Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Sergantiems priklausomybės ligomis – nemokama pagalba

vlmediicna.lt | 2013-09-27 10:49:27

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina žmones, sergančius priklausomybės ligomis ir apdraustus privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), pasinaudoti valstybės siūloma pagalba ir nemokamai gauti gydymo paslaugas, būtinas norint įveikti šias ligas. Nepaisant to, kad minėtiems asmenims gydyti kasmet skiriami beveik 2 mln. litų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto, žmonės vangiai naudojasi šia galimybe.

Taurė
D. Gurskaites nuotr.

Pastebėta, kad pastaruoju metu nemažai žinomų, didelę patirtį turinčių ir sėkmingai įvairiausią veiklą vykdančių žmonių suserga kažkuria priklausomybės liga (pavyzdžiui, priklausomybe nuo alkoholio ar narkotikų).

VLK Sveikatos priežiūros departamento direktoriaus Viačeslavo  Zakso teigimu, šių asmenų pavyzdžiai yra labiausiai matomi, nes jais visi domisi. Tačiau jie – tik maža mūsų visuomenės dalis.

„Kiek realiai yra sergančių įvairiausiomis priklausomybės ligomis – negalime suskaičiuoti. Daugelis apie tai vengia kalbėti net su artimaisiais. Vis tik jiems įmanoma padėti. Tai padaryti galime visi – svarbiausia tikėti tuo, ką darai. Todėl raginame tokių žmonių artimuosius būti supratingesniais, padėti jiems atrasti stiprybės savyje įveikiant priklausomybės ligas, skatinti gydytis, džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu, tausoti savo sveikatą“, – tvirtino V. Zaksas.

Pasak jo, išgelbėti vieno žmogaus gyvybę reiškia išgelbėti keleto žmonių gyvenimus, sugrąžinti laimę ir džiaugsmą į šeimas, kuriose kilo problemų kovojant su priklausomybės ligomis.

VLK ragina žmones ir jų artimuosius nebijoti pripažinti apie kamuojančias problemas ir pasirinkti, kur nemokamai gydytis nuo priklausomybės ligų. Tai padaryti gali tiek pacientai, tiek jų šeimos nariai. Galimybės yra dvi: kreiptis į psichikos sveikatos centrą (PSC), kuriame dirba kvalifikuotų medikų komanda, arba į priklausomybės ligų centrą.

PSC galima pasirinkti pagal gyvenamąją vietą, pasitarus su šeimos gydytoju. Šeimos gydytojas informuos apie priklausomybės ligų gydymą, tokiuose centruose dirbančius specialistus, jų kvalifikaciją. Jei priklausomybės liga serga nepilnametis, PSC jį prirašyti gali tėvai arba globėjai. Svarbu žinoti, kad šiuose centruose gydymas ir reabilitacijos paslaugos nemokamai teikiamos tik juose prisirašiusiems, PSD draustiems žmonėms.

Jei reikia, šiuose centruose dirbantys specialistai gali siųsti savo pacientus gydytis į kitas įstaigas. Pavyzdžiui, į specializuotas ligonines, kur teikiamos stacionarinės paslaugos, arba į priklausomybės ligų centrus.

Sergant priklausomybės ligomis, galima kreiptis į priklausomybės ligų centrą ir gydytis pagal priklausomybės ligų gydymo programą. Šiuo metu Lietuvoje veikia 5 tokie centrai: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

Priklausomybės ligų gydymui pagal specialią priklausomybės ligų gydymo programą kasmet skiriama lėšų iš PSDF biudžeto. Pavyzdžiui, iki 2013 m. rugsėjo 1 d. šioms ligoms gydyti jau išleista daugiau kaip 1,4 mln. litų, 2012 m. – beveik 1,8 mln. litų, 2011 m. – 1,77 mln. litų, 2010 m. – 1,73 mln. litų.

VLK duomenimis, 2012 m. specializuotose ligoninėse dėl psichikos ir elgesio sutrikimų vartojant psichoaktyviąsias medžiagas (pvz., alkoholį, opijaus, kanapių preparatus ir kt.) buvo gydyti 8 245 asmenys. Priklausomybės ligų centruose 2012 m. gydėsi 4 429 asmenys.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų