Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Šiaulių gastroenterologai tobulina dienos stacionaro paslaugą(1)

Zita Katkienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-12-30 10:57:41

Respublikinės Šiaulių ligoninės (RŠL) Gastroenterologijos-endokrinologijos skyriaus vedėja Gitana Acutė ėmėsi iniciatyvos aktyviai teikti dienos stacionaro ir stebėjimo paslaugas. Beveik prieš dešimtmetį Sveikatos apsaugos ministerija nurodė stacionarinėse gydymo įstaigose teikti dienos stacionaro paslaugą. Spartus medicinos technologijų vystymasis, farmacijos naujovės sudarė sąlygas gydymo įstaigose, ypač stacionaruose, teikti pacientams itin efektyvias gydymo paslaugas, kurioms nebereikia ilgo gulėjimo ligoninėje.

Dienos stacionare dažnai tenka ne tik plauti skrandį, bet ir teikti visas kitas gydymo įstaigoje taikomas diagnostikos ir gydymo paslaugas. Zitos Katkienės nuotr.

Keitė esamą tvarką

Dienos stacionaras yra visos mūsų sveikatos apsaugos politikos rezultatas. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl dienos stacionaro paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ dienos stacionaro paslaugos pradėtos teikti visose gydymo įstaigose, turinčiose licenciją teikti stacionaro paslaugas.

„Po skyriaus atnaujinimo, kai buvo remontuojamos ne tik sienos, bet atnaujinta ir medicinos įranga, buvo nuspręsta teikti ir dienos stacionaro paslaugą“, - prisimena Gastroenterologijos-endokrinologijos skyriaus vedėja G. Acutė prieš dešimtmetį vykusias permainas.

Tačiau dienos stacionaro paslauga ir liko tik „popieriuje“. Per paskutinius kelerius metus Sveikatos apsaugos ministerija aiškiai suformavo paslaugos įkainius, nurodė paslaugų teikimo metodikas, todėl ir atsirado poreikis numatyti šiame skyriuje vietą, kurioje būtų galima teikti dienos stacionaro paslaugas, o kiekvienam skyriaus gydytojui būtų aišku, koks tai ligonis ir kokia paslauga jam turi būti teikiama.

Laimėjusi konkursą į skyriaus vedėjos vietą, gydytoja G. Acutė nusprendė keisti esamą tvarką. Žinodama, kad skyriuje turi būti teikiamos dienos stacionaro paslaugos, įrengė trijų vietų stebėjimo paslaugos ir dienos stacionaro palatą. Apie šią paslaugą priminta gydytojams gastroenterologams bei endokrinologams, kurie Konsultacijų poliklinikoje konsultuoja šeimos gydytojų atsiųstus pacientus ir sprendžia tolimesnę paciento tyrimų ir gydymo taktiką.

Pasak G. Acutės, gastroenterologai šitoje srityje turi didžiules galimybes, nes dažnam pacientui tirti ir gydyti gali būti taikoma dienos stacionaro paslauga. Ypač šiauliečiams, nes šie pacientai gali ateiti į ligoninę ryte, būti tiriami, jiems skiriamas reikiamas gydymas, o po pietų jie grįžta į šeimą, pas artimuosius ir naktį praleidžia namuose. Kitą rytą pacientas grįžta į dienos stacionaro palatą ir tyrimai bei gydymas tęsiami. Jei ryte paskirtas tyrimas, žmogus ateina nevalgęs, atliekami tyrimai, įvertinami pakitimai ir skiriamas arba koreguojamas jau paskirtas gydymas.

Gydomas iki dešimties dienų

Gitana Acutė, tapusi skyriaus vedėja, įrengė trijų vietų stebėjimo paslaugos ir dienos stacionaro palatą. Zitos Katkienės nuotr.

Dienos stacionaro paslaugą efektyviausia skirti po gastroenterologo konsultacijos. Siuntimą gastroenterologo konsultacijai gali parašyti šeimos gydytojas ar bet kuris Konsultacijų poliklinikos gydytojas specialistas, kuris objektyviau gali įvertinti paciento būklę, jam reikalingus tyrimus bei šių tyrimų skubą.

Dienos stacionare pacientas gali būti gydomas iki dešimties dienų. Šis laikas labai racionalus, nes gydytojas atlieka reikalingas diagnostikos procedūras ir pradeda gydyti. Po dienos stacionaro, jei pacientui reikalinga, skiriamas ambulatorinis gydymas.

Viltis pateisino ir stebėjimo paslauga

Gastroenterologijos-endokrinologijos skyriuje taikoma ir stebėjimo paslauga. Ji gali būti tęsiama 24 valandas, per kurias ligoniui gydymo įstaigoje atliekamos visos reikiamos procedūros ir priimami sprendimai dėl tolesnės gydymo taktikos.

Dažniausiai ši paslauga teikiama dėl pilvo skausmo. Pasak gydytojos G. Acutės, esant pilvo skausmo sindromui, kai patologijos neranda chirurgas, ligoniai 24 val. stebimi, tiriami ir gydomi Gastroenterologijos – endokrinologijos skyriuje. Žmonėms šis pasiūlymas gydytis stebėjimo palatoje ar dienos stacionare dažniausiai labai patrauklus, kai jie nenori gulėti ligoninėje.

Per lapkričio mėnesį Gastroenterologijos- endokrinologijos skyriaus dienos stacionaro ir stebėjimo paslaugos buvo suteiktos apie 50 pacientų. Trijų lovų palatoje tuo pačiu metu gali būti taikoma ir stebėjimo paslauga, ir dienos stacionaro gydymas.

Rezervuotai ši paslauga teikiama tik vyresnio amžiaus, neįgaliems žmonėms, kurių priežiūrai reikalingas globėjas. Būna, kai artimieji namie slaugo vyresnio amžiaus neįgalų ligonį ir pageidauja, kad ir gydomas jis būtų namuose. Tačiau specializuotiems tyrimams (endoskopijai, pilvo organų echoskopijai) atveža stebėjimo paslaugai. Ją teikiant patikslinama diagnozė, rekomenduojamas gydymas ir pacientas toliau gydytis vėl išvažiuoja namo. Laimingi lieka visi: ir artimieji, ir ligonis, kuriam sveikti padeda net „namų sienos“ bei išvengiama hospitalinės infekcijos.

Populiarumas didėja

RŠL veikia 14 dienos stacionarų, kuriuose - 144 lovos. Vieni įkurti prieš dešimtmetį, kiti tik dabar atveria duris. Ligoninės medicinos direktorė, laikinai einanti generalinio direktoriaus pareigas,Vaiva Makštutienėpastebi, jog pacientai žino apie dienos stacionaruose teikiamas paslaugas ir dažnas jau prašo neguldyti į ligoninę, bet dienos stacionare atlikti reikiamus tyrimus ar procedūras, kurios padėtų diagnozuoti ligą ar pasveikti.

Be Gastroenterologijos-endokrinologijos skyriaus, dienos stacionarai įsteigtiMoters ir vaikoklinikos Vaikų ligų skyriuje, naujajame Širdies ir kraujagyslių centre, Neurologijos, Vidaus ligų, Nefrologijos-toksikologijos skyriuose.

Moters ir vaikoklinikoje didelio pacienčių populiarumo sulaukė Nėštumo patologijos skyriuje įkurtas dienos stacionaras, Onkologijos klinikoje - Chemoterapijos skyriaus bei Radioterapijos skyriaus dienos stacionarai. Populiarus ir Odos ir veneros ligų centro dienos stacionaras.

Psichiatrijos klinikos Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje veikia dienos stacionaras, Palangos reabilitacijos centro dienos stacionaras. Dienos stacionarai veikia Vaikų ir paauglių centre bei IV bendrosios psichiatrijos skyriuje.

Intensyviai dirbančiai gydymo įstaigai šiandien keliamos kitokios užduotys – nustatyti diagnozę ir paskirti efektyvų gydymą. Nebetenka ilgai laukti tyrimų atsakymų, ilgai ruoštis operacijai, tad ir gulėjimo ligoninėje laikas trumpėja. Anot V. Makštutienės, RŠL, stiprindama diagnostiką bei intervencines technologijas, siekia, kad ligonis po operacijos ar kitos sudėtingos procedūros kuo greičiau pakiltų ir sveiktų, naudodamasis ambulatorinio gydymo galimybėmis, prižiūrimas šeimos gydytojo ir artimųjų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų