Antradienis, 2025.04.29
Reklama

Sergantieji išsėtine skleroze mokėsi gyventi su savo liga

2011-09-19 16:04:51

Praėjusį savaitgalį dvi dienas Šventojoje ilsėjosi ir mokėsi susigyventi su savo liga išsėtine skleroze sergantys Klaipėdos apskrities gyventojai. Sveikatos centre „Energetikas“  jau vienuoliktą kartą vyko Klaipėdos apskrities išsėtine skleroze (IS) sergančių ligonių draugijos mokykla-seminaras, kuriame paskaitas skaitė ir tradicinės, ir alternatyviosios medicinos atstovai.

Jaunų žmonių liga

Kasmetes konferencijas savo likimo dalininkams organizuoja IS draugijos pirmininkė Neringa Venckienė, jau du dešimtmečius gyvenanti su šia liga. Išsėtine skleroze sergantieji susiduria su galybe problemų, bet, kaip pastebėjo N. Venckienė, didžiausios iš jų – psichologinės. „Ši liga labai smarkiai atsiliepia gyvenimo kokybei, todėl viskas ir prasideda nuo žmogaus minčių. Kai kurie ligoniai greitai susitvarko su juos užgriuvusiu nerimu, kitiems prireikia daugiau laiko, o dar kiti apskritai palūžta, suserga gilia depresija, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ pasakojo IS draugijos pirmininkė. – Visų pirma, išgirdę diagnozę, žmonės pasigenda informacijos apie šią ligą, nors dabar situacija jau ir pasikeitusi. Daugelis išsėtinę sklerozę supainioja su ateroskleroze, bet iš tiesų tai – jaunų žmonių liga, pasireiškianti nuo 25 m. iki 40 m. Žmogus nebegali tęsti mokslų, priverstas mesti darbą, o tokiame amžiuje dar nebūna užsitikrinęs materialinės gerovės, tad ir palūžta“.

Todėl jau daugelįmetų IS draugijos rengiamos konferencijos orientuojamos į tai, kaip padėti gyventi su liga išsėtine skleroze sergantiesiems. Šio rugsėjo konferencijos tema – „Gyvenimas su išsėtine skleroze ir socialinės atskirties mažinimas“.

Nesigręžioti į praeitį

Šįkart daug naudingų patarimų ligoniai išgirdo iš psichiatro  Vinco Šliožos lūpų. „Liga jau nustatyta – tai faktas, ir jo pakeisti nebeįmanoma, - kalbėjo daktaras. – Faktas ir tai, kad nė vienas žmogus nuo šios ligos dar neišgijo, todėl nebereikia gręžiotis atgal – praeičiai nubrėžkite didelį brūkšnį. Gyvenkite ateitimi ir susikurkite ją, kiek įmanoma, patogesnę ir šviesesnę“.

V. Šlioža konferencijos dalyvius ragino atsikratyti neigiamų emocijų, paaiškino, kad neigiamus jausmus, išgirdęs baisią diagnozę, išgyvena kiekvienas – nė vienas nesąs išimtis. Gydytojas vaizdžiai paaiškino klaipėdiečiams, kas vyksta išsėtine skleroze sergančiojo smegenyse, ir skatino nepalūžti, nenešioti pykčio savyje. „Neieškokite kaltų“, - kalbėjo lektorius ir drąsino, nepakeliant naštos vieniems, kreiptis į specialistus, atsikratant stereotipinės psichiatrų baimės. „Nuo šiandienos emocijų priklauso jūsų ligos eiga ateityje, - aiškino psichiatras. – Todėl nebesigręžiokite į praeitį, nekaltinkite nei savęs, nei kitų ir mokykitės gyventi su šia liga, jus lydėsiančia visą gyvenimą“.

IS draugijos narius padrąsino ir Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytoja neurologė dr. Lina Malcienė, aiškindama, kas yra gyvenimas su išsėtine skleroze, kaip pagerinti jo kokybę.

Tibeto dubenų masažas

Nors liga ir nepagydoma, žmonės visuomet ieško ir alternatyvių gydymo būdų, leidžiančių bent pagerinti savijautą. Todėl į konferenciją buvo pakviesta muzikos ir garso terapeutė Dijana Dainytė-Uribė. Moteris dvi valandas pasakojo draugijos nariams apie skambančių Tibeto dubenų gydomąsias galias ir čia pat demonstravo tai praktiškai. Neįprastą masažą, kai ant nugaros uždedami iš įvairių metalų mišinio iškalti dubenys, į kuriuos suduodama specialiomis lazdelėmis, išmėgino ir draugijos pirmininkė N. Venckienė. „Neįmanoma nupasakoti jausmo, kurį patyriau, skambant dubenims, - po procedūros pakylėta kalbėjo moteris. – Muzikos terapeutę pasikvietėme pirmą kartą, bet tikrai ne paskutinį“.

Konferencijos dalyviai gavo naudingų patarimų, kaip dalyvauti įvairiuose projektuose, studijuoti internetu. Tokias galimybes pristatė bendrosios praktikos slaugytoja Danguolė Navardauskienė ir „E-studijos“ konsultantė Asta Jakovlevienė.

Sergantieji išsėtine skleroze Šventojoje gausiai pasikrovė teigiamų emocijų – ne tik akis į akį pabendravo su gydytojais, bet ir pasiklausė grupės „Pikaso“ atliekamų kūrinių, pasimėgavo vandens procedūromis „Energetiko“ baseine.

Ligita Sinušienė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Autistiškų vaikų ir jaunuolių depresija: kaip galime atpažinti, suprasti ir padėti?
Maždaug vienas iš šimto vaikų Lietuvoje turi autizmo spektro sutrikimą, o visuomenėje vis dar trūksta ne tik supratimo a...
Pagalbos šauksmas: ko reikia, kad sergančių artimųjų priežiūra taptų lengvesnė?
Kai šeimos narys suserga ar tampa priklausomas nuo aplinkinių pagalbos, rūpinimasis juo dažnai tampa nematomu, bet itin...
Kai diagnozė pakeičia gyvenimą: pacientai, turintys imunodeficitą, kviečiami vienytis
Pirminis imunodeficitas – tai reta, bet gyvenimą iš pagrindų keičianti diagnozė. Kol vieniems ji tampa atsakymu į...
Besaikės saulės vonios – kelias į melanomą: kodėl tradicinį deginimąsi reikėtų pamiršti
Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai num...
Patarimai jaučiantiems alergijos simptomus: kaip sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai
Įsibėgėjus pavasariui ir augalams pradėjus barstyti žiedadulkes, Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro speciali...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų