Sunkios demencijos ir Alzheimerio liga vystosi dėl neurodegeneracinių pakitimų galvos smegenų pilkojoje ir baltojoje medžiagoje – nervinių ląstelių degradacijos, amiloido sankaupos ar smegenų masės nykimo. Ligą pranašauja pažintinių funkcijų sutrikimas, pablogėjusi atmintis, depresija ar net klausa, o diagnozę patvirtina radiologiškai nustatyta smegenų atrofija.
Naujausi tyrimai rodo, kad apatija prognozuoja sunkias demencijas lygiai taip pat kaip kiti jau pripažinti požymiai.
Magnetinio rezonanso tyrimu buvo nustatyta, kad senų žmonių, kurie stokoja emocijų, interesų, bendro aktyvumo ir energijos, smegenys yra mažesnio tūrio. Individams, kuriems būdingi du ir daugiau apatijos simptomų, pilkosios smegenų masės tūris yra1,4 proc., o baltosios - 1,6 proc. mažesnis nei tiems, kurie išlieka aktyvūs.
Apatija pasireiškia daug anksčiau nei kiti kognityviniai sutrikimai, todėl manoma, kad jos vertinimas gali pasitarnauti sunkių demencijos rizikos grupių atrankai.
Šaltinis
Structural MRI correlate sofapathy symptoms in older persons without dementia, Lenore J. Launer et al., published in Neurology, 16 April 2014. Abstract