Alkoholiko šeima laikoma „sergančia šeima“. Tokiai šeimai būdingas uždarumas, pašaliniai čia yra nepageidaujami. Konfliktai bei nesutarimai neigiami ir ignoruojami.
Tokiose šeimose galioja keturios pagrindinės taisyklės: šaltumo, tylėjimo, neigimo ir izoliacijos. Plačiai visame pasaulyje atlikti tyrimai liudija, kad 30-50% alkoholikų yra iš alkoholikų šeimų.
E. Marlin (1988) stebėjimų duomenys
Vaikystėje alkoholikų vaikams būdinga:
mokymosi sunkumai, žemas pažangumas, mokyklos nelankymas;
mažai draugų;
psichosomatinės ligos;
jie dažnai tampa nesirūpinimo, prievartos ar net incesto aukomis.
Paauglystėje jie gali:
būti pašalinti iš mokyklos ar jos nebelankyti dėl ankstyvų vedybų, nėštumo:
piktnaudžiauti alkoholiu ar kitais narkotikais;
turėti didelių elgesio problemų;
kentėti nuo nerimo, depresijos;
bandyti žudytis.
Suaugę jie:
turi tarpasmeninių santykių problemų;
gali patirti sunkumų darbe;
gali tapti alkoholikais, narkomanais, psichikos ligoniais;
gali bandyti žudytis.
Dauguma alkoholikų šeimų stengiasi paslėpti nuo aplinkinių savo „bėdą“. Vaikai mokomi meluoti ir visaip kaip slėpti tikrąją padėtį: „Mano tėvelis išvažiavęs“, „Jo darbas labai svarbus“, „Tėvelis labai pavargsta darbe“. Taip ir panašiai vaikai aiškina draugams, mokytojams ar kaimynams atsakinėdami į įvairius klausimus apie tėvą. Nekalbėdami su kitais šia tema, alkoholikų šeimų vaikai mano, kad tik jie yra tokie nelaimingi.
Gyvenimas tokioje šeimoje lemia tam tikrą būdingą vaikams savijautą ir elgesį: gėdą, kaltę, melavimą, vienišumą, nepasitikėjimą savimi ir pan. Viena populiariausių studijų šia tema Margaret Cork knyga „Pamiršti vaikai“ (The Forgotten Children: A study of children with alcoholic parents).
Alkoholikų vaikai šeimose nemoka išreikšti savo jausmų, jie neturi teisės jausti ir kalbėti apie savo jausmus, nuolat girdi, kad „Ir be tavęs užtenka bėdų“, „Nelįsk su savo kvailom problemom“.
Dauguma vaikų prisipažįsta, kad jiems geriau, kai nėra priklausomybe sergančio tėvo namie ir kad jie gėdinasi tėvo-alkoholiko.
Sergantiems alkoholine priklausomybe rekomenduotina kreiptis pagalbos į AA.
Alkoholikų artimiesiems įkurta paramos organizacija Al-Anon.
Alkoholikų vaikams įkurta organizacija Alateen.
Parengta pagal: Laima Bulotaitė „Priklausomybių psichologiniai aspektai“.