„Tai tik sloga“, – taip dažnai sakome sau ir laiku nepastebime besivystančio sinusito. Tačiau į šį negalavimą verta pažvelgti rimtai, nes negydomas arba gydomas netinkamai jis gali sukelti sudėtingų komplikacijų.
Sinusitas dažniausiai glaudžiai susijęs su peršalimu ir kyla, kai virusai pažeidžia viršutinių kvėpavimo takų gleivines.
„Sinusitas prasideda, kai nuo slogos pabrinksta gleivinė, sinusų angos ir kanalai susiaurėja, juose pradeda kauptis gleivės, kurios kelia spaudimą, skausmą ir tampa puikia terpe virusams ir bakterijoms veistis“, – sako farmacininkė Elvyra Ramaškienė.
Sinusitas dažnai yra netinkamai gydyto peršalimo pasekmė. Žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs, sinusitas gali kilti vos suslogavus.
Dažniausiai sinusitą lydi spaudimas ir skausmas skruostikauliuose, už akių, viršutiniame žandikaulyje. Užklupus sinusitui kūno temperatūra būna aukštesnė nei 38,5 laipsnio, pastebimos žalios, geltonos ar rusvos nosies išskyros. Taip pat sergant sinusitu susilpnėja kvapo ir skonio pojūtis, jaučiamas stiprus nuovargis, perštėjimas ryklėje, gerklose, trachėjoje, neįprastas dusulys, balso užkimimas ir kosulys. Sergantys sinusitu gali susidurti su nemaloniu kvapu iš nosies, užgultomis ausimis.
Vaistininkė įspėja, kad nesirūpinant sinusitu, jis gali tapti lėtiniu, kuris gydomas chirurginiu būdu. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nors sinusito komplikacijų pasitaiko retai, jos gali būti labai rimtos. Dėl komplikacijų gali prasidėti akiduobės infekcija ir regos nervo uždegimas.
Kuo skubiau į gydytoją derėtų kreiptis, jeigu patino veidas arba vokai, sumažėjo regos aštrumas, ėmė dvejintis akyse, atsirado stiprus vienos ar abiejų kaktos pusių skausmas ir patinimas – visa tai gali būti ūmaus sinusito komplikacijų požymiai. Pūliai iš sinusų gali prasiveržti ir į smegenis, sukeldami pūlinį meningitą – ūminį galvos smegenų dangalo uždegimą. Negydomas sinusitas gali sukelti ir vidurinės ausies ar plaučių uždegimą.
Dalis žmonių sinusitu serga dėl nosies polipų ar pakrypusios nosies pertvaros.
Gydytojų rekomendacijos svarbios
Kilus rimtai sinusų infekcijai, didžioji dauguma gydytojų paskiria antibiotikų ir kitų medikamentinių priemonių. Sveikatos specialistė akcentuoja, kad šią ligą gydyti reikia atsakingai ir laikytis visų gydytojo nurodymų.
Norint greičiau pasveikti sveikatos specialistė rekomenduoja nosies ertmes plauti druskingu vandeniu. Jį galite pasiruošti patys: stiklinėje šilto vandens ištirpinkite po ketvirtadalį arbatinio šaukštelio maistinės sodos ir valgomosios druskos. Taip pat rekomenduojama pakvėpuoti žaliosios arbatos arba ramunėlių žiedų garais.
Esant užgultai nosiai, naudingos karšto vandens su eteriniais aliejais (mentolio, eukalipto, pipirmėtės, arbatmedžio, kedro, citrinos ar rozmarino) inhaliacijos. Ieškantiems kitų natūralių būdų vaistininkė rekomenduoja dėti ant sinusų šiltus kompresus, kurie gali sumažinti jų skausmą ir spaudimą, suaktyvinti mikroskopinius plaukelius sinusų ertmėje, todėl gleivėms bus lengviau pasišalinti.
Sergant sinusitu negalima vartoti alkoholio, nes, pasak vaistininkės, dėl to pasigamina daugiau ir tirštesnių gleivių. Ji taip pat rekomenduoja vengti aštrių prieskonių.
Norint išvengti sinusito labai svarbu visapusiškai stiprinti imunitetą, šaltuoju metų laiku dėvėti galvos apdangalus, tinkamai gydyti slogą. Vaistininkė įspėja, kad degongestantus reikėtų vartoti atsakingai.
Peršalus, sergant gripu ar alergija, sinusai paburksta ir juose susikaupia gleivių. Norint išvengti bakterinio sinusito, patariama skystinti gleives, taip jos lengviau pasišalins. Sveikatos specialistė E. Ramaškienė taip pat pataria gerti šiltų arbatų, vandens (ne mažiau nei šešias stiklines per dieną), kvėpuoti garais, pabūti garų pilname duše.