Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Senjorai įsitikinę: intelektinis aktyvumas iš tiesų ilgina gyvenimą

www.lrt.lt | 2013-10-14 15:59:17

Nė dienos be veiklos – tokiu šūkiu vadovaujasi senjorai, vietoj ramios senatvės pasirinkę studijas Trečiojo amžiaus universitetuose. Lietuvoje tokių senjorų – jau keliolika tūkstančių.

Mokslas
© Fotolia.com

Į salę netelpa žmonės, kurie labai nori mokytis. Studijos jiems nepadės rasti geresnio darbo, nes dauguma šio universiteto studentų karjerą jau baigė. Laikyti įskaitų ir egzaminų taip pat nereikės, o kiek laiko mokytis, spręs ne dėstytojai ar rektoratas, o patys studentai. Tokia iš pažiūros keista tvarka visiškai įprasta Trečiojo amžiaus universitetuose. Juose studijuoja senjorai.

„Universiteto nariai yra išsilavinę žmonės, turintys mokslinių laipsnių, užėmę aukštas pareigas. Jie ateina praleisti laisvalaikio, gauti žinių ne tik savo išsilavinimo sferose, patirti, kadangi čia verda labai aktyvus gyvenimas“, – sako Vilniaus trečiojo amžiaus universiteto Politologijos fakulteto dekanas Laimutis Didžiokas.

Mokymąsi visą gyvenimą populiarinantis Trečiojo amžiaus universitetas veiklą pradėjo 1973 metais Prancūzijoje. Šiandien studijas senjorams rengianti organizacija turi apie 2 tūkst. padalinių visame pasaulyje. Lietuvoje jų – 27, o juose mokosi per 16 tūkst. senjorų.

„Labai daug [senjorų] mokosi įvairių užsienio kalbų. Medicinos, sveikatos [programos] irgi labai populiarios. Taip pat turizmo – mes labai daug keliaujam po Lietuvą, vykstam į pažintines keliones. Labai daug turime piligriminių kelionių. Žinote, kada sieloje optimistiškesnis esi, gyvenimas – gražesnis, nepaisant metų skaičiaus“, – teigia vyriausias Vilniaus trečiojo amžiaus universiteto studentas Povilas Sidaravičius.

„Renkantis fakultetą, man buvo labai sunku – ir istorijos žinių spraga yra, ir daug Lietuvos vietų yra nematytų, ir užsienio kalba šlubuoja. Taip kad pasirinkimas čia tikrai labai didelis. Manau, kad čia sutiksim daug bendraminčių, bendrausime, gilinsim žinias, tobulėsime. Norint oriai gyventi, juk reikia tobulėti, reikia žengti gyvenime žingsnis į žingsnį su jaunimu“, – mano Vilniaus trečiojo amžiaus universiteto pirmakursė Česė Gricienė.

Trečiojo amžiaus universiteto entuziastai sako kasdien įsitikinantys, kad mokytis niekada ne vėlu ir kad intelektinis aktyvumas iš tiesų ilgina gyvenimą ir gerina jo kokybę. Esą studijos padeda vyresnio amžiaus žmonėms aktyviau integruotis į visuomenę, suteikia jų gyvenimui daugiau spalvų, džiaugsmo ir polėkio.

„Čia yra gyvenimo prailginimas. Tai yra ori senatvė, čia visi pozityvūs, aktyvūs, bendraujantys, norintys keliauti, pamatyti, žinoti. Jūs pažiūrėkit – šiandien Edukologijos universiteto aktų salė lūžta, visi vieni kitus į glėbį stveria. Šiemet mes priimam apie 250 pirmakursių“, – sako Vilniaus trečiojo amžiaus universiteto rektorė Zita Žebrauskienė.

Pagal ES planus, iki 2020 metų į mokymosi visą gyvenimą veiklą Bendrijoje turės būti įtraukta bent 15 proc. suaugusiųjų nuo 25-erių iki 64-erių metų amžiaus. Kol kas šis skaičius Europoje vos viršija 9 proc. o Lietuvoje – tik 4 proc.

Giedrė Baltrušytė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų