Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Siūloma keisti pacientui padarytos žalos atlyginimo modelį

vlmedicina.lt | 2014-12-23 14:24:59

Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės, Darbo partijos frakcijos narės Dangutės Mikutienės ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto narių pateiktoms Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma keisti Lietuvoje galiojantį žalos, padarytos paciento sveikatai teikiant jam sveikatos priežiūros paslaugas, atlyginimo modelį.

Teismas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, nukentėjęs pacientas, norėdamas gauti kompensaciją už patirtą žalą, privalo rasti pažeidimą, įrodyti priežastinį ryšį tarp galimai neteisėtų medikų veiksmų ir kilusios žalos, arba kitaip tariant, ilgai ir atkakliai minti teismų slenksčius. Žinomas ne vienas atvejis, kai pacientas, gydymo įstaigoje patyręs žalą sveikatai, ilgus metus varsto teismų duris, aukoja savo laiką, pinigus ir, svarbiausia, sveikatą, bandydamas gauti kompensaciją. Siekdama panaikinti šią ydingą praktiką, Seimo nariai siūlo pradėti taikyti kur kas efektyvesnį, gydytojo bei paciento bendradarbiavimą skatinantį žalos atlyginimo be kaltės modelį. Pagal jį žmogui nereikėtų įrodinėti gydytojo kaltės, bylinėtis teismuose, siekiant įrodyti patirtą žalą sveikatai. Žala jam būtų atlyginta remiantis įstatymu bei aiškiai nustatyta tvarka.

„Šių įstatymo pataisų tikslas – padėti kuo platesniam ratui pacientų, kurių sveikatai buvo padaryta žala, teikiant jiems sveikatos priežiūros paslaugas, greičiau ir paprasčiau gauti žalos atlyginimą ir lėšas bei laiką skirti sveikatos atstatymui, o ne bylinėjimuisi teismuose. Lietuvoje pacientų ir gydytojų santykius nesėkmės medicinoje atvejais dažniausiai aiškinasi draudimo kompanijos arba teismai. Egzistuojanti baudimo, o ne saugos kultūra su milijoniniais ieškiniais kelia grėsmę visai sveikatos apsaugos sistemai. Ar ne metas pagalvoti apie tai, kad medikai ir jų pacientai, lygiavertės partnerystės pagrindais, gali patys spręsti su gydymu ir jo nesėkme susijusias problemas?“, – sako Sveikatos komiteto pirmininkė, pataisų iniciatorė D. Mikutienė.

Žalos pacientų sveikatai atlyginimo be kaltės modelis neslėptų gydytojų klaidų – kiekvienas nesėkmės atvejis būtų registruojamas, aptariamas medikų visuomenėje ir daromos išvados dėl gydytojo kompetencijos ir jo teisės toliau verstis medicinos praktika.

„Žalos pacientų sveikatai atlyginimo be kaltės modelis kuria nuolatinį ir ilgalaikį sveikatos priežiūros paslaugų kokybės gerinimo procesą, saugesnę, pacientų lūkesčius atitinkančią medicinos praktiką. Pagal teikiamas pataisas visos sveikatos priežiūros paslaugias teikiančios įstaigos privalės užtikrinti pacientų teises šio įstatymo kontekste. Tokio modelio įdiegimas Lietuvoje skatintų formuoti skaidrią ir sąžiningą pacientų saugos kultūrą sužalojimų medicinoje prevencijai ir pacientų saugumui“, – sako D. Mikutienė.

Be to, pasak komiteto pirmininkės, šis žalos pacientų sveikatai atlyginimo be kaltės modelis padės užtikrinti, kad privalomojo sveikatos draudimo lėšos, naudojamos įstaigų civilinės atsakomybės draudimui, neiškeliautų iš sveikatos sektoriaus, o būtų skiriamos pacientams, kurių sveikatai buvo padaryta žala, kuo operatyviau sugražinant sveikatą.

„Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo 2005–2014 m. laikotarpyje buvo skirta 79 mln. Lt civilinės atsakomybės draudimui ir šios lėšos iš sveikatos sektoriaus „išėjo“ į draudimo sektorių, o sužalotiems pacientams išmokėta tik 5 mln. Lt išmokų. Gydymo įstaigos pačios stengiasi sudaryti taikos sutartis su nukentėjusiaisiais ir „gesindamos“ pacientų skundus moka gydymo įstaigos lėšas, kurias turėtų skirti sveikatinimo veiklai. Priėmus įstatymo pataisas, įstaigoms nebereikės draustis civilinės atsakomybės draudimu, o lėšos, kurios buvo skirtos šiam draudimui, pereis į žalos pacientų sveikatai atlyginti fondą. Civilinės atsakomybės draudimu drausis tik gydytojai. Atsisakius dabartinio, neefektyvaus žalos atlyginimo modelio, žalos atlyginimo tvarką įgyvendintų Nacionalinė pacientų saugos tarnyba, administruojanti Žalos pacientų sveikatai atlyginimo fondą, kurio tikslas – kaupti ir naudoti lėšas, skirtas paciento sveikatai padarytai turtinei ir/ar neturtinei žalai, atlyginti, tai yra – visos šios lėšos liks sveikatos sektoriuje. Esu tikra, kad Lietuva jau subrendo šiems būtiniems pokyčiams sveikatos srityje“, – sakė parlamentarė D. Mikutienė.

Toks žalos atlyginimo modelis sėkmingai taikomas Švedijoje, Danijoje, Suomijoje, Olandijoje, Austrijoje ir kt., o geros tarptautinės praktikos pavyzdžiai šioje srityje turėtų atkreipti visų sveikatos politikų dėmesį.

Štai Euro Health Consumer Index 2012 rodo, kad Austrijoje, Suomijoje, Danijoje, Norvegijoje, Slovėnijoje, Švedijoje, įvedus žalos pacientų sveikatai atlyginimo be kaltės modelį, sudarytos visos sąlygos gydytojams ir pacientams atvirai aptarti galimas rizikas, pasirenkant diagnostikos ir gydymo metodus, taip pat nesėkmės atvejus ir jų priežastis.

Švedijoje, Danijoje ir Naujojoje Zelandijoje žalos paciento sveikatai atlyginimo administravimo schemos funkcionuoja daugiau nei 20 metų. Švedijoje, kurioje gyvena apie 9 mln. gyventojų, kasmet į Pacientų draudimo Asociaciją dėl žalos atlyginimo kreipiasi apie 9000 pacientų ir beveik pusė jų operatyviai gauna kompensaciją. Medikai neslepia savo klaidų, nesiunčia nebūtinoms diagnostinėms ar gydymo procedūroms bei neskiria perteklinių medikamentų ar medicinos priemonių, siekiant pačiam apsidrausti nuo galimų klaidų ir tokiu būdu bandant išvengti grėsmės būti patrauktiems civilinėn atsakomybėn dėl netinkamo ar nesėkmingo gydymo. Visų pirma, jie jaučia pareigą atsiprašyti žalą patyrusio paciento ir atvirai paaiškinti jam apie įvykusį nesėkmės atvejį, bei su kolegomis aptarti nesėkmės atvejo priežastis ir aplinkybes, kad panašių atvejų būtų išvengta ateityje. Geranoriška gydymo įstaigos, kurioje įvyko nesėkmė, personalo pagalba skatina gydytojo ir paciento bendradarbiavimą ir partneriškus santykius ateityje. Išskirtinai draugiški gydytojo ir paciento santykiai plėtojami Švedijoje, kur gydytojai netgi patys pataria nukentėjusiam pacientui kreiptis dėl žalos atlyginimo ir padeda jam užpildyti visus reikiamus dokumentus.

Danijoje, įvykus nesėkmei medicinoje, pacientui sudaromos sąlygos paprasčiau ir greičiau gauti kompensaciją už padarytą žalą jo sveikatai ir gautas lėšas iš karto skirti sveikatos atstatymui. Savo nagrinėjamo atvejo eigą jis turi galimybes sekti interneto pagalba. Pacientams nereikia ieškoti advokatų, skirti savo asmeninių lėšų jų darbui apmokėti, gaišti begalės laiko teismų posėdžiuose, įrodinėjant gydytojo kaltę. Žalos atlyginimo be kaltės modelio pagalba gali būti kompensuojama ir neturtinė žala. Danijoje, kurioje gyvena apie 5 mln. gyventojų, kasmet žala kompensuojama 3000 atvejų. Svarbu pabrėžti tai, kad šis modelis neatima paciento teisės kreiptis dėl žalos atlyginimo į teismą. Jeigu nukentėjęs pacientas mano, kad tik teismas gali nuspręsti, koks žalos atlyginimas jam priklauso, jis ginčą sprendžia teisme.

lrs.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas
Dubens pilnakraujystės sindromas (DPS) – dažnas moterų sveikatos sutrikimas, galintis reikšmingai pabloginti jų sa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų