Akreditavimo tarnybai, vykdančiai asmens sveikatos priežiūros specialistų licencijavimą ir licencijų sąlygų laikymosi priežiūrą, kartkartėmis tenka susidurti su atvejais, kurie nedaro garbės medicinos darbuotojo vardui. Grubi praktikos klaida ar pacientų teisių pažeidimas išimtinais atvejais sąlygoja licencijų stabdymą ar net panaikinimą.
Gydytojų medicinos praktikos licencijavimas vykdomas daugiau nei 18 metų, slaugytojų ir akušerių – 14 metų. Nuo to laiko Akreditavimo tarnybai, kaip asmens sveikatos priežiūros specialistų licencijavimą ir licencijų sąlygų laikymosi priežiūrą vykdančiai institucijai, tenka priimti sprendimus sustabdyti ar panaikinti atitinkamos praktikos licencijų galiojimą. Tačiau retai kada šių sprendimų priežastis buvo asmens sveikatos priežiūros specialisto padaryta grubi praktikos klaida arba per kalendorinius metus padarytos dvi ar daugiau praktikos klaidų, sukėlusių ar galėjusių sukelti paciento sveikatos pablogėjimą ar net grėsmę jo gyvybei. Tokių atvejų iki šiol yra pasitaikę vos vienas kitas.
Akreditavimo tarnyba pradėjo koordinuoti bendrus veiksmus su teisėsaugos institucijomis. Tokio tarpinstitucinio bendradarbiavimo rezultatas – medikai, padarę šiurkščius pažeidimus, sulaukia jų praktikos apribojimo sankcijų. Pastaruoju metu vis dažiau Akreditavimo tarnybą pasiekia informacija apie grubias asmens sveikatos priežiūros specialistų padarytas praktikos klaidas.
Vienos slaugytojos bendrosios slaugos praktikos licencijos galiojimas buvo panaikintas dėl šiurkščiai pažeistų paciento teisių – būdama neblaivi, ji darbo vietoje pacientams teikė asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Vien per šių metų lapkričio mėnesį teko svarstyti net kelis išskirtinius atvejus: vienas, kai Lietuvos apeliacinio teismo nutartimi gydytojas buvo pripažintas kaltu – grubiai pažeidęs paciento teises, pasinaudojęs gydytojo pareigomis norėdamas sau gauti neteisėtų pajamų, kitas, kai Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi gydytojas pripažintas kaltu šiurkščiai pažeidęs profesinę pareigą tinkamai teisės aktų nustatyta tvarka tvarkyti medicinos praktikos dokumentus – klastojęs nedarbingumo pažymėjimus. Kadangi tokie veiksmai nesuderinami su garbinga gydytojo profesija, todėl abiem atvejais priimti sprendimai dėl licencijų galiojimo panaikinimo ar stabdymo.
„Mediko darbas reikalauja ne tik profesionalumo, bet ir kantrybės, savitvardos, atidumo, net pasišventimo. Tai profesija, kuri gelbsti žmonių gyvybes. Ypatingai skaudu, kai medikas nusižengia pagrindiniams profesiniams principams ir dėl to tenka stabdyti jo veiklą. Tegul tai būna atsakingumo prieš pacientus pamoka. Viliamės, kad ateityje panašių atvejų sveikatos sistemoje nepasikartos“, – sako Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.