Daugelis, pajutę silpnumą krūtinėje ar pernelyg greitai tvaksinčią širdį, griebiamės validolio, širdies lašiukų ar gydytojo išrašytų vaistų. O ar gali širdies darbą pagerinti, kraujospūdį sureguliuoti vaistažolės? Pataria liaudies medicinos ekspertas, Rytų medicinos žinovas Virgilijus Skirkevičius.
Ieškome priežasties
Anot liaudies bei Rytų medicinos žinovo, vaistažolių, tiesiogiai reguliuojančių kraujospūdį, nėra.
„Padidėjusio kraujospūdžio priežastys labai įvairios. Yra apie 10 proc. žmonių, kurie jautrūs natrio chloridui, druskai, tačiau be natrio chlorido išgyventi neišeina, nes be druskos žmogus irgi numirs. Šie žmonės spaudimą gali reguliuoti tik vaistais. Jei kraujospūdį sukelia inkstų, virškinimo trakto veiklos sutrikimai, jautri jutiminė, nervų sistema, - tuomet ieškome vaistažolių, padedančių pašalinti priežastį“, - pasakoja jis.
Česnakas – tik šaltų galūnių žmonėms
Klasikiniais augalais kraujospūdžiui bei kraujotakai gerinti laikomi česnakas, gudobelė ir ginkmedis. Anot V. Skirkevičiaus, tai vadinamieji senos širdies augalai, tačiau seną širdį gali turėti ir jaunas žmogus.
Pagal Ajurvedą, česnakas yra šildantis augalas, jis veikia visas sistemas, pradedant nuo reprodukcinės ir baigiant nervų sistema, bet norint jį vartoti ilgą laiką, svarbu, kad reikštųsi senatviniai procesai, kaip šaltis kojose, rankose. Šio konstitucinio tipo žmonėms česnakas labai vertingas, ir jie jį gali vartoti ilgą laiką.
Kasdien galima suvalgyti po česnako skiltelę su duona. Arba gerti jo lašiukus - pradedant nuo vieno tris kartus per dieną iki 20, kasdien vienu lašiuku daugiau. Nuo 20 dienos kasdien mažėjančia tvarka.
Bet jei žmogus „karštas“, česnakas gali dar labiau įkaitinti žmogaus jausminę sferą, ir jis taps dar jautresnis. Šie žmonės česnako ilgai negali vartoti.
Nevartokite česnako su cheminiais vaistais
„Augalai turi papildomą galią padėti žmogui kartu su cheminiais vaistais. Tačiau česnakas šiuo požiūriu turi minusų. Jei žmogus nuolat vartoja vaistus kraujospūdžiui mažinti, cholesteroliui reguliuoti, gydytojui bus sunkiau sureguliuoti cheminių vaistų dozes, jei pacientas vartos česnaką. Mat česnakas blokuoja kai kurių kepenų fermentų darbą ir jei žmogus vartos česnaką, kepenys pilnai neišvalys cheminių medžiagų, dėl to jų koncentracija kraujuje gali padidėti ir atsirasti kitų bėdų“, - perspėja žolininkas.
Tačiau česnako vartojimas geriant paracetamolį duoda teigiamą efektą, mat sumažinamas neigiamas šio vaisto poveikis kepenims. Tad vartodami temperatūrą mažinančius vaistus suvalgykite ir riekelę duonos su česnaku.
Paprastas, bet veiksmingas mišinys
Taigi česnakas tinka ne visiems ir ne visada. Tačiau jei prie česnako pridėsime kitą augalą, jis tiks visiems konstituciniams tipams, - sako V. Skirkevičius.
Sumaišykime česnako ir svogūno lukštus, dukart ar triskart daugiau įdėkime džiovintų obuolių luobelių. Tinka šviežiai nulupti lukštai, pastovėję ne ilgiau nei savaitę, nes jose esantys vertingi katechinai, antioksidantai, kurie labai svarbūs kraujotakai ir turi priešuždegiminių savybių, laikui bėgant sunyksta.
Šis švelnus arbatų mišinys mažina cholesterolį, gerina kraujotaką, reguliuoja kraujospūdį, veikia kaip diuretikas, antisklerotiškai.
Šaukštą mišinio užpilame puse litro karšto vandens termose. Geriame ryte ir vakare su medum, nes medus taip pat veikia antisklerotiškai, gerina širdies darbą.
Arbata duos rezultatą, jei gersime ilgesnį laiką.
Uogos – širdies duona
„Jei žmogus vartoja daug širdies ritmą, spaudimą reguliuojančių vaistų, širdies raumuo silpsta ir reikia jį pamaitinti uogomis - gudobele, šermukšniu, erškėtrože“, - pataria V. Skirkevičius.
Susmulkiname erškėtrožes su visomis sėklomis – jose yra gausu svarbių nesočiųjų riebalų rūgščių. Įdedame smulkintų gudobelės ir šermukšnio vaisių. Valgome šios širdies duonos po du arbatinius šaukštelius per dieną, užsigerdami šiltu vandeniu.
Jei neišeina uogas smulkiai sumalti, galima jas užplikyti – bus lengviau valgyti.
Mišinys gerina virškinimą, kraujotaką, reguliuoja cholesterolį.
O jei vartosime uogas atskirai?
Tam liaudies medicinos ekspertas nepritaria: pavyzdžiui, gudobelė viena vartoti ilgą laiką netinka turintiems šiltas galūnes, anksti praplikusiems, pražilusiems, t.y. „karštos“ konstitucijos žmonėms, nes ilgainiui gali išvesti iš pusiausvyros. Todėl geriau vartoti mišinius – tai visada saugiau.
„Taigi prieš vartodamas vieną augalą žiūrėk, koks tavo konstitucinis tipas, - vėl akcentuoja V. Skirkevičius. - Bet jei prie gudobelės pridėsi kardamono, ciberžolės ar cinamono miltelių, jau bus geriau. Tada šio tipo žmonėms nebus tokio neigiamo poveikio.“
Širdininkams kraujagyslių sklerozės procesams mažinti, smegenų ir širdies kraujotakai pagerinti tinka vartoti ginkmedžio lapus. Tačiau negaiškite rinkdami jį savo sode - džiovintų lapų reiktų išgert pusę kibiro, kad gautume reikalingą dozę. Tyrimai rodo, kad ginkmedis padeda vartojamas tik didelis dozėmis, tad teks pasikliauti maisto papildais.
Kas tinka jautruoliams
O koks liaudies medicinos receptas padėtų jautruoliams, kuriems nuo menkiausio streso ima daužytis širdis?
„Šiems perdėtai jautriems žmonėms neblogai būtų raminančios žolelės melisa, sukatžolė, tiek pat pridėkime ramunėlės arba mėtos, kurios harmonizuotų, balansuotų. Arbatinį šaukštelį mišinio (lygiomis dalimis) užplikykime stikline karšto vandens.
Jei žmogus isteriškas, labai neramus, jam žolininkas pataria vartoti valerijonų ir varnalėšų šaknų tinktūrą. Vieną valgomąjį šaukštą užpilti dviem stiklinėmis degtinės ir 10 dienų palaikyti. Nupylus degtinę šaknis užpilti dar kartą. Gerti po arbatinį šaukštelį.
Tinka arbatinį šaukštelį mišinio pavirti 15-20 min. ir gerti kaip arbatą. Jei tingisi virti, galima užpilti termose - arbatinis šaukštelis stiklinei karšto vandens. Palaikyti apie tris valandas. Arba vakare užpilate – ryte jau galite gerti. Galima išgerti dvi stiklines per dieną.
Džiovintų gudobelių kava
Džiovintas gudobeles sumalti, kad būtų kaip kavos milteliai. Įdėti maltų juodųjų pipirų – tiek, kad jaustųsi aštrumas, maždaug 3 dalys gudobelės, pusė dalies pipirų. Du arbatinius šaukštelius mišinio užplikome stikline karšto vandens ir geriame kaip kavą.
Tai puikus gėrimas kenčiantiems nuo širdies ritmo sutrikimų.
„Pipiras suteikia aštrumo, gudobelė maitina, reguliuoja. Gudobelė turi spyglius ir gali paskatinti pavargusią, tinginiaujančią širdį veikti geriau. Tai Paracelso signatūrų teorijos dalis. Bet gudobelė turi ne tik spyglius, bet ir maitinančių medžiagų. Ne tik botagu sudrožiama per širdį, bet ir pamaitinamas širdies raumuo. Kad širdis geriau veiktų, ji pagerina ir baltymų virškinimą. Virškinimo gerinimas būtinas visiems širdininkams. Jį gerina aromatiniai prieskoniai, cinamonas, kardamonas. Kai geras virškinimas - ir širdis mažiau apkrauta“, - pasakoja V. Skirkevičius.
Širdžiai skirtuose vaistažolių mišiniuose turi būti augalų, gerinančių virškinimą ir raminančių nervus.