžiagos, kurios gali turėti reikšmingą poveikį sveikatai. Šis poveikis atsiranda po gerokai ilgesnio laiko, nes mažais kiekiais cheminės medžiagos patenka į organizmą per odą, gleivines ar įkvepiant.

„Kai kurie pigūs žaislai gali turėti kenksmingų cheminių medžiagų, tokių kaip švinas, kadmis, chromas, nikelis ir gyvsidabris, taip pat organinių junginių, tokių kaip ftalatai ir bisfenolis A, kurie gali neigiamai paveikti vaiko sveikatą. Švinas gali sukelti neurologinius sutrikimus, kadmis siejamas su inkstų pažeidimais ir kaulų tankio mažinimu, o ftalatai ir bisfenolis A gali ilgainiui išbalansuoti endokrininę sistemą", – atkreipia dėmesį J. Grigė.

Ypač apgalvotai ir apdariai, anot šeimos gydytojos, reikėtų rinktis vaikišką dekoratyvinę kosmetiką, kvepalus. „Mažosios mergaitės dažnai nori būti panašios į savo mamas – dažytis lūpas, nagus ar naudoti kvepalus. Tačiau vaikų oda yra daug jautresnė ir plonesnė nei suaugusiųjų. Pastebėjau, kad jaunosios panelės turi galimybę nebrangiai nusipirkti mergaičių žurnalus, kuriuose dovanų būna įdėtos kosmetikos priemonės, kurias pasibandžiusios be suaugusiųjų priežiūros prisidaro daug bėdų", – pasakoja J. Grigė, prisimindama atvejus, kai teko susidurti su ūmiomis alerginėmis reakcijomis.

Renkantis vaikams skirtas kosmetines priemones gydytoja ragina pirmenybę teikti ekologiškiems produktams, kurie skirti vaikams, įsitikinti, ar jie pažymėti specialiais sertifikavimo ženklais: Ecocert, COSMOS Organic arba COSMOS Natural, NaTrue, Soil Association Organic, USDA Organic ir BDIH, priklausomai nuo gamintojo šalies.

„Prieš naudodami naują produktą, atlikite nedidelį testą: užtepkite šiek tiek kosmetikos ant vaiko dilbio ir stebėkite, ar neatsiras reakcijų. Palaukite 24 valandas. Jei viskas gerai, galite leisti vaikui naudoti produktą, bet visada prižiūrėkite, kad jis nepatektų į akis ar burną. Svarbiausia – viskas turi vykti saikingai ir su suaugusiųjų priežiūra, kad mažieji galėtų saugiai mėgautis savo grožio ritualais", – pataria gydytoja.

Ne mažiau svarbūs ir psichologiniai aspektai

Jei susidomėjimas vaikiškų žaislų kokybe ir sudedamosiomis dalimis kasmet auga, tai psichologiniai aspektai, pasak gydytojos, vis dar nepakankamai plačiai aptariami.

Šeimos gydytoja Jūratė Grigė pastebi, kad šiandien parduotuvių lentynos kone lūžta nuo pačių įvairiausių žaislų, žaidimų ir drabužių, todėl tėvams lengva pasiduoti impulsui nupirkti savo atžalai viską, ko ji nori. Vis dėlto dažnai nesusimąstoma, kokį ilgalaikį poveikį vaiko emocinei ir psichologinei raidai gali turėti perdėtas prisirišimas prie materialinių vertybių.

„Įdomu tai, kad vaikai, kurie orientuojasi į materialines vertybes, dažniau pasižymi žemesne vidine mokymosi motyvacija ir prastesniais mokymosi rezultatais. Galiausiai materializmas gali skatinti egocentrizmą ir antisocialų elgesį, kaip rodo tyrimai su paaugliais. Svarbu vaikams parodyti, kad tikrasis džiaugsmas slypi ne daiktuose, o bendravime, nuotykiuose ir bendrose veiklose. Galbūt vietoj dar vieno žaislo šiemet verta padovanoti ne tik daiktą, bet ir nepamirštamą patirtį: kartu apsilankyti mėgstamoje vietoje, išmokti naujo amato ar tiesiog praleisti dieną žaidžiant mėgstamus žaidimus. Kuo daugiau bendrauju su šeimomis, tuo labiau matau, kad viena geriausių dovanų vaikui yra tėčio ar mamos visiškas dėmesys tik jam", – atvirai sako šeimos gydytoja Jūratė Grigė.

Paprasti patarimai tėvams

Paklausta, kokių patarimų galėtų duoti tėvams, kurie šiemet vėl suka galvas dėl šventinių dovanų, J. Grigė pasidalijo keliais itin paprastais, tačiau labai vertingais pastebėjimais:

Įsiklausykite į vaiko norus – kartais jie gali nustebinti paprastumu. Galbūt jūsų atžala svajoja ne apie brangią žaidimų konsolę, o apie tam tikrą knygą, konstruktorių ar kartu praleistą pramogų dieną.

Rinkdami dovaną atkreipkite dėmesį į saugumą: patikrinkite amžiaus rekomendacijas, medžiagas, iš kurių pagamintas daiktas, ir ar jis atitinka saugumo standartus. Jei perkate naudotą daiktą, būtinai įsitikinkite, kad jis yra saugus. Sulūžę žaislai gali kelti didesnę riziką. Pirmenybę teikite mediniams žaislams, o ne plastikiniams.

Apsvarstykite lavinamuosius žaislus – jie ne tik yra naudingi, bet ir skatina vaiko kūrybiškumą bei smalsumą.

Pagalvokite apie tvarumą – rinkitės daiktus, kurie yra tinkami perdirbti. Pasvarstykite, ar vaikas galės ilgiau džiaugtis dovana, o jei ji pabos, ar galėsite ją parduoti, padovanoti kitiems vaikams ar panaudoti kitaip.

Atminkite, kad pati geriausia dovana jūsų vaikui yra jūsų dėmesys ir laikas. Kartais paprastas bendravimas ar bendra veikla teikia vaikui daugiau džiaugsmo nei bet kuris daiktas.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų