Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Skaudanti gerklė: kaip atskirti – tai virusinės ar bakterinės ligos simptomas?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-10-16 10:06:40

Šiuo šaltuoju sezonu mūsų imuninė sistema gali nusilpti, o daugiau laiko praleidžiant uždarose patalpose su kitais žmonėmis, susidaro tinkama terpė bakterijoms ir virusams plisti. Gerklės skausmas – vienas pirmųjų požymių, kad mūsų organizmas kovoja su infekcija. Kaip atskirti, kada skaudanti gerklė yra virusinės, o kada bakterinės ligos simptomas?

Gerklės skausmas / Graphicstock.com

Virusinės ligos ir gerklės skausmas

Virusinės infekcijos yra dažniausia gerklės skausmo priežastis, ypač šaltuoju metų laiku. Anot vaistininkės, paprastai šiuos skausmus sukelia peršalimas, gripas, koronavirusas ar kitos virusinės kvėpavimo takų ligos.

„Virusais užsikrėsti yra lengviau, nes jie plinta oro lašeliniu būdu, ypač žmonių susibūrimo vietose, biuruose ar viešajame transporte. Virusų sukelti gerklės skausmai dažnai būna susiję su kitais peršalimo simptomais, tokiais kaip nosies užgulimas, kosulys, sloga, čiaudulys, raumenų ir sąnarių skausmas bei nežymus karščiavimas", – pasakoja „Eurovaistinės" vaistininkė Elvyra Ramaškienė.

Ji teigia, kad svarbu žinoti, jog virusiniai gerklės skausmai dažniausiai praeina savaime per savaitę laiko, kadangi organizmas pats kovoja su virusu.

„Susidūrus su viruso sukeltu gerklės skausmu jam dažniausiai skiriamas simptominis gydymas, t. y. rekomenduojama gerti daug skysčių, ilsėtis ir vartoti priešuždegiminius vaistus, skirtus sumažinti gerklės skausmą bei kitus pavienius simptomus. Esant virusinei infekcijai galima vartoti purškalus į gerklę bei čiulpiamas pastiles tiek natūralios, tiek cheminės kilmės", – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė, pridurdama, kad taip pat reikėtų nepamiršti natūralių gydymosi būdų.

„Gerkite daug karštų arbatų su medumi, kuris ne veltui laikomas natūraliu priešuždegiminiu produktu, galinčiu suminkštinti sudirgintą gerklę bei sumažinti jos uždegimą. Taip pat galima išbandyti ir druskos tirpalus gerklei, kurie taip pat gali sumažinti gerklės gleivinės uždegimus. O, svarbiausia, tik jokiu būdu sergant virusine liga nevartokite antibiotikų, nes taip tik labiau nualinsite organizmą", – sako E. Ramaškienė.

Bakterinių ligų sukelti gerklės skausmai

„Stipresnius gerklės skausmus gali sukelti streptokokinės bakterinės infekcijos, o dažniausia jų – angina. Esant šiam gerklės skausmui gali būti sunku ryti maistą ar netgi gėrimus, taip pat dažnai šį skausmą lydi karščiavimas, galvos skausmas, patinę limfmazgiai ir baltos apnašos ant tonzilių. Streptokokų sukelta infekcija paprastai yra pavojingesnė nei virusinė, nes be tinkamo gydymo gali sukelti rimtas komplikacijas tokias kaip plaučių uždegimas ar netgi širdies vožtuvų pažeidimai, inkstų uždegimai", – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.

Bakterijų sukeltas gerklės skausmas reikalauja gydymo antibiotikais, kurie sunaikina bakterijas ir sustabdo infekcijos plitimą. Dėl to pajutus gerklės skausmą ir įtarus bakterinę ligą, vaistininkė pataria nedelsti ir kreiptis į gydytoją.

„Gydytojas paprastai paskiria antibiotikus po tam tikrų tyrimų, kurie nustato ligos sukėlėją. Tik noriu priminti, kad itin svarbu laikytis gydytojo nurodymų, kaip vartoti vaistus, ir užbaigti visą antibiotikų kursą, net jei simptomai praeina anksčiau. Tai padės išvengti ligos atkryčio ir atsparių bakterijų susidarymo", – pasakoja vaistininkė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų