Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Siekia palengvinti nedarbingumo suteikimo tvarką

Sveikatos apsaugos ministerijos informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2018-04-26 11:54:39

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), pristačiusi siūlymą, kaip būtų galima sumažinti eiles pas šeimos gydytojus ir supaprastinti nedarbingumo suteikimo tvarką, artimiausiu metu šiuos klausimus aptars su verslo atstovais, kurie atstovauja darbdavių interesams, darbuotojams atstovaujančiomis organizacijomis bei atsakingomis institucijomis – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), Valstybine darbo inspekcija (VDI), Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (Sodra).

© Fotolia.com

Toks susitikimas planuojamas gegužės viduryje. Šį siūlymą pristačiusi SAM tikisi, kad jis būtų naudingas pacientams ir medikams, jei nesunkiai susirgusiems darbuotojams būtų galima su darbdaviu susitarti dėl keleto nedarbingumo dienų, nesikreipiant į šeimos gydytoją. Tai būtų patogu žmonėms, kurių negalavimai nėra sudėtingi, taip pat sumažėtų galimybė plisti virusams sezoninių užkrečiamųjų ligų periodais, o prie gydytojų kabinetų sumažėtų laukiančiųjų eilės.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tai yra vienas iš realių būdų mažinti eiles pas šeimos gydytojus, kurie šiuo metu neretai tampa trumpalaikių nedarbingumo pažymėjimų išrašinėtojais, kai darbuotojui reikalinga pateisinama priežastis prieš darbdavį, kai šie negali susitarti.

„Žinoma, svarbu suprasti, kad tai galiotų tais atvejais, kai žmogus į mediką kreipiasi ne dėl gydymo, o dėl nedarbingumo pažymėjimo, kai mediko konsultacija ir specifinis gydymas nėra būtini. Tokiais atvejais darbuotojai ir darbdaviai tikrai galėtų tarpusavyje susitarti dėl vienos ar dviejų nedarbingumo dienų be gydytojo įsikišimo. Be to, ir šiuo metu yra taikoma tokia praktika, kai darbuotojui lengvai apsirgus, darbdavys suteikia galimybę jam namie sveikti, kad neužkrėsti kitų. Esant rimtesniems susirgimams kreiptis į šeimos gydytoją yra būtina ir nerekomenduojama užsiimti savigyda“, - sako ministras A. Veryga.

Be to, ministro A. Verygos teigimu, tokia praktika kai kuriose užsienio šalyse – ne naujiena, tad bus vertinama ir jų patirtis, formuojant konkrečius siūlymus, kaip mūsų šalyje būtų galima pereiti prie tokių naujovių.

Sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės teigimu, ir dabar susitaręs su darbdaviu sergantis darbuotojas gali keletą dienų neateiti į darbą.

„Tik už tas dienas nėra mokamas darbo užmokestis. Mūsų siūlymas – kad tos dienos būtų apmokamos. Kol kas tai – tik idėja galvojant, kaip sumažinti medikų krūvį ir laukiančiųjų pas juos eiles. Neabejotinai, turės būti sukurtas kontrolės mechanizmas, kad darbuotojai nepiktnaudžiautų šia galimybe, tad su socialiniais partneriais bus patarti visi aktualūs klausimai ir išklausyti jų pasiūlymai“, – teigia viceministrė

Kiekvienas Lietuvos gyventojas per metus pas šeimos gydytoją apsilanko vidutiniškai 5 kartus. Pagal šį rodiklį, mūsų šalis labai išsiskiria iš kitų Europos Sąjungos (ES) šalių.

„Tai yra susiję su tam tikrais sisteminiais dalykais. Pacientų srautas yra pakankamai didelis, susidaro ilgos laukimo eilės ir dėl to atsitinka net taip, kad kai kurie pacientai atideda savo vizitą pas šeimos gydytoją. Manome, kad ši iniciatyva turėtų teigiamos įtakos šeimos medicinos paslaugų prieinamumui“, – sako viceministrė L. Jaruševičienė.

SAM duomenimis, šis klausimas ministerijoje analizuojamas buvo ir anksčiau, bet tuo metu nepriimti jokie sprendimai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų