4,3 milijono suaugusių amerikiečių reguliariai vartoja opioidus. 1999-2010 metais opioidų pardavimas padidėjo keturis kartus ir toliau nuolat auga. Dažniausiai išrašomas hidrokodonas, oksikodonas, morfinas – preparatai, efektyviai malšinantys skausmą. Tyrimai rodo, kad vyrams, kurie ilgą laiką nugaros skausmą malšino opioidiniais preparatais, didesnė lytinės potencijos sutrikimų rizika. Erekcinės funkcijos sutrikimai dažnesni ir vyresnio amžiaus, rūkantiems, sergantiems depresija ar hipogonadizmu vyrams.
Opioidai ir erektilinė disfunkcija: nustatytas ryšys
Buvo išanalizuota daugiau nei 11 tūkst. vyrų, kurie skundėsi nugaros skausmais, elektroninių ligos istorijų. Buvo vertinami medikamentų paskyrimai šešis mėnesius prieš vizitą pas gydytoją dėl nugaros skausmų ir po jo. Siekta nustatyti, ar pacientams buvo skiriama opioidinių skausmą malšinančių preparatų, pakaitinė terapija testosteronu ar medikamentų dėl erekcinės funkcijos sutrikimų.
Nustatyta, kad 19 proc. vyrų, kurie mažiausiai keturis mėnesius vartojo opioidinius preparatus dėl lėtinio nugaros skausmo didelėmis dozėmis, vėliau buvo skiriama testosterono pakaitinė terapija ar medikamentai erekcijai skatinti. Mažas opioidų dozes vartoję vyrai sudarė 12 proc., o tie, kurie jų nevartojo - tik 7 proc.
Vertinant kitus faktorius buvo nustatyta, kad erekcijos disfunkcija buvo susijusi su gretutinėmis ligomis, depresija, migdomųjų preparatų vartojimu ir amžiumi, nes 60-69 metų amžiaus vyrams vaistai erekcijai skatinti skiriami 14 kartų dažniau nei 18-29 metų amžiaus vyrams.
Apibendrinus duomenis padaryta išvada, kad beveik 50 proc. vyrų, vartojančių dideles dozes opioidų skausmui malšinti, gauna ir medikamentus erekcijos sutrikimams gydyti.
Mokslininkai teigia, kad vis daugėja įrodymų apie ilgalaikio opioidų vartojimo žalingą poveikį dėl pripratimo, perdozavimo, miego apnėjos, kritimų, sumažėjusios hormonų produkcijos. Nors lytinės potencijos sutrikimų vartojant opioidus ilgą laiką galima ir išvengti, juos pasirenkančius pacientus būtina informuoti apie galimą šalutinį poveikį.
„Vartojantieji opioidus dėl onkologinės ligos ar priklausomybių paprastai kenčia nuo erektilinės disfunkcijos vien dėl tokio opioidų šalutinio poveikio potencijai. Tačiau tokių pacientų nėra daug. Toks medikamentų šalutinis poveikis gali būti koreguojamas mažinant vaisto dozę arba skiriant pakaitinę terapiją testosteronu, kaip ir nurodoma studijoje. Be abejo, toks gydymas testosteronu kur kas efektyvesnis nei mažinant preparato dozę“, - pakomentavo gydytojas urologas medicinos mokslų daktaras Mindaugas Danilevičius.
Pataria į gydytoją kreiptis laiku
Dr. M. Danilevičius paaiškino, kad erektilinė disfunkcija, arba kitaip impotencija, – tai nuolatinis nesugebėjimas pasiekti ir palaikyti varpos erekciją, kurios užtektų lytiniam aktui atlikti. Dėl to nukenčia lytinio gyvenimo visavertiškumas ir apskritai - gyvenimo kokybė.
„Dėl impotencijos kenčiantys asmenys retai išdrįsta atverti seksologo ar urologo duris vien dėl gėdos jausmo, be to, bijo būti atpažinti belaukiant laukiamajame ar kitur, todėl paprastai pacientas dažniausiai kreipiasi, kai problema vargina jį jau ne vienerius metus. Be abejo, taip nederėtų elgtis ir į medikus kreiptis tada, kai reikia pagalbos!“, – perspėja gydytojas.
Erektilinės disfunkcijos priežastys, - informavo „Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantas - gali būti psichinės (įtampa, stresas, rūpesčiai, nuovargis ar baimė) ir fizinės (tai vadinamoji kraujagyslių patologija, dėl ko arba priplūsta mažiau kraujo į varpą, ar per greitai jis išteka iš jos). Taip pat galimas šalutinis vaistinių preparatų poveikis (pvz.: kraujospūdį mažinantys medikamentai ir kt.), ligos ar lytinių organų traumos. Taip pat įtakos turi amžius.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Richard A. Deyo, David H. M. Smith and all "Prescription Opioids for Back Pain and Use of Medications for Erectile Dysfunction"; Spine 38 (11):909-915, published online 15 May 2013; DOI: 10.1097/BRS.0b013e3182830482