Birželio pradžioje sodus ir parkus papuošė dideli balti juoduogio šeivamedžio (lot. Sambucusnigra) žiedai. Liaudyje šis augalas dar vadinamas juoduoju bezdu, taip atkreipiant dėmesį į aitroką žiedų kvapą. Žiedai panašūs į putino, uogos juodos.
Žolininkas-vaistininkas Marius Lasinskas perspėja, kad šeivamedžio uogų saujomis valgyti nevalia – jos nuodingos, daugiau suvalgius galima nuviduriuoti. Kelios uogelės, tiesa, nepakenks.
O štai žiedai pasitarnaus kaip pirmas vaistas nuo peršalimo, gripo. Surinktus juos patariama išsidžiovinti iki 35 laipsnių temperatūroje.
„Žieduose yra medžiagų, kurios užblokuoja viruso patekimą į ląsteles. Tik gerti reikia, kai tik liga prasideda, pirmomis dienomis, kai laužo kaulus, kyla temperatūra. Per dieną išgerti 1-2 litrus žiedų arbatos. O paruošti taip: valgomąjį šaukštą žiedukų užpilti stikline verdančio vandens, palaikyti apie 20 min. uždengus, kad pritrauktų. Gerti 5-6 stiklines per dieną“, - pasakoja žolininkas-vaistininkas.
Jei nespėsite arbatos pagerti laiku, sveikatins ji ir vėlesnėmis ligos dienomis - mažins temperatūrą, palengvins atsikosėjimą.
Tinka ši arbata esant įvairiems uždegimams, nes varo šlapimą, dezinfekuoja.
Šeivamedžio veikimą pastiprinsime mišiniais. Nuo senų senovės naudojamas receptas – šeivamedžio žiedai lygiomis dalimis maišomi su liepų žiedais. Dar galima pridėti vaistinio čiobrelio, šalavijo. Gausime efektyvų ir skanų mišinuką, - žada M. Lasinskas.