Pirmadienis, 2025.04.21
Reklama

Šeimos gydytojas: daugiau kompetencijos, daugiau motyvacijos

vlmedicina.lt | 2013-03-26 16:55:58

Nuo šių metų kovo 1 dienos padidinta šeimos gydytojo kompetencija – jam suteikta teisė skirti ir vertinti daugiau nei iki šiol laboratorinių tyrimų. Pagal naujai įsigaliojusią tvarką šeimos gydytojo kompetencijai priskirti šie nauji laboratoriniai tyrimai: kepenų fermentų (ALAT, ASAT, GGT, šarminė fosfotazė), bilirubino, skydliaukės hormonų (TTH, FT4), prostatos specifinio antigeno (pacientams po radikalaus prostatos gydymo), mikroalbumino šlapime ir geležies kraujyje nustatymo. 2013 metais tam skirta 8 mln. litų.

Prietaisas
Redakcijos archyvo nuotr.

Sprendimas padidinti šeimos gydytojo kompetenciją aukščiau išvardintais tyrimais priimtas atsižvelgiant į Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriaus įsakymu sudarytos darbo grupės siūlymus. Šioje darbo grupėje dirbo ir savo nuomones pateikė šeimos gydytojai, visuomeninių organizacijų, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos, Lietuvos ligoninių asociacijos atstovai ir pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų vadovai.

„Iki šeimos gydytojo kompetencijos padidinimo šeimos gydytojas galėjo skirti ir vertinti tik bazinius tyrimus: kraujo, šlapimo, kardiogramą. Padidinus šeimos gydytojo kompetenciją, užtikrinamas išsamesnis paciento ištyrimas pirminėje sveikatos priežiūros grandyje, šeimos gydytojas gali greičiau ir tiksliau įvertinti paciento sveikatos būklę bei efektyviau jam padėti. Suteikus teisę šeimos gydytojui skirti ir vertinti daugiau laboratorinių tyrimų, mažiau pacientų dėl šių tyrimų atlikimo siunčiami gydytojo specialisto konsultacijai. Tokiu būdu yra taupomas pacientų laikas, žmogui nebereikia vaikščioti nuo vieno gydytojo prie kito, o šeimos gydytojas gali išsamiau ištirti pacientą, įvertinti jo būklę ir greičiau paskirti reikiamą gydymą. Be to, lengvinamas gydytojų specialistų darbas, nes pacientai gydytojo specialisto konsultacijai kreipiasi jau išsamiai ištirti pirminėje asmens sveikatos priežiūros grandyje“,  – sako VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė.

Skatinami už gerus darbo rezultatus

Siekiant optimizuoti ir efektyvinti šeimos gydytojų darbą, didinama jų kompetencija – suteikiami įgaliojimai skirti ir vertinti daugiau laboratorinių tyrimų. Pažymėtina, kad tai yra tik viena iš šeimos gydytojo institucijos stiprinimo priemonių, diegiamų pastaraisiais metais. Siekiant efektyvesnės sergančiųjų lėtinėmis ligomis pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros, 2012 metais pradėtas mokėjimas už 3 naujus (praktikoje taikomus nuo 2008 metų) gerų darbo rezultatų rodiklius (hospitalizacijos dėl arterinės hipertenzijos, hospitalizacijos dėl bronchinės astmos bei hospitalizacijos dėl cukrinio diabeto rodiklius).

„Nors šios priemonės pradėtos taikyti tik pernai, jau matome teigiamas tendencijas. Štai hospitalizacijos dėl arterinės hipertenzijos procentas šalies mastu nuo 2,2 proc. 2011 metais sumažėjo iki 1,8 proc. 2012 metais. To ir siekiama, kad būtent pirminėje sveikatos priežiūros grandyje – pas šeimos gydytoją – pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis, būtų suteikiama kuo geresnė sveikatos priežiūra ir nereikėtų gydymo ligoninėje“, – teigia D. Berūkštienė.

Siekiant aktyvesnio atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programos vykdymo (šios programos vykdymas labai priklauso nuo šeimos gydytojo darbo intensyvumo), 2013 metais gerų darbo rezultatų rodiklių sąrašas papildytas dar vienu nauju gerų darbo rezultatų rodikliu – atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programos vykdymu. Tikimasi, kad šis rodiklis toliau skatins ankstyvąją krūtų vėžio diagnostiką. Be to, dar šiemet planuojama pradėti mokėti už šiuo metu stebimą dar vieną gerų darbo rezultatų rodiklį – vaikų dantų profilaktinių tikrinimų intensyvumą – tai turėtų pagerinti mažųjų pacientų odontologinę priežiūrą. Be visų išvardintų gerų darbo rezultatų rodiklių papildomai mokama dar už 6 šeimos gydytojo gerų darbo rezultatų rodiklius.

Nuo 2012 metų sausio 1 dienos šeimos gydytojai pradėti finansiškai skatinti ir už kiekvieną aptarnaujamą pacientą. Taip pat išplėstas ir skatinamųjų paslaugų sąrašas, suteikiant teisę šeimos gydytojui skirti ir vertinti kraujo tyrimus asmenims prieš planinę operaciją. Už šias paslaugas pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoms mokama papildomai.

Nauda ir gydytojui, ir pacientui

Šeimos gydytoja Daiva Berškienė įsitikinusi, kad šeimos gydytojų kompetencijos didinimo ir jų skatinimo priemonės naudingos ir jiems, ir jų pacientams.

Apsilankymai pas šeimos gydytojus sudaro du trečdalius visų apsilankymų pas gydytojus. Šeimos gydytojai teikia pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas 78,8 proc. (2,35 mln.) šalies gyventojų. Paslaugas teikia virš dviejų tūkstančių šeimos gydytojų 165 viešosiose ir 240 privačių gydymo įstaigų, sudariusių sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Šeimos gydytojo teikiamoms ambulatorinėms paslaugoms apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų kasmet skiriama apie 600 mln. litų.

Plačiau šia tema – kovo 27 d. LRT televizijos laidoje „Labas rytas“ ir kovo 28 d. LRT radijo laidoje „Ryto garsai“.

Valstybinė ligonių kasa

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų emocijos per šventes: ką dažnai praleidžiame pro akis?
Artėjant Velykoms, daugelis šeimų ruošiasi jaukioms akimirkoms, spalvingiems margučiams ir šventiniam šurmuliui. Tačiau...
Pavojai sode: kaip gelbėtis nuo peršalimų bei alergijų, kas numalšins raumenų skausmą
Prasidėjo sodo ir daržų sezonas – pavasarinei saulei lepinant, skubame darbuotis lauke. Nors pavasarinė šiluma ner...
Per šventes ir atostogas – ženkliai išaugęs kraujo komponentų poreikis
Per šventes įprastai gerokai sumažėja kraujo donorų aktyvumas ir surenkamo kraujo kiekis, nors kraujo komponentų po...
Nemokėkite be pagrindo – ligonių kasos paaiškina pacientų teises
Esminė privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų teisė – gauti geros kokybės medicinos paslaugas, kurių...
Nuovargis, prasta nuotaika ir energijos stygius: ko trūksta organizmui?
Jei nuolat esate dirglūs, sunku sutelkti dėmesį, vargina raumenų silpnumas, nuovargis, galūnių tirpimas, nėra apetito &n...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas